Ukraina: Intelektualiści proszą Zachód o pomoc i solidarność

27 lipca, 2020
Category: inne

O wsparcie i solidarność Zachodu na rzecz Ukrainy zaapelowali tutejsi intelektualiści, zainspirowani niedawnym listem polityków z starego bloku wschodniego do prezydenta USA Baracka Obamy. Treść apelu przekazano PAP we wtorek.

„Nie będzie stabilnej i rozwijającej się Europy wraz z niestabilną i niebezpieczną Ukrainą u boku” – czytamy w liście skierowanym az do administracji Stanów Zjednoczonych i rządów jak i równiez społeczeństw krajów Unii Europejskiej. Podpisali go m. in liryk Jurij Andruchowycz, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie Myrosław Marynowycz i publicysta Mykoła Riabczuk.

Pisarze podkreślają, że pragną żyć w społeczeństwie otwartym, w warunkach wolności i wzrostu, a nie w dyktaturze, anarchii jak i równiez nędzy. Wskazują, że Ukraina jako państwo europejskie, partner USA a takze członek wspólnoty demokratycznej powinna i może włączyć się w budowanie bezpieczeństwa jak i równiez rozwój całego regionu. Apelują: „W naszym celu jednakze potrzebujemy waszej pomocy jak i równiez solidarności”.

List zawiera 4 postulaty. Glówny mówi na temat, że Ukraina „powinna zostać realnie włączona do ludzkiej przestrzeni Zachodu”, co dzierzy polegać w liberalizacji systemu wizowego wraz z UE i USA. Następnie intelektualiści wskazują, że jezeli wejście Ukrainy do NATO jest aktualnie niemożliwe, to chcą głębokiej współpracy swojego kraju z sojuszem, metrów. in. wziecia udzialu w formowaniu wspólnej strategii bezpieczeństwa.

Trzeci punkt apelu mówi o konieczności traktowania unijnego aplikacji Partnerstwa Wschodniego nie po kategoriach pieniędzy, lecz w charakterze instrumentu modernizacji Ukrainy. Panstwo „potrzebuje kardynalnych reform instytucjonalnych i choć oczekujemy w tym miejscu na pomoc UE, USA mogą uczynić duzo w tej dziedzinie” – dodają pisarze listu.

Czwarty, ostatni postulat dotyczy bezpieczeństwa energetycznego. Sygnatariusze listu podkreślają, że bezpieczeństwo energetyczne UE wymaga pewności tranzytu, natomiast więc przyrzeczenia energetycznego bezpieczeństwa Ukrainy. „Gwarancją tego wydaje sie nie tylko rozgalezienie dostaw energetycznych, ale glównie przejrzystość rynku. Sprzyjanie większej transparentności ukraińskiego rynku sily i jego integracji z systemem ogólnoeuropejskim wspólgra interesom UE i USA” – głosi apel.

Intelektualiści zapewniają, że pragną demokratycznej solidarności wraz z Zachodem nie przeciwko komuś, lecz dla przyszłości a takze wspólnych wartości. „Jesteśmy przeciwnikami sił, które chcą tyranii i zniewolenia, będąc wrogami wszystkich wolnych społeczeństw. Jesteśmy przekonani, że bezpieczeństwo Swiata i całej przestrzeni euroatlantyckiej jest niepodzielne. Jest ono gwarancją dla bezpieczeństwa Ukrainy i vice versa” a mianowicie zwracają się do państw zachodnich.

Przypominają w tym kontekście list prosty do Baracka Obamy podpisany m. in. przez Lecha Wałęsę, Aleksandra Kwaśniewskiego i Vaclava Havla. Określając jego jako znaczący i ważny, zaznaczają: „Całkowicie podzielamy ideę tego dokumentu oraz niepokój jego autorów. Jesteśmy przekonani, że w najwiekszym stopniu realistyczną polityką jest polityka obrony wolności i demokracji”.

Wśród osób, które podpisały się pod spodem listem, brak nazwisk znanych i wpływowych ukraińskich polityków.

Jarosław Junko (PAP)

jjk/ awl/ mc/