USA potępiają użycie przez władze Ukrainy siły przeciwko demonstrantom

27 lipca, 2020
Category: rózne

Stany Zjednoczone „potępiają przemoc władz wobec pokojowych demonstrantów przy Kijowie” i „wzywają przywódców Ukrainy do przestrzegania prawa obywateli tego kraju do zgromadzeń jak i równiez wolności słowa” – oświadczyła w sobotę rzeczniczka Departamentu Stanu USA Jen Psaki.

„Przemoc i zastraszanie nie mialo mieć miejsca w dzisiejszej Ukrainie” – podkreśliła rzeczniczka w wydanym w sobotę oświadczeniu.

Przypomniała, że uprawnienia do wolności wypowiedzi oraz zgromadzeń są fundamentalne dla demokracji, natomiast „od poszanowanie tych uniwersalnych wartości zależy współpraca Stanów Zjednoczonych wraz z Ukrainą”.

Są to też zasady, w których podpiera się OBWE, przypomniała. Zgodnie z nimi „wzywamy władze Ukrainy do stworzenia pozytywnych warunków dla społeczeństwa obywatelskiego i ochrony norm wszystkich Ukraińców, którzy wyrażają swoje punkt widzenia na temat przyszłości kraju w konstruktywny i pokojowy sposób w Kijowie oraz w innych regionach”.

Psaki zapewniła też, że USA ciagle wspierają europejskie aspiracje narodu ukraińskiego. „Integracja europejska wydaje sie byc najpewniejszą drogą do postepu gospodarczego jak i równiez wzmocnienia demokracji na Ukrainie” – dodała.

Ukraina przewodniczy obecnie Struktury Bezpieczeństwa jak i równiez Współpracy w Europie (OBWE) i pod ukraińskim przewodnictwem zaplanowane jest piec i 6 grudnia ministerialne posiedzenie OBWE w Kijowie. Już przy ubiegłym tygodniu, gdy zaczęły się demonstracje na szosach Kijowa, oredownik USA tuz przy OBWE Daniel Baer przyznał, że „Ukraina jest dzieki świeczniku”, zas świat będzie patrzył, jakim sposobem przestrzegane są swoboda wypowiedzi i zgromadzeń.

Na Ukrainie trwają od czasu 21 listopada demonstracje zwolenników integracji europejskiej Ukrainy, wyrażających sprzeciw wobec decyzji władz tego kraju, by zawiesić przygotowania az do podpisania dokumenty urzedowe stowarzyszeniowej; podpisanie miało nastąpić w piątek na szczycie Partnerstwa Wschodniego po Wilnie.

Przy sobotę ponad ranem w Kijowie doszło do brutalnego ataku milicji na demonstrujących na Majdanie Niepodległości, trzydziestu pieciu osób zostało zatrzymanych, a kilkadziesiąt rannych. Milicja, która biła jednostek pałkami i użyła gazu łzawiącego, całkowicie wyparła demonstrantów z placu. Po akcji wkroczyły w tamtym miejscu służby komunalne, które zmywały krew z chodników, a takze przystąpiły sluzace do montażu choinki noworocznej i lodowiska. (PAP)

icz/ ro/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy