Uniwersytet Śląski zainaugurował 46. rok uniwersytecki

Uniwersytet Śląski zainaugurował 46. rok uniwersytecki
27 lipca, 2020
Category: inne

*46. rok akademicki zainaugurował przy środę Uniwersytet Śląski przy Katowicach. Naukę na pierwszym roku rozpoczęło 8, siedmiu tys. studentów. W sumie uczelnia kształci nieomal 35 tys. studentów, słuchaczy studiów podyplomowych i doktorantów. *

Przemówienie inauguracyjne wygłosił rektor uniwersytetu, zas zarazem przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Wiesław Banyś. Podkreślił bezwzględną potrzebę gwarancji autonomii szkół wyższych, polemizował też wraz z poglądem, rzekomo szkolnictwo wyższe przechodziło recesja. Dodał, że mimo wieloletnich zaległości przy finansowaniu nauczania ostatnie czasy są ponizej tym względem korzystne a mianowicie również dzięki środkom unijnym uczelnie mogły inwestować przy budynki czy aparaturę.

Mówiąc o nowej unijnej mozliwosci finansowej (na lata 2014-2020) Banyś zwrócił uwagę, że jeśli w ramach trwających jeszcze prac wielkość wymaganego od uczelni wkładu własnego po inwestycje będzie określona dzieki zbyt wielkim poziomie, to zagrozi to wykorzystaniu unijnych pieniędzy. „Jeśli będzie to 50 proc., to wyobrażam sobie, że niewielka cyfra projektów w niewielkiej ilosci uczelni przy skali kraju mogłaby być realizowana” a mianowicie przestrzegał. Dodał, że trwają w tejze sprawie rozmowy z ministrami rozwoju regionalnego oraz nauki i szkolnictwa wyższego.

Banyś wskazał też problem, którym jest gwoli uczelni niedostatek ogólnokrajowego programu rozwoju szkolnictwa wyższego i nauki. „Brakuje nam takowego azymutu” a mianowicie zaznaczył.

Przyznał, że dolegliwą rzeczą wydaje sie byc dla środowiska akademickiego „nierespektowanie etosu uczonego” przez profesorów wypowiadających się poza swymi wlasnymi kompetencjami. „Faktem jest, że jeśli już się wydaje sie byc profesorem, to ma się specjalność i na niej się zna jak i równiez w ramach tej specjalności profesor powinien wnikliwie wypowiadać się publicznie, za kazdym razem będąc prawdziwym zasadzie +nie ma dowodu – nie mów, znajdź go+” a mianowicie mówił prof. Banyś. Dodał, że wam, którzy nie respektują tej zasady, „skazują się w akademicką i intelektualną banicję w środowisku akademickim”.

W czasie uroczystości nadano tytuł profesora honorowego Uniwersytetu Śląskiego wybitnemu specjaliście w toku materiałów wielofunkcyjnych – profesorowi Wolfgangowi Kleenannowi z Uniwersytetu Duisburg-Essen (Niemcy). Z kolei nagrodę „Pro Scientia et Arte”, przyznawaną zbyt wybitne dokonania w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych jak i równiez technicznych, odebrał prof. Jerzy Łuczka sposród Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ.

Wygłosił mezczyzna również przerywany wielokrotnie wybuchami śmiechu wykład inauguracyjny pt. „Teleportacja: nadal fantastyka lub już rzeczywistość? „. Wyjaśnił, że by jej dokonać, trzeba w pierwszej kolejnosci zebrać informacje o układzie, który zechcemy teleportować, natomiast potem je wysłać zbytnio pomocą urządzenia w rodzaju trójwymiarowego faksu. Człowiek składa się aczkolwiek – jak podał a mianowicie z takiej liczby atomów (10 sluzace do potęgi 29), że jest układem nazbyt skomplikowanym, by to zrobić.

Jak mówił, naukowcy odnoszą w dziedzinie teleportacji pewne triumfy – jak tegoroczna teleportacja o 6 mm dziesieciu tys. kubitów w ciągu sekundy po temperaturze wada 273 poziomów Celsjusza. „W tym rytmie za dziesiec do kolejny potęgi czasów będzie można teleportować mysz” – przewidywał Łuczka.

Uniwersytet Śląski oferuje kształcenie w 59 kierunkach – to o szesc więcej niż w poprzednim roku akademickim. Najpopularniejsze podczas tegorocznej rekrutacji były: filologia angielska tłumaczeniowa z językiem chińskim i japońskim, reżyseria, oraz realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia. (PAP)

lun/ agt/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy