Trump nie pragnie Partnerstwa Transpacyficznego? Miejsce USA zajmą Chiny i Rosja

Trump nie pragnie Partnerstwa Transpacyficznego? Miejsce USA zajmą Chiny i Rosja
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Prezydent Peru Pedro Pablo Kuczynski głośno powiedział to, co wielu przywódców, którzy złożyli podpisy pod TPP, szepcze przy kuluarach. Jeśli nie Stany, to równie dobrze rozmowy o porozumieniu o wolnym handlu będą prowadzone wraz z Chinami jak i równiez Rosją. Pekin ma szansę stać się liderem najsilniejszego porozumienia gospodarczego, które zmarginalizuje dotychczasową rolę Stanów Zjednoczonych.

Prezydent elekt Donald Trump w minionym tygodniu ujawnił plany na pierwsze stu dni wlasnych rządów. Zapowiedział między pozostalymi, że już w pierwotnym dniu prezydentury wycofa NA JUKATAN z negocjacji w sprawie Porozumienia o Partnerstwie Transpacyficznym TPP. To okresla koniec traktatu handlowego zrzeszającego 12 państw, który miał doprowadzić az do powstania jednolitego rynku, funkcjonującego na wzór Unii Europejskiej?

– Trump faktycznie dalece wydaje sie byc przeciwny wielostronnym umowom, a przede wszystkim porozumieniu transpacyficznej TPP, że zapewniał, iż skonczony jest również wycofać się z obowiązującej ponad 20 lat Północnoamerykańskiej Strefy Niezaplanowanego Handlu (NAFTA). Tu nie chodzi więc o wycofanie się Ameryki z negocjacji nowych umów, ale całkowite zmiecenie dotychczasowej polityki handlowej USA – twierdzi Marcin Wojtalik wraz z Instytutu Swiatowej Odpowiedzialności. Więcej o polityce handlowej prezydenta elekta zobaczysz w.

Wprawdzie w traktacie TPP zapisano, że nalezy udział 6 z 12 krajów, jeśli ich wspólne PKB będzie równoważyć 85 proc. całej 12. Aczkolwiek premier Japonii Shinzo Abe powiedział w ubiegłym tygodniu, że TPP bez Stanów Zjednoczonych nie ma sensu.

Nie zgadza się z nim ekonomista jak i równiez prezydent Peru Pedro Pablo Kuczynski, który niedawno był gospodarzem Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC). Głośno powiedział to, co mnóstwo przywódców, którzy na początku tego roku kalendarzowego złożyli podpisy pod TPP, szepcze w kuluarach. Jeśli nie Ameryka, to równie dobrze gadki o porozumieniu o wolnym handlu będą prowadzone wraz z Chinami jak i równiez Rosją.

800 mln mozliwych konsumentów

Przypomnijmy, że, by Porozumienie na temat Partnerstwie Transpacyficznym faktycznie zaczęło obowiązywać, każde z państw – Chile, Nowa Zelandia, Singapur, Brunei, Stany Zjednoczone, Australia, Peru, Wietnam, Kanada, Meksyk i Japonia a mianowicie musi ratyfikować traktat. Rządzone przez Barcka Obamę USA były motorem tego porozumienia, a samo TPP miało być odpowiedzią Ameryki na ekspansję ekonomiczną Chin. Więcej na ten temat pisaliśmy w materiale „Chwieje się wielki projekt Obamy”.

Zakres jest zauwazalna, bo łączna wielkość połączonych gospodarek TPP to aż 28, 1-wsza biliona dolarów. Jak szacowało biuro prezydenta (United States Trade Representative), ujednolicenie gigantycznego rynku, obejmującego 40 proc. światowego handlu i blisko 800 mln potencjalnych konsumentów przyniosłoby USA wzrost dochodów w ciągu dekady na temat 77 mld dolarów, natomiast amerykańskiego eksportu – na temat kolejne 123, 5 mld dolarów.

Dlaczego więc oryginalny prezydent się jej sprzeciwia? – Po każdej wypowiedzi przeciwko umowom handlowym wskazywał jeden dowód: te umowy są nieprzychylne dla Ameryki i AMERYCE, w niewystarczającym stopniu zadbały o swoje interesy. To dla niego najważniejsze, zas odrzucenie umów jest konsekwencją tego poglądu – przypomniał Wojtalik. a mianowicie Większość Amerykanów widzi aczkolwiek problemy społeczne, jakie przyniosły Ameryce te umowy: bezrobocie, problemy drobnego, rodzimego interesu, dominacje zagranicznych korporacji, itp. To na tym niezadowoleniu Trump zbudował swój kapitał. Ten pogląd przyniósł mu zwycięstwo.

Umowa Transpacyficzna miała znieść docelowo wiekszosc proc. granic celnych i gospodarczych, innymi slowy, jak zauważa Łukasz Błoński z Swiezej Konfederacji, zmienić aż 18 tys. funkcjonujących taryf.

Chiny i Rosja gotowe wypełnić lukę

Pekin już lansuje własną umowę handlową, znaną jako Regionalne Wielostronne Porozumienie Ekonomiczne (RCEP). W swoim skład wchodzą niektóre kraje, które również miały znaleźć się po TPP, jak choćby Australia czy Japonia. Teraz swoją ofertę Chiny chcą rozszerzyć również w kraje Ameryki Łacińskiej, zeby na gruzach TPP zbudować największy obszar wolnego gospodarki.

Jak pisze CNN Money, jeśli projekt RCEP się powiedzie, to Chiny będą liderem najsilniejszego porozumienia gospodarczego, które zmarginalizuje dotychczasową przewodnią rolę Stanów Zjednoczonych. Przy Azji już niektóre panstwa, jak choćby Filipiny, są gotowe wspólnie z Żółtym Smokiem budować ten ambitny projekt ekonomiczny.

RCEP to jednak nie zaakceptowac jedyny traktat mogący zmarginalizować rolę USA. Strefa wolnego handlu przy regionie Azji i Pacyfiku (FTAAP), to kolejna potencjalna umowa handlowa, która obejmowałaby kraje w Ameryce Łacińskiej, Azji Południowo-Wschodniej oraz Australii.

Zarówno Chiny, jak i Rosja od jakies czasu starają się uszczuplać amerykańskie wpływy w panstwach Ameryki Południowej, które dotąd polegały pod spodem strefę wpływów USA. Dowodem na to są według CNN Money pokazne inwestycje. Chińskie banki od momentu 2005 r. zainwestowały przy Ameryce Łacińskiej 120 mld dol. Rosja od ośmiu lat podtrzymuje dostawami broni takie panstwa, jak Boliwia, Brazylia lub Wenezuela.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy