Tysiące pracowników Amazona słuchają nagrań z domów klientów

  • Dom
  • Technologie
  • Tysiące pracowników Amazona słuchają nagrań z domów klientów
Amazon - pracownicy słuchają nagrań z Alexy

Amazon potwierdził, że nagrywa "niezwykle drobne fragmenty głosu" użytkowników zdolnego asystenta Alexa. To riposta na doniesienia Bloomberga, który to podawał, że próbki głosy wykorzystywane są do robót mających poprawić jakość działań Alexy.

Według Bloomberga próbek głosu użytkowników nagrywanych przez inteligentne głośniki Rezonans znajdujące się w domach i biurach słuchają setki pracowników Amazona. Spisują oni nagrane słowa, dołączają adnotacje i sugestie, a następnie wgrywają je z powrotem do zbioru danych. Dzięki nim algorytmy sztucznej inteligencji, znajdujące się podstawą dla działania Alexy, mają edukować się szybciej.

Ulepszenie algorytmów ma usunąć błędy w przetwarzaniu ludzkiej mowy i usprawnić dostanie odpowiedzi przez asystenta w wydawane mu polecenia.

Nawet 1000 nagrań na jednej zmianie

Zespół, który operuje nad usprawnianiem działania Alexy, składa się zarówno z pełnoetatowych pracowników Amazona, jak i z osób zatrudnionych w zleceniach poza terytorium USA, np. w Indiach, Rumunii czy na Kostaryce.

Dzień pracy zespołu trwa dziewięć godzin. Bloomberg podaje – powołując się w anonimowe źrodła z firmy – że każda wraz z zatrudnionych tam osób na jednej zmianie przetwarza poniekąd 1000 nagrań dźwiękowych.

Z rozmów Bloomberga spośród pracownikami działu wynika, hdy ich praca jest całkiem żmudna. W krótkim nagraniu słyszą np. imię jak i również nazwisko artysty i zaznaczają, że użytkownikowi chodziło na temat odtworzenie utworu danej osoby.

Zdarza się jednakże, że na nagraniach ukażą dziwniejsze dźwięki. Te śmieszniejsze chętnie przesyłane są odmiennym pracownikom. W artykule Bloomberga czytamy:

Czasami ludzie słuchające wychwycą rzeczy, jakimi właściciele urządzeń Echo odrzucić chcieliby dzielić się spośród innymi: fałszowanie pod prysznicem czy krzyki dziecka na temat pomoc. Członkowie zespołów przesyłają sobie pliki, gdy chcą pomocy w zrozumieniu konkretnego słowa... lub gdy natrafią na zabawne nagrania.

Od czasu do czasu na nagraniach ujrzeć można dźwięki, które mogą mrozić krew w żyłach, lub które podpadają wprost pod przestępstwa. Pracownicy podobno podsyłają hałasuje sobie nazwajem, by się odstresować.

Teoretycznie firma ma plan działania, kiedy na nagraniach pojawią się szczególnie drastyczne treści. Dwaj rumuńscy pracownicy powiedzieli aczkolwiek Bloombergowi, że gdy informować firmę o takich przypadkach, usłyszeli tylko, iż interweniowanie w takich sprawach odrzucić leży w gestii Amazona.

"Poważnie traktujemy ochrona i prywatność"?

Przedstawiciele Amazona, odnosząc się do informacji Bloomberga, zapewnili, że firma "traktuje poważnie bezpieczeństwo i prywatność danych osobowych swoich klientów".

Przypominamy: rzetelne traktowanie prywatności polega tutaj na nagrywaniu dźwięku spośród domów użytkowników i przesłuchiwaniu tych nagrań przez pracowników firmy. Informacja w ten sposób, hdy to pracownicy Amazon dopomagać będą w rozwoju Alexy, nie znajduje się w warunkach korzystania z urządzenia. W "często zadawanych pytaniach" znajdziemy tylko tego rodzaju informację:

Alexa pozostała zaprojektowana, by stawać się mądrzejszą każdego dnia. Im nagminniej korzystasz z Alexy, naszym lepiej usługa dostosowuje się do twojej mowy, słownictwa i osobistych preferencji.

Na przykład: wykorzystujemy twoje komendy wystosowane do Alexy, aby trenować nasze systemy rozpoznawania mowy i rozumienia języka naturalnego. Im większą ilość danych używamy do warsztaty tych systemów, o tyle lepiej odrabia Alexa.

Szkolenie Alexy z użyciem nagrań głosowych od różnych klientów owocuje zapewnić, że system odrabia dobrze u każdego. Masz możliwość również pomóc nam polepszyć nasze usługi głosowe, zapewniając informacji w dziale: zestawienia > Konto Alexa > Historia.

Według Amazona analizowane są jedynie bardzo niewielkie fragmenty nagrań głosowych. Amazon podkreśla, że pracownicy nie mają bezpośredniego dotarcia do informacji, które pozwalałyby na identyfikację konkretnych osób korzystających z głośników Echo i Alexy.

W ustawieniach prywatności Alexy możemy znaleźć opcję pozwalającą zablokować wykorzystanie nagranych fragmentów głosu użytkowników do ulepszania towaru. Według Bloomberga próbki głosu, które trafiają do zespołu analitycznego Amazona, nie zawierają wiadomości o nazwisku użytkownika oraz o jego adresie zamieszkania, są jednak powiązane spośród numerem konta w systemie, imieniem, a także numerem seryjnym urządzenia.

bernard Banks - rady na rzecz managerów i przedsiębiorców

Bernard Banks - rady na rzecz managerów i przedsiębiorców

Przywództwo w wojsku, wbrew pozorom, nie różni się tak dalece od tego biznesowego. Dowódcy wojskowi to doskonałe podłoże inspiracji dla managerów jak i również przedsiębiorców. Tak też wydaje się być w przypadku…...

Czytać..
alkohol z Rosji świata nie zaakceptować podbija. Przez sankcje  Pieniądze

Alkohol z Rosji świata nie zaakceptować podbija. Przez sankcje Pieniądze

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rurek na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream dwóch. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują nowe przyrząd nacisku na Gazprom Moskwa…...

Czytać..

Alcolocki zamiast alkomatów. Nowy rozwiązanie na walkę z pijanymi kierowcami Informacje

Rząd wycofuje się z pomysłu obowiązkowych alkomatów w wszelkim aucie. Nowym pomysłem w walkę z nietrzeźwymi kierowcami mają być alcolocki, czyli urządzenia uniemożliwiające uruchomienie pojazdu pijanemu posiadacza auta. Po tragicznym wypadku w Kamieniu Pomorskim…...

Czytać..

Airbus już liczy zamówienia na swoje nowe «dziecko». Czy dogoni Boeinga? Informacje

Airbus oczekuje, że jego nowy aeroplan A330neo okaże się przebojem w branży lotniczym i zezwoli na dogonienie w liczbie zamówień swojego odwiecznego rywala Boeinga. Koncern z Tuluzy nie zdecydował jeszcze…...

Czytać..
afera spalinowa zatacza szersze kręgi  Tech

Afera spalinowa zatacza szersze kręgi Tech

Duży czyn w autosalonach. Te firmy wybierano najczęściej Zmiany po egzaminach na prawo podróży. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe sankcje za cofanie…...

Czytać..

Aerofłot znów lata do Gruzji. Po sześciu latach Informacje

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto tworzenie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują nowe narzędzie nacisku na Gazprom Moskwa chce…...

Czytać..