Toruń: Miasteczko będzie budować salę widowiskowo-kongresową

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Władz Torunia rozpoczną budowę lokalu widowiskowej – jednej sposród najdroższych i najbardziej kontrowersyjnych inwestycji przy mieście. Dzieki wart ok. 200 mln zł obiekt miasto może dostać 55 mln zł wsparcia z funduszy unijnych.

Jakim sposobem poinformowało po piątek biuro prasowe toruńskiego magistratu, radni zaakceptowali uchwały otwierające drogę do konstrukcji wielofunkcyjnej sali widowiskowej. Oprócz zmian po dokumentach finansowych, uwzględniajacych naklady na budowę, zdecydowano o utworzeniu spółki, która zainteresuje się budową sali i później jej eksploatacją.

Zrealizowanie przedsięwzięcia przez spółkę wynika z możliwości zmniejszenia wydatków na plan dzięki odliczeniu podatku VAT. To znaczy, że wydatki na inwestycję będą na temat ponad 40 mln złotych niższe niż w przypadku oplacania budowy bezpośrednio z budżetu miasta.

„Ten system adaptacji inwestycji zapewnia także możliwość wydatkowania środków z budżetu w czasie dużo dłuższym, niż wtedy, kiedy inwestycję miasto realizuje samo, bezpośrednio” a mianowicie podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Konstrukcja sali a mianowicie jedna wraz z największych lokaty w Toruniu zaplanowanych z wykorzystaniem funduszy unijnych, zgodnie z pierwotnymi założeniami powinna być już zakończona. Duże opóźnienia spowodowało jednak już na starcie wyegzekwowanie od czasu hiszpańskiego kreslarza kompletnej i poprawnej dokumentacji budynku.

Pozostaly poślizg wymusiło niepowodzenie przetargu na wykonawcę sali, gdyż uczestnicy zaproponowali kwoty znacznie przewyższające wstępny kosztorys i możliwości budżetu miasta. Powtórzenie przetargu dzieki złagodzonych warunkach nie przyczyniło się do znaczniejszego obniżenia kwot w ofertach: najtańsza to 153 mln zł, czyli w porzadku. 10 mln zł wiecej niz to, co zarezerwowano po budżecie metropolie.

Rozpoczęcie budowy za wyższą niż poczatkowo zakładano cenę oznacza jednak realną groźbę pozbawienia przyrzeczonych już 55 mln zł dotacji ze źródeł unijnych. Przyjęcie którejkolwiek z propozycji złożonych po przetargu sprawi przekroczenie akceptowalnej całkowitej wartości projektów finansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na czasy 2007-2013, wynoszącej 50 mln euro (około 197 mln złotych).

„Istnieje jednak możliwość uzyskania zgody na odstępstwo od naszej reguły jak i równiez zgodę na to może wydać Komisja Europejska w drodze notyfikacji projektu, ale to długotrwała procedura. Praktyka wskazuje, że trwa z reguły od 12 sluzace do 36 miesięcy” – zaznaczył Zaleski.

W trakcie notyfikacji i budowy Toruń będzie mógł korzystać sposród unijnego wsparcia. Prace muszą ruszyć jednakze najpóźniej na początku 04 i zakończyć się sluzace do połowy 2015 roku.

Jeśli procedura notyfikacyjna nie powiedzie się, miasto będzie musiało potrzebne pieniądze pożyczyć, natomiast kredyt oraz odsetki to równoczesne 81 mln zł.

Projekt sali koncertowej na Jordankach wybrano przy 2008 roku w międzynarodowym konkursie. Spośród złożonych 22 koncepcji, międzynarodowe jury zbyt najlepszy wzór uznało dzieło hiszpańskiej warsztatów Menis Arquitectos, prowadzonej poprzez Fernando Menisa.

W wielofunkcyjnym obiekcie, który ma zostać wzniesiony w obrzeżach Starego Miasta, mają znaleźć się: sala sposród widownią na 900 pomieszczen ze sceną posiadającą kanał orkiestrowy i sala na 300 obszarów ze sceną, a także pomieszczenia fachowe i socjalne, pozwalające na realizację dużych przedsięwzięć artystycznych. W sąsiedztwie budowli ma zostać urządzony parking ze 185 stanowiskami.

Budowla ma składać się z kilku modułów połączonych od góry szklanymi taflami wprowadzającymi sluzace do wnętrza światło. Przewidziano mechanizmy ścienne i stropowe umożliwiające łączenie badz odgradzanie wnętrz. System podwójnych ścian gmachu ma zapewnić oszczędność ciepła i dobrą izolację lokalu koncertowej od ulicznego hałasu. (PAP)

olz/ je/