USA: ABC News: Otrucie Litwinienki sponsorowane przez państwo

USA: ABC News: Otrucie Litwinienki sponsorowane przez państwo
Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

Brytyjska psy jest przekonana, że otrucie w listopadzie ubiegłego roku kalendarzowego byłego pelnomocnika rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Aleksandra Litwinienki było „sponsorowane poprzez państwo” – podała po piątek w swoich stronicach internetowych amerykańska telewizja ABECADLO News.

ABC Wiadomosc cytuje wypowiedź wysokiego posrednika władz brytyjskich, który powiedział, że prowadzący dochodzenie doszli do moralu, „na bazie ekspertyz medyczno-prawnych i wiadomosci służb wywiadowczych, że śmierć była zabójstwem +sponsorowanym przez państwo+ i dyrygowanym za posrednictwem rosyjskie służby bezpieczeństwa”.

Według ABC News, trucizna – potężna dawka rzadkiej substancji radioaktywnej polonu-210 – została umieszczona w czajniczku do herbaty w londyńskim hotelu flora Millenium. Prócz Litwinienką miało z zanim kontakt przynajmniej osiem osób zatrudnionych w hotelu i jeden z klientów.

Czajniczek był użytkowany w hotelu flora jeszcze za posrednictwem kilka tygodni po śmierci Litwinienki jak i równiez zanim został przebadany przy drugim tygodniu grudnia a mianowicie podała ABECADLO News.

Według piątkowego brytyjskiego dziennika „The Guardian”, władze brytyjskie przygotowują wniosek o ekstradycję sposród Rosji biznesmena Andrieja Ługawoja – byłego agenta KGB podejrzewanego o otrucie Litwinienki, którego chcą postawić poprzednio sądem.

Kurier poinformował, że Scotland Yard lada chwila przekaże prokuraturze dokumentację co do zabójstwa Litwinienki, w której jest wystarczająco dużo dowodów, pozwalających postawić zarzuty Ługowojowi.

41-letni Andriej Ługowoj, przeszly funkcjonariusz FSB, był okreslonym ze świadków przesłuchiwanych po grudniu w Moskwie poprzez brytyjskich śledczych. Scotland Yard nie ujawnił szczegółów domniemanych dowodów przeciwko niemu. Biznesmen zaprzeczał jakiemukolwiek zaangażowaniu w zabójstwo Litwinienki i twierdzi, że wydaje sie byc niewinny.

Ługowoj spotkał się Litwinienką 1 listopada ubiegłego roku po hotelu Millennium. Wkrótce wedlug tym Litwinienko zachorował natomiast 23 listopada zmarł w nastepstwie otrucia polonem-210. W tym czasie po wielu obszarach Londynu zwiedzanych przez Ługowoja, również w samolotach, którymi się przemieszczał, wykryto ślady radioaktywnego pierwiastka.

Zdaniem brytyjskich specjalistów rosyjska FSB uznała morderstwo zbytnio spartaczone, ponieważ nie wystarczyła jedna próba podania trucizny. Według raportów wywiadu Rosjanie nie spodziewali się, że źródło, w którym znajdował się polon-210, zostanie odkryte.

Rosyjscy reprezentanci nadal zaprzeczają, jakoby Rosja miała coś wspólnego wraz z otruciem Litwinienki i zapowiadają, że odmówią prośbom o ekstradycję po związku z tą sprawą. (PAP)

klm/ ap/

7976 arch.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy