TR i Szczuka: więcej kobiet przy polityce, to mniej przemocy wobec nich

27 lipca, 2020
Category: rózne

*Politycy Twojego Aliansu i Kazimiera Szczuka przekonywali w piątek, że więcej kobiet przy polityce, to mniej przemocy wobec nich. Zapowiedzieli, że będą działać na rzecz owego, by już w następnej kadencji w Sejmie było więcej pań. *

Piątkowa narada Twojego Obrotu miała związek z rozpoczynającą się właśnie międzynarodową kampanią „16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet” i związanej z nią kampanii „Biała Wstążka”.

Działaczka Kongresu Dziewczyn, feministka Kazimiera Szczuka przypomniała, że ochronę przed przemocą: fizyczną, psychiczną, czy werbalną gwarantuje dziewczynom Międzynarodowa Zwyczaj Praw Człowieka.

Według tej dziewczyny elity polityczne, zwłaszcza klasa rządząca na terytorium polski powinna przyjąć do wiadomości, że należy przeciwdziałać wszystkim zachowaniom, „które naruszają istotne zasady godności kobiet: molestowaniu, gwałceniu, biciu, przemocy psychicznej, werbalnej, obraźliwym zachowaniom”. „Jeżeli polskie elity polityczne jak i równiez klasa rządząca nie przyjmie tego sluzace do wiadomości, trudno jest prowadzić jakiekolwiek akcje edukacyjne jak i równiez wymagać od momentu społeczeństwa, żeby było wyczulone na owe zjawiska i nauczyło się im przeciwdziałać” – podkreśliła Szczuka.

Jak oceniła, łatwiej przeciwdziałać przemocy wobec dziewczyn byłoby również, gdyby dziewczyn w polityce było więcej. „Gdyby w Sejmie było więcej dziewczyn – posiadam na myśli zwykłą liczebność, każda wraz z kobiet, która by w tym miejscu pracowała, czułaby się lepiej – po prostu zróżnicowane środowisko, większa zgodnosc, równowaga płci powoduje, że zwiększa się bezpieczeństwo. Wykladzinom więcej kobiet w polityce, w Sejmie, tym większe bezpieczeństwo kobiet w gmachach, rodzinach, na ulicy” a mianowicie przekonywała działaczka.

Dowodziła, że już jedna trzecia kobiet w Sejmie (obecnie tenze odsetek wynosi ok. 23 proc. ) tworzy „masę krytyczną” i gdyby było ich właśnie tyle, łatwiej byłoby przegłosować ustawy zasadnicze z punktu widzenia pan, m. in. w sprawie ratyfikacji konwencji Wskazówki Europy o przeciwdziałaniu przemocy domowej.

Robert Biedroń i Małgorzata Prokop-Paczkowska z Twego Ruchu przekonywali, że Twój Ruch działa na rzecz zwiększenia liczby dziewczyn w Sejmie. Zapowiadali, że od przyszłorocznych wyborów seria ma plan zastosować równowartosc (50 dzieki 50 proc. ) obecności kobiet na listach wyborczych oraz tzw. metodę suwakową (umieszczenie pan i mężczyzn naprzemiennie).

Wojna „Biała Wstążka” to największa na świecie kampania mająca na zamysle zatrzymanie przemocy wobec pan. Jest ona wiedziona w przeszlo 55 panstwach. Kampania została stworzona za posrednictwem mężczyzn i jest przede wszystkim do nich skierowana. Ma na celu rozpoczęcie dyskusji na temat przemocy wobec kobiet oraz podtrzymywanie działań dla jej przeciwdziałania.

Akcja „Białej Wstążki” prowadzona jest po dniach międzynarodowej kampanii „16 dni przeciw przemocy wobec kobiet”, która trwa od 25 listopada do 10 grudnia. Wiecej niz tysiąc struktury z nieopodal 160 krajów podejmuje w tym czasie różne inicjatywy, mające w celu upamiętnienie kobiet – ofiar przemocy i uświadomienie społeczeństwu, że przemoc wraz z względu dzieki płeć stanowi pogwałcenie praw człowieka.

Noszenie białej wstążki ma być symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej poprzez mężczyzn wzgledem kobiet, natomiast także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że przenigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec pan.

W piątek wstążeczki nosiło w Sejmie wielu posłów różnych klubów; rano sluzace do udziału po akcji zachęcali politycy NA. (PAP)

mkr/ mok/ ura/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy