Unia Europejska: nie istnieje porozumienia ws. pomocy na rzecz przemysłu stalowego

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

Państwa UE chcą pomagać borykającemu się z klopotami europejskiemu przemysłowi stalowemu. Nieszczesliwie wciąż nie ma porozumienia odnosnie do propozycji, która mogłaby przyspieszyć postępowania antydumpingowe.

O tym, po jaki sposób zaradzić zawiklanej sytuacji po przemyśle stalowym, rozmawiali po czwartek w Brukseli unijni ministrowie roztropni za kwestie konkurencyjności.

Przedstawicielom stolic nie udało się jednak przełamać impasu co do propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej modernizacji unijnych instrumentów ochrony handlu.

a mianowicie W Radzie (UE) wciąż są różnice w sprawie naszego pakietu dotyczącego instrumentów opieki handlu – poinformowała dzieki konferencji prasowej unijna komisarz odpowiedzialna za przemysł Elżbieta Bieńkowska.

Sprzeciw niektórych stolic wywołuje propozycja usunięcia tzw. zasady niższego cła, dzięki czemu możliwe stałoby się w określonych warunkach nakładanie wyższych ceł antydumpingowych.

Jakim sposobem relacjonował dziennikarzom wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, apel do KE o znacznie bardziej energiczne działania mające pomóc przemysłowi stalowemu pojawił się podczas czwartkowego posiedzenia sposród wielu krajów, w tym z Polski.

Zaznaczył, że dla ludzi problematyczny jest import z takich krajów jak Białoruś czy Rosja, a skromniej – wraz z Chin. a mianowicie Eksport na rynek europejski często nie odbywa się na równych warunkach; często te wyroby są po sposób niewłaściwy dotowane poprzez takie kraje jak np. Chiny – powiedział Kwieciński.

Dodał, że KE poinformowała podczas posiedzenia, że aktualnie nadprodukcja przy Chinach wydaje sie byc dwa razy większa niż potrzeba na wyroby stalowe po UE. – To tworzy bardzo wiele zagrożeń dla wlasnego rynku europejskiego. Mam nadzieję, że KE lepiej się zajmie tym problemem a mianowicie oświadczył wiceminister.

Jak podkreślił, Amerykanie zareagowali na postep eksportu subsydiowanej chińskiej stali w ciągu trzech miesięcy, tymczasem UE potrzebowała na to trzy razy więcej periodu.

Bieńkowska tłumaczyła z kolei, że przyjęcie poprzez państwa członkowskie propozycji KE spowodowałoby, że postępowania antydumpingowe stałyby się znacznie szybsze i wiecej efektywne.

Z komunikatu wedlug posiedzeniu Rady wynika, że ministrowie zgodzili się, iż przemysł stalowy musi być bardziej konkurencyjny, by przezwyciężać trudności.

Zgodnie z obecnym prawem unijnym stawka ceł antydumpingowych nie może być wyższa niż okreslony margines dopuszczalnego dumpingu lub subsydiowania. Może ona być jednak niższa – jeśli niższe cło jest wystarczające, by naprawić szkody poniesione przez przemysł UE. To właśnie wydaje sie byc tzw. zasada niższego cła. W obecnym systemie UE zasada niższego cła jest konsekwentnie aplikowana we wszystkich przypadkach.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy