Crowdfunding nad Wisłą. Polak potrafi wspierać

Crowdfunding. Raport o polskim globalnej sieci 2016.

Jeżeli partnera męczą polityczne spory, toczone od 1989 r. lub żarty o rodakach, które ponoć opowiadają o naszą firmę za granicą, powinien wstąpić na któryś z rodzimych portali crowdfundingowych. Można tam zobaczyć lepszą stronę naszą firmę wszystkich – to, jak w kilkanaście dni kilkanascie osób zrzuca się w projekt, którego autorem wydaje się ktoś nieznajomy, wspiera artystę, który chce wydać płytę lub twórcę, który zaprojektował grę planszową.

Czym jest crowdfunding?

Crowdfunding (ang. „crowd” oznacza tłum, „fund” – finansowanie, stąd nasze państwo nazwa finansowanie społecznościowe) to zjawisko, w którym człowiek biznesu lub pomysłodawca w zamian za niestandardowe gadżety jak i również inne nagrody prosi na temat finansowe wsparcie, które zezwoli mu zrealizować konkretny wzór. Startupowcy proszą o finanse, by móc ruszyć z masową produkcją, artyści, aby wydać płytę, podróżnicy, aby zrealizować wyprawę życia. Na temat początkach i rozwoju tej formy finansowania można dowiedzieć się w raporcie Business Insider Polska „Trendy w polskim biznesie internetowym”.

Polacy wpłacają średnio 100 złotych

Internauci równie chętnie wspierają projekty z dziedziny oryginalnych technologii, oraz kultury lub rozrywki. Największą globalną architekturą crowdfundingową jest amerykański Kickstarter, w Polsce finansowanie społecznościowe wypromował portal Polak Umie.

Foto: Printscreen / PolakPotrafi

- To mit, iż Polacy nie są hojni i nie lubią się dzielić - uważa Jakub Sobczak, prezes i współzałożyciel tego serwisu - Średnia wysokość wpłat na Polak Potrafi tylko w 2015 roku wyniosła około stu zł. Ta kwota to dla Polaka takie samo obciążenie jak dla Amerykanina 100 dol., a tak wiele średnio wpłacają użytkownicy Kickstartera – mówi Sobczak.

Foto: Interaktywnie. com / materiały prasowe

Polski rynek crowdfundingowy, w porównaniu do rynków zachodnich, jest stosunkowo niewielki i wciąż w podstawowej fazie rozwoju. Choć podest Megatotal, zajmująca się finansowaniem projektów muzycznych powstała przy 2007 roku, a więc przed Kickstarterem, prawdziwy boom miał miejsce dopiero w latach 2010-2013.

Crowdfunding pozwala tym, którzy dorzucają się do jakiegoś planu, poczuć się współtwórcami triumfu. Oszustw - przypadków, przy których pieniądze trafiły do nieuczciwych projektodawców, jest niedużo. Ale zdarzają się sprawy, w których końcowy produkt nie do samego końca spełnia oczekiwania. „Nie powinny dziwić. Żadna podest crowdfundingowa nie daje ochrony, że projekt zostanie zrealizowany, o czym informują w kodeksie, ale im większe życzenia z nim związane, naszym większe rozczarowanie, gdy nie zaakceptować zostaną spełnione” – odczytujemy w raporcie.

Zortrax przeciera szlaki

O crowdfundingu zaczęło być w Polsce głośno, gdy w 2013 r. Zortrax, producent drukarek 3D z Olsztyna, zebrał na Kickstarterze ponad 180 tys. dol. To był dobry omen, bo już rok później firma pozyskała kontrakt od Della i 6 mln zł od momentu inwestorów.

- Od początku zdawaliśmy sobie sprawę, że nie wolno nam działać wyłącznie lokalnie. Wiedzieliśmy, że musimy dotrzeć do możliwie jak najszerszego grona entuzjastów druku 3D. Amerykański serwis dawał nam taką szansę a mianowicie tak o sukcesie mówi Karolina Bołądź, COO firmy Zortrax. - O rywalizacji nie myśleliśmy jednak wyłącznie jak o sposobie dzięki pozyskanie finansowania, ale jak i również doskonałym narzędziu marketingowym.

Oprócz modelu, w którym odwiedzający wpłacają mniejsze lub lepsze sumy w zamian za nagrody przygotowane przez autorów kampanii, jest też inny: crowdfunding udziałowy.

O ile na Polak Zdoła średnia wpłata to około 100 zł, na Beesfund - najstarszej platformie crowdfundingu udziałowego - to 800 zł. Ten rodzaj crowdfundingu to po prostu inwestowanie: w akcje, a również - w wypadku takich serwisów internetowych jak Crowdangels czy GetFunded - w udziały firm z ograniczoną odpowiedzialnością bądź obligacje.

- Po Europie Zachodniej crowdinvesting został już dostrzeżony przez dużych graczy, takich jak zasoby finansowe private equity - twierdzi Arkadiusz Regiec, prezes Beesfund. com. U nas a model dopiero raczkuje. Od 2012 roku przeprowadziliśmy pięć udanych emisji otwartych, w zakresie których pozyskaliśmy łącznie ponad 1, 5 mln zł, ale rok 2016 zapowiada się przełomowo. Już jesteśmy po dwóch emisjach, natomiast do wakacji przeprowadzimy 3 kolejne – zapowiada Regiec.

Crowdfunding jest legalny

Oba modele, crowdfundingu udziałowego i nieudziałowego, są ustawowe, choć jeszcze kilka latek temu wokół tego przedmiotu mnożyły się wątpliwości. Katalogów model biznesowy mylnie identyfikowany był bowiem ze zwykłą zbiórką publiczną, której reguły do niedawna regulowała ustawa z…1933 roku.

Karol Król, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Crowdfundingu i założyciel portalu Crowdfunding. pl ocenia, iż polski rynek finansowania społecznościowego rozwija się bardzo prężnie:

Lubimy porównywać się do Kickstartera i narzekać, że jest słabo. Niesłusznie zakładamy, że tam duża liczba projektów przebija 100 - 200 tys. dol., zaś tymczasem to zaledwie garstka. Zapominamy, że w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej jesteśmy liderem. U naszych sąsiadów nie ma tak prężnie działających platform, pomimo że też będą potrzebne, a społeczeństwa istnieją często bardziej zamożne od czasu nas.

Więcej o crowdfundingu w raporcie Business Insider Polska.

copa-Cogeca uważa, że Brexit przyniesie rolnikom straty

Copa-Cogeca uważa, że Brexit przyniesie rolnikom straty

Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu zł. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, jak musisz…...

Czytać..
co zdrożeje, a co potanieje w 2017 roku?

Co zdrożeje, a co potanieje w 2017 roku?

Projekt budżetu na 2019 dwanaście miesięcy do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komitet Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz promocje. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać..
cipras dostaje poparcie opozycji. Jednak jego własna partia narzeka  Ze świata

Cipras dostaje poparcie opozycji. Jednak jego własna partia narzeka Ze świata

Grecja znowu w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Za progresy w realizacji reform Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice…...

Czytać..
chiński parlament przyjął nowy zamiar pięcioletni  Ze świata

Chiński parlament przyjął nowy zamiar pięcioletni Ze świata

Chińska inicjatywa pobudza wątpliwości. Lagarde wezwała do odwiedzenia ostrożności "Szansa dla naszych przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński…...

Czytać..
chiny raz w górę, jednego razu w dół. Jak zrozumieć tę gospodarkę?  Wraz ze świata

Chiny raz w górę, jednego razu w dół. Jak zrozumieć tę gospodarkę? Wraz ze świata

"Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Rozmowy USA-Chiny. Trump podał graniczną datę Chińska gospodarka wyhamowała. Najgorsze dane od niemal 30 lat Amerykanie zadowoleni z wizyty w Pekinie.…...

Czytać..
chiny a gospodarka światowa. Jak duży wpływ ma chińskie spowolnienie?  Ze świata

Chiny a gospodarka światowa. Jak duży wpływ ma chińskie spowolnienie? Ze świata

Coraz niższy wzrost gospodarczy, wojna handlowa z USA, pikujące indeksy giełdowe – więcej niepokojących symptomów płynie spośród Chin. Czkawka ekonomiczna Kraju Środka może mieć negatywne konsekwencje dla gospodarki świeckiej. Tempo wzrostu…...

Czytać..