UE: Ministrowie finansów strefy euro zbyt umiarkowaniem w podwyżkach płac ale i udziałem w zyskach

Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

Ministrowie finansów 13 państw UE należących do strefy euro opowiedzieli się po poniedziałek w spotkaniu przy Brukseli za umiarkowaniem w podwyżkach płac i zaapelowali do pracowników, by nie domagali się od pracodawców nadmiernie wielkich podwyżek.

Premier i zarazem minister finansów Luksemburga Jean-Claude Juncker, który przewodniczy comiesięcznym spotkaniom „eurotrzynastki”, wezwał do zachowywania zdrowego rozsądku w negocjacjach płacowych i przypomniał, że mimo szybszego tempa wzrostu gospodarki europejskiej i osiągnięcia w grudniu w strefie euro nadzwyczajnie niskiej stopy bezrobocia a mianowicie 7, 5 procent, ów firma nadal nazbyt wysoka.

Jego wystąpienie zbiegło się podczas z zapowiedzią przez największy niemiecki związek zawodowy IG Metall żądań podwyżek płac w o 6, 5 procent w przyszłych umowach zbiorowych. Żądanie to ogłoszono po opublikowaniu nowych prognoz ekspertów UE, zapowiadających, że w tym roku postep gospodarczy przy strefie ó wzrośnie sluzace do 2, cztery procent.

Wyższe zarobki mogą wpompować sluzace do gospodarki większą ilość pieniędzy i w przypadku najgorszego scenariusza zwiększyć inflację, naruszając równowagę między dość szybkim wzrostem a niską inflacją, z jakiej korzysta obecnie Stary kontynent.

„Gdy toczą się przetargi płacowe należy brać pod uwagę konieczność tworzenia nowych miejsc pracy” – powiedział Juncker dziennikarzom wieczorem, na obradach brukselskich. Zastrzegł, się, że nie zaakceptowac narzuca swego stanowiska, a związki fachowe mają wolną rękę w rozmowach płacowych.

„Jeśli płace będą nadal wzrastać przy proporcji do wydajności, to wzrost plac nie przyda się sluzace do nasilenia się problemów inflacyjnych ani też nie dojdzie do pogorszenia konkurencyjności” a mianowicie powiedział.

Przypomniał, że w ostantnim czasie podwyżki płac w zonie euro były „w dużym stopniu umiarkowane” i wyróżnił Niemcy, w którym miejscu związki fachowe zgodziły się na zredukowanie takich podwyżek w celu zachowania miejsc pracy.

Zarówno Juncker jak i uczestniczący przy obradach tereny euro komisarz UE az do spraw gospodarczych i walutowych Joaquin Almunia oświadczyli, że chcą, zeby podejmujący decyzje zastanawiali się w większym stopniu nad sposobami rozdzielania zysków również pomiędzy pracowników.

Almunia zapowiedział, że jeszcze w tym roku przedstawi ministrom meldunek na temat wpływu, jaki dzieki gospodarkę wywiera wynagradzanie pracowników za zyski osiągane poprzez poszczególne przedsiębiorstwa.

Juncker podkreślił, że przy podziale owoców wzrostu należy uwzględniać coś więcej aniżeli tylko oferty wyższej płacy. „Uważamy, że udział pracobiorców w zyskach firm to kluczowa rzecz, która należy przedyskutować przy całej Europie” – powiedział.

W niektórych krajach europejskich pracownicy są jednocześnie udziałowcami spółek jak i równiez odnoszą bezpośrednie korzyści, podczas gdy ich firmom dobrze się powodzi.

We wtorek w Brukseli az do ministrów „eurotrzynastki” dołaczą ministrowie pozostałych krajów Unii Europejskiej, zeby wziąć udział w posiedzeniu rady ministerialnej UE w szczeblu ministrów finansów w pełnym składzie 27 państw. (PAP)

wit/

7976

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy