TVP: dziennikarze zostali potraktowani za posrednictwem ABW po sposób niedopuszczalny

27 lipca, 2020
Category: rózne

(dochodzi wypowiedź szefowej SDP Krystyny Mokrosińskiej)

13. piec. Warszawa (PAP) – Dziennikarze TVP nagrywający materiał reporterski zostali potraktowani przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego po sposób calkowicie niedopuszczalny – głosi oświadczenie Telewizji Krajowej przesłane we wtorek PAP.

Wcześniej prok. Robert Majewski z prowadzącego śledztwo warszawskiego biura ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Rodzimej przyznał, że w domu Piotra Bączka ponizej Warszawą doszło do incydentu, gdy grupa TVP bez zgody prokuratury, a więc – w jego opinii – bezprawnie, filmowała czynności procesowe. Dziennikarzom odebrano kamerę – Majewski zapewnił, że jest ona „do zwrotu po sprawdzeniu, jak nagrano”. Prokurator dodał, że tylko organ prowadzący śledztwo mógł wydać zgodę w rejestrowanie, natomiast wniosku o to nie było.

Wedlug przewodniczącej Stowarzyszenia Dziennikarzy Naszych Krystyny Mokrosińskiej, która we wtorek wieczorowa pora była gościem programu TVP „Misja specjalna”, w środę sprawa potraktowania dziennikarzy za posrednictwem ABW trafi do rzecznika praw obywatelskich, „bo to jest skandal”. Według szefowej SDP, upowaznienie dziennikarzy az do informacji zostało naruszone.

Według oświadczenia TVP dziennikarzy „bez uzasadnienia pozbawiono sprzętu reporterskiego, a następnie zatrzymano”.

„Ten akt przemocy oceniamy jak zamach na wolność i niezależność mediów, łamanie określonych w konstytucji praw człowieka oraz zasadniczych zasad obowiązujących w państwie demokratycznym” a mianowicie napisano po oświadczeniu podpisanym przez rzeczniczkę TVP Anetę Wronę.

Jak zapowiedziano po oświadczeniu, Tv Polska z prośbą na temat zajęcie stanowiska oraz interwencję – „w sytuacji zagrożenia wykonywania obowiązków dziennikarskich w Polsce” a mianowicie zwróci się do Komisji Etyki Dziennikarskiej, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Komisji Praw Człowieka.

Protest przeciw „bezprawiu ABW” w liście otwartym przesłanym PAP wyraziła również team dziennikarzy m. in.: Piotr Gabryel, Katarzyna Hejke, Jerzy Jachowicz, Igor Janke, Michał Karnowski, Jan Pospieszalski, Maciej Rybiński, Tomasz Sakiewicz, Marcin Wolski, Piotr Zaremba jak i równiez Rafał Ziemkiewicz.

„Działanie ABW wobec redaktorów TVP jest naruszeniem wolności słowa i prawa obywateli do wiadomosci. Domagamy się od kierownictwa ABW wyjaśnienia sprawy jak i równiez ukarania winnych tych skandalicznych działań” – napisali pisarze listu.

We wtorek ABW dokonała rewizji w pomieszczeniach czterech osób, w tym dwóch członków komisji weryfikacyjnej WIOSKI Piotra Bączka i Leszka Pietrzaka. Śledztwo, w ramach którego podjęto te czynności tyczy sie „pewnych nieprawidłowości” przy działaniu komisji. (PAP)

mja/ pz/ jbr/