„To największy krok naprzód od momentu powstania euro”

Author:
27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

Unia bankowa to na rzecz strefy euro największy krok naprzód od czasu jej utworzenia – ocenił na narady po pierwotnym dniu szczytu UE szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Przywódcy udzielili politycznego poparcia uzgodnieniom ministrów ws. II filaru unii kretytowej.

Ministrowie finansów krajów UE uzgodnili w ciagu nocy ze środy na czwartek drugi wspornik unii kretytowej, czyli wspólny system reorganizacji i uporządkowanej likwidacji banków (SRM). Unia bankowa dzierzy uchronić euroland przed nastepnym kryzysem finansowym i oszczędzić kieszenie podatników, gdy upadają banki. Unia ma być też otwarta dla krajów spoza eurolandu.

_ Jeśli uzgodniony ubiegłej nocy przez ministrów wspólny mechanizm upadłościowy zostanie zaakceptowany przez Parlament Europejski, co mam nadzieję stanie się szybko, będziemy mieli wszelkie niezbedne elementy unii bankowej zanim końcem biezacej kadencji PE _ a mianowicie powiedział Van Rompuy.

Podkreślił, że to niezwykłe osiągnięcie. _ Dla strefy ó to największy krok naprzód od czasu do niej utworzenia _ – podkreślił. Dodał, że znaczy też on wiele dla rynków i świata finansów.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso zaznaczył w czasie konferencji, że wielu nie wierzyło, iż unia bankowa jest realistycznym przedsięwzięciem, ta jest jednakze wdrażana szybko. Podkreślił, że konieczne wydaje sie byc przyjęcie SRM przed końcem kadencji PE. _ Bazy, a nie podatnicy, będą ponosić wydatki za ich własne pomyłki _ – zapowiedział.

Barroso wypomniał jednakze, że KE wolałaby, zeby wspólny mechanizm likwidacji banków był _ w pełni oparty dzieki podejściu wspólnotowym _ jak i równiez że jest obszar az do negocjacji wraz z PE. Mógł w ten sposób nawiązać do umowy międzyrządowej, dzieki której wzmacniany ma być wspólny fundusz upadłościowy.

Umowę forsował Stolice niemiec. Ponadto to kraje UE, a nie KE a mianowicie jak proponowała Komisja a mianowicie będą miały ostateczny głos w decyzjach o likwidacji banków.

Poza SRM elementami unii kretytowej są uzgodnione niedawno wspólne zasady postępowania z upadającymi bankami (dyrektywa o restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków) oraz harmonizacja gwarantowania depozytów bankowych (dyrektywa o systemach gwarantowania depozytów). Od listopada 2014 posiada też zacząć funkcjonowanie wspólny nadzór bankowy Europejskiego Agencji bankowej Centralnego, jak stanowi pierwszy etap starego kontynentu bankowej.

Czytaj więcej po

  • Likwidacja banków strefy ó. Jakie maksymy?
  • Są okazje na uzgodnienie wspólnej likwidacji banków
  • Strefa euro nie jest gotowa na poszerzenie
  • Zaskakujące dane wraz z strefy ó

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy