Tusk: moją intencją jest, aby rząd przedłożył konwencję RE do ratyfikacji

Tusk: moją intencją jest, aby rząd przedłożył konwencję RE do ratyfikacji
27 lipca, 2020
Category: inne

# dochodzi wypowiedź ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina #

18. 04. Warszawa (PAP) a mianowicie Premier Donald Tusk pragnie, aby rząd przedłożył do ratyfikacji konwencję Rady Swiata dot. przeciwdziałania przemocy w stosunku do kobiet. Przeciwny ratyfikacji wydaje sie byc minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, według którego konwencja może wzywać do zwalczania m. in. małżeństwa.

Tusk, który w środę odwiedził Cypr, był pytany o sprawę ratyfikacji konwencji RE ws. przemocy w stosunku do kobiet po kontekście różnicy zdań odnosnie tematu tego dokumentu między ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem, zas pełnomocniczką rządu ds. równego traktowania Agnieszką Kozłowską-Rajewicz.

„Moją intencją wydaje sie, aby rząd przedłożył konwencję do ratyfikacji; chciałbym, by to było swego rodzaju zwieńczenie naszych wieloletnich starań w sprawie przemocy przy rodzinie” – powiedział premier. Jak zapowiedział, jego ministrowie „będą adekwatnie pracowali na rzecz szybkiego ratyfikowania konwencji”.

„Minister sprawiedliwości został przeze moja osobe zobowiązany do tego, żeby przedstawić wszelkie domniemane konsekwencje sadowe przyjęcia tej konwencji, stąd zaangażowanie ministra Gowina, pani minister Kozłowska-Rajewicz z klarownych względów sprawą się zajmuje” – zaznaczył Tusk.

Podkreślił też, że „jeśli temperament nie umozliwia im dość do ładu między sobą, to postara się tę sprawę załatwić szybko jak i równiez bezboleśnie”. Na temat konwencji Wskazówki Europy Gowin i Kozłowska-Rajewicz rozmawiali we wtorek.

Minister sprawiedliwości pytany w środę w Sejmie, czy jest przeciwny ratyfikacji konwencji odparł: „Tak, jestem przeciwny ratyfikowaniu”. Jak podkreślił, konwencja niedaleko bardzo słusznych postulatów, z których duza większość jest już za posrednictwem Polskę od czasu dawna realizowana, zawiera także „pewną warstwę ideologiczną”, która może być interpretowana jak wezwanie az do zwalczania wartości chronionych konstytucją.

„Konwencja obejmuje też pewną warstwę ideologiczną, czyli zobowiązania państw sygnatariuszy do tego, żeby zwalczać tradycje, które ugruntowują tzw. stereotypowe role dziewczyn i mężczyzn. Jak się sięgnie sluzace do książek feministek, to się okazuje, że stereotypową rolą kobiet wydaje sie macierzyństwo, badz że stereotypowymi rolami pan i mężczyzn są funkcje żon jak i równiez mężów po tradycyjnym małżeństwie. Innymi słowy ta konwencja może być interpretowana jak wezwanie sluzace do zwalczania macierzyństwa czy małżeństwa, a to są wartości chronione przez polską konstytucję” – powiedział Gowin.

Zaznaczył, że tylko niezrealizowanym postulatem znajdującym się w konwencji są regulace, które pozwalają ścigać wraz z urzędu sprawców gwałtu. Dodał, że po przyszłym tygodniu resort sprawiedliwości przedstawi wzór nowelizacji w tym zakresie.

Konwencja RE została przedstawiona do podpisu w maju 2011 r. w Turcji. Do tej pory została podpisana przez 19 państw wchodzących w skład Unii Europejskiej i pozostających poza Wspólnotą. (PAP)

mrr/ agy/ eaw/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy