UE grozi Ukrainie konsekwencjami na skazaniu Tymoszenko

UE grozi Ukrainie konsekwencjami na skazaniu Tymoszenko
27 lipca, 2020
Category: inne

UE wyraziła głębokie zawód wyrokiem sądu w Kijowie, który skazał byłą premier Ukrainy Julię Tymoszenko na siedem latek więzienia. Bruksela zagroziła, że będzie to miało konsekwencje dla stosunków UE-Ukraina jak i równiez zawarcia negocjacji umowy stowarzyszeniowej.

„Ten (wyrok) niestety potwierdza, że system wymiaru sprawiedliwości jest stosowany w Ukrainie wybiórczo w politycznie umotywowanych procesach liderów opozycji i członków byłego rządu” – odczytała oświadczenie szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, jej rzeczniczka Maja Kocijanczicz.

W osobliwym oświadczeniu Ashton wyraziła w imieniu UE „głębokie rozczarowanie” wyrokiem. „To, w jaki sposób władze Ukrainy będą szanować uniwersalne wartości i rządy prawa, a zwłaszcza to, w który sposób zajmą się naszym przypadkiem (Tymoszenki – PAP), będzie miało poważne konsekwencje dla dwustronnych relacji UE-Ukraina, włączając przy to zawarcie porozumienia stowarzyszeniowego, nasz dialog polityczny i szerszą współpracę” – oświadczyła Ashton.

Jej rzeczniczka dała do zrozumienia, że możliwe będzie kontynuowanie na „technicznym poziomie” negocjacji stowarzyszeniowych jak i równiez o umowie o wolnym handlu, ale ich „zakończenie”, czy podpisanie, „to już zupełnie inna sprawa, którą musimy rozdzielić”.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso „w pełni popiera stanowisko i obawy” Ashton – powiedziała jego rzeczniczka Pia Arhenkile Hansen. „Techniczne negocjacje mogą się toczyć, ale pierwotnego polityczne zawarcie będzie oczywiście zależeć od momentu politycznego wzrostu sytuacji. To jest dla osób bardzo jasne” – dodała.

W oświadczeniu UE wezwała władze Ukrainy „do przyrzeczenia sprawiedliwego, przejrzystego i bezstronnego procesu w postępowaniu odwoławczym Tymoszenko i innych procesach członków byłego rządu”. „Prawo do odwołania nie powinno być naruszone poprzez nałożenie ograniczeń w umożliwienie oskarżonym brania udziału w przyszłych wyborach w Ukrainie, w ponizszym w wyborach parlamentarnych zaplanowanych na przyszły rok” – brzmi oświadczenie Ashton.

Tymoszenko została skazana za nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją w 2009 roku, gdy stała na czele rządu ukraińskiego. Prócz wyroku więzienia Tymoszenko otrzymała trzyletni zakaz zajmowania stanowisk państwowych.

Także przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek wyraził oburzenie wyrokiem Tymoszenko. „Mam poważne wątpliwości w odniesieniu do bezstronności, niezależności i przejrzystości tego procesu” – powiedział. Wyraził nadzieję, że osad zostanie zmieniony w strategii odwoławczej. „Prawo stosowane wzgledem Tymoszenko sięga czasów sowieckich i prognozuje postępowanie karne dla decyzji politycznych. Jest to rzadka rutyna w krajach demokratycznych. Ukraina jest wielkim narodem, który zasługuje w coś lepszego” – zaznaczył Buzek.

Na temat przyszłości negocjacji UE sposród Ukrainą rozmawiali w poniedziałek w Luksemburgu ministrowie kwestii zagranicznych UE.

„Nie posiada żadnej mowy o zamrożeniu, czy zawieszeniu negocjacji (handlowych – PAP), ale sporo zależy od momentu rozwoju wypadków na Ukrainie” – powiedziało w poniedziałek PAP źródło bliskie krajowej prezydencji, wyjaśniając, że ministrowie udzielili Komisji Europejskiej kary na prowadzenie dalszych „negocjacji technicznych” sposród Ukrainą. Pertraktacje mają doprowadzić do zakończenia rozmów nad pogłębioną umową o strefie wolnego gospodarki.

Umowa handlowa jest w najwiekszym stopniu skomplikowaną częścią umowy stowarzyszeniowej. Celem polskiej prezydencji jest sfinalizowanie negocjacji obu umów jeszcze polski i ich parafowanie na grudniowym wierzcholku UE-Ukraina. Podczas poniedziałkowej dyskusji na uzależnienie podpisania dokumenty urzedowe od rozwiązania problemu osób przetrzymywanych przy aresztach jak i równiez sądzonych zbytnio przestępstwa gospodarcze w szczególności nalegały Niemcy oraz Szwecja.

Z Brukseli Inga Czerny (PAP)

icz/ cyk/ ro/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy