Ukraina: Fuele: umowa stowarzyszeniowa czeka wylacznie do listopada

Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

*Na wypełnienie warunków poprzedzających podpisanie umowy stowarzyszeniowej sposród UE Ukraina ma okres tylko sluzace do listopada bieżącego roku a mianowicie oświadczył przy czwartek przy Kijowie unijny komisarz ds. rozszerzenia jak i równiez polityki sąsiedztwa Sztefan Fuele. *

Polityk skrytykował ukraińskie władze za brak postępów w zbliżaniu się do standardów unijnych.

„Terminy są jasne i zrozumiałe: jest to listopad 2013 roku. Mówiłem, że takich terminów jak grudzień 2013 roku kalendarzowego, bądź styczeń 2014 r., nie ma” – powiedział po zebraniu z członkami ukraińskiego rządu.

„Należy rozwiązać wszystkie istniejące problemy. Ukraińskie władze maja obowiazek prowadzić mozliwe działania w niniejszym kierunku” – zaznaczył Fuele. Komisarz podkreślił, że od czasu jego krancowej wizyty dzieki Ukrainie pięć miesięcy temu władze nie zaakceptowac dokonały postępów na trasie przemian.

Przed podpisaniem dokumenty urzedowe stowarzyszeniowej z Ukrainą Unia Europejska domaga się od pani a reform, m. in. wymiaru sprawiedliwości. Rozchodzi tu o więzionych polityków, byłą premier Julię Tymoszenko i byłego szefa MSW Jurija Łucenkę. Bruksela uważa, że są oni ofiarami wybiórczego uzycia prawa wobec przeciwników aktualnych władz po Kijowie.

Poprzednio przyjazdem na Ukrainę Fuele oświadczył, że UE nie może podpisać umowy stowarzyszeniowej z państwem, które dobrowolnie pozbywa się części niepodległości. Komentarz ten dotyczył ewentualności przystąpienia Ukrainy do budowanej przez Rosję Unii Celnej.

„To bardzo ważny chód. Nie możemy podejmować zobowiązań w ramach umowy stowarzyszeniowej sposród państwem, które nie ma własnego niezależnego uprawnienia, w którym decyzje dotyczące zagranicznej polityki handlowej podejmuje ktoś inny” – powiedział komisarz w wywiadzie prasowym.

Fuele zaznaczył, że Bruksela nie będzie występowała przeciwko współpracy Ukrainy z Unią Celną tworzoną przez Rosję, Białoruś i Kazachstan, dopóki nie będzie to kolidowało z ustaleniami zawartymi w umowie stowarzyszeniowej z UE, obejmującej umowę o zonie wolnego handlu.

Fuele przybył w czwartek do Kijowa w ramach przygotowań do zaplanowanego na 25 lutego szczytu Ukraina-UE. Zgromadzenie to poprzedza podpisanie dokumenty urzedowe stowarzyszeniowej z Ukrainą, sluzace do którego może dojść przy listopadzie na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ klm/ ro/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy