Google śledzi użytkowników, chociażby gdy nie wyrazili na to zgody

  • Dom
  • Technologie
  • Google śledzi użytkowników, chociażby gdy nie wyrazili na to zgody
Google śledzi użytkowników, nawet kiedy nie wyrazili na wówczas zgody

Aplikacje Yahoo na urządzenia z systemami Android i iOS pozwolą koncernowi śledzić użytkowników nawet, gdy nie wyrazili na tek krok zgody. Tak wynika wraz z opublikowanych w poniedziałek rezultatów śledztwa agencji Associated Press.

AP poinformowało, że Google rejestruje dane na temat lokalizacji użytkowników korzystających wraz z usług koncernu takich, jak na przykład wyszukiwarka, czy aplikacja Google Maps. Według agencji kłopot dotyczy około 2 mld właścicieli urządzeń z oprogramowaniem Androida i setek milionów właścicieli iPhone'ów na całym świecie. AP podkreśla, hdy dzieje się tak chociażby w sytuacji, kiedy przy ustawieniach prywatności opcje zlokalizowania i śledzenia są wyłączone.

Jeden z badaczy pracujących w laboratorium Mayera potwierdził prawdziwość doniesień AP na wielu urządzeniach mobilnych z systemem Android. Agencja przeprowadzała swoje badania również z wykorzystaniem kilku iPhone'ów.

W większości przypadków koncern pyta o zgodę użytkowników na pobieranie wiadomości o ich położeniu. Jeśli zezwolą aplikacji na aktywne rejestrowanie swojej umiejscowienia, Google będzie wyświetlać katalogów historię na osi czasu mapującej codzienne ruchy. AP uważa jednak, że koncern nadal ma dostęp do danych o położeniu konsumenta przy użyciu innych aplikacji, które nie pytają go o zgodę na lokalizowanie. Na monitorowanie pozwala również metrów. in. oprogramowanie pogodowe.

W odpowiedzi na doniesienia AP Google w oświadczeniu przesłanym PAP podkreśliło, iż "informacje geograficzne pomagają mnie dostarczać użyteczne usługi gdy użytkownicy wchodzą w interakcję z naszymi produktami, owe usługi to np. lokalnie trafne wyniki wyszukiwania i prognozy ruchu drogowego".

"Istnieje wiele różnych sposobów, w jakie Google ma możliwość wykorzystywać lokalizację w zamiarze poprawy komfortu użytkowników, pośród nich znajdują się historia zlokalizowania, aktywność w sieci i aplikacjach oraz za pośrednictwem usług lokalizacyjnych na poziomie urządzenia. Dajemy przejrzysty opis tych przyrządów i niezawodne elementy sterujące, dzięki którym użytkownicy mają możliwość je włączać i wyłączać, a także usuwać związane z nimi historie umiejscowienia w dowolnym momencie" - dodał amerykański koncern.

Technologiczna inwigilacja

Associated Press przypomina, że w ostatnich miesiącach wielkie firmy technologiczne mierzą się z falą wzmożonej krytyki w związku wraz z praktykami dotyczącymi wykorzystywania danych generowanych przez użytkowników pierwotnego produktów.

W przeszłym roku serwis Quartz ujawnił, że Google śledziło odbiorców telefonów z Androidem dzięki gromadzeniu danych o ościennych nadajnikach sieci komórkowej poniekąd w przypadku, gdy korzystająca ze smartfona osoba blokowała wszystkie możliwości gromadzenia danych o lokalizacji. Po ludzi doniesieniach Google zrezygnowało spośród tej praktyki. Koncern oświadczył też, że nigdy nie zaakceptować przechowywał zgromadzonych w ten sposób danych.

Krytycy Google jak i również innych firm tłumaczą, hdy agresywne praktyki koncernów technologicznych związane z rejestrowaniem umiejscowienia użytkowników usług wynikają wraz z chęci zwiększenia zysków płynących z reklamy. Informacje gromadzone przez funkcje geolokalizacji przy urządzeniach mobilnych wykorzystywane będą do tworzenia dopasowanych broszur, które kierowane są do konkretnych grup użytkowników. Jakim sposobem ocenia starszy analityk geoprzestrzenny w firmie Dstillery Peter Lenz, “więcej danych oznacza w tym wypadku większy zysk”.

google IO 2016. Gigant zaprezentował nowości  Tech

Google IO 2016. Gigant zaprezentował nowości Tech

Daydream, Android N, Android Instant Apps, lub Google Home. To jedynie niektóre z premier pokazanych przez giganta z Mountain View podczas konferencji I/O 2016. 1. Daydream Google zamierza wykorzystać potencjał wirtualnej rzeczywistości…...

Czytać..
gitHub - strona na której można podzielić się własnym oprogramowaniem

GitHub - strona na której można podzielić się własnym oprogramowaniem

Strona GitHub posługuje do dzielenia się wraz z światem swoim, często dziwacznym oprogramowaniem. Wśród wszystkich wątków jeden cieszył się niedawno szczególną popularnością. Projektem, który zyskał tam poważanie, podzielił się programista…...

Czytać..
getin Noble Bank i Koncepcja Bank uzgodniły plan połączenia

Getin Noble Bank i Koncepcja Bank uzgodniły plan połączenia

Kontrolowane przez Leszka Czarneckiego Getin Noble Bank jak i również Idea Bank uzgodniły i podpisały plan połączenia a mianowicie podano w czwartkowym komunikacie. Fuzja planowana jest dzięki trzeci kwartał 2019…...

Czytać..
geolokalizacja, smartfony, carsharing - działanie na transport w miastach

Geolokalizacja, smartfony, carsharing - działanie na transport w miastach

Dr Carl Friedrich Eckhardt wydaje się być szefem Center of Competence Urban Mobility w BMW. Był jednym z kumpli specjalnych VIII Kongresu Regionów we Wrocławiu poświęconego pożądanym innowacjom w samorządach. Wśród najczęściej…...

Czytać..
gdzie i jakich informacji na temat pracodawcach szukamy? - meldunek Golden Line

Gdzie i jakich informacji na temat pracodawcach szukamy? - meldunek Golden Line

Nawet milion pracowników ma możliwość wyjechać z Polski. Czarny scenariusz Czarny scenariusz gwoli gospodarki. "Ukraińcy po prostu wybiorą Niemcy" Raport: Ludzie z polski wolą pracę w obcych firmach Ponad 12 milionów dni niewykorzystanego…...

Czytać..
gazprom: włoski Saipem jednym wraz z pretendentów do budowy Nord Stream 2  Surowce

Gazprom: włoski Saipem jednym wraz z pretendentów do budowy Nord Stream 2 Surowce

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Sekretarz energii AMERYCE chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Dyrektywa gazowa do…...

Czytać..