Jak smartfony zmieniają sposób, w który poruszamy się po metropolii? [WYWIAD]

  • Dom
  • Technologie
  • Jak smartfony zmieniają sposób, w który poruszamy się po metropolii? [WYWIAD]
Geolokalizacja, smartfony, carsharing - działanie na transport w miastach

Dr Carl Friedrich Eckhardt wydaje się być szefem Center of Competence Urban Mobility w BMW. Był jednym z kumpli specjalnych VIII Kongresu Regionów we Wrocławiu poświęconego pożądanym innowacjom w samorządach. Wśród najczęściej poruszanych tematów przejawiła się ekonomia współdzielenia, elektromobilność i przyszłość samochodów autonomicznych.

Marcin Walków, Business Insider Polska: Jak strategia smartfony zmieniły sposób, w jaki poruszamy się w miastach?

Dr Carl Friedrich Eckhardt: Smartfony zmieniły wiele. To dzięki geolokalizacji możliwy jest rozwój carsharingu. Mając w kieszeni smartfon, możemy zarówno określić położenie najbliższego samochodu do wynajęcia lub kierowcy oferującego kurs, jak i sami mamy możliwość być zlokalizowani. Aplikacje zapewniają filtrowanie danych - gdy chcesz jechać elektrycznym samochodem, wyświetlą ci wyłącznie nasze samochody w pobliżu. Wówczas jedna z przyczyn, gwoli których możemy w ogóle oferować te usługi.

Ale car sharing wówczas tylko jedna z propozycji zmieniających mobilność. Nie zapominaj o ride sharing, ride pooling - czyli współdzielonych przejazdach, podwożeniu ludzi "z ulicy". To pomaga okazać się o wiele bardziej elastycznym pod kątem orientacji w klienta. To również przewaga dla miast - mieszanie podróży przekłada się dzięki mniejszą liczbę samochodów na tej samej trasie, co zmniejsza korki.

Jaki będzie kolejny krok?

Na dziś te możliwości są wystarczające. Na obecnym etapie musimy zlokalizować klienta, auto. Tu pewnie niewiele się zmieni. Wyzwaniem będzie rozkręcać to, co kryje się za tym - interpretację gromadzonych danych i sporządzanie algorytmów. Bo kolejnym punktem może być lepsze wykorzystanie gromadzonych danych, przewidywanie ścieżek, jakimi będą chcieli ruszać się ludzie i dostosowywanie do tego położenia dostępnych samochodów.

Foto: surowce prasowe Dr Carl Friedrich Eckhardt

Car sharing to niewątpliwie korzyści dla miast, kierowców, a dla gałęzi automotive? Jeśli będziemy wypożyczać samochody, zamiast je kupić, co będziecie sprzedawać?

Nadal będziemy sprzedawać samochody, a dodatkowo - usługi. Gdy zmieniają się preferencje grono klientów odnośnie do rodzaju poruszania się, to naszym zajęciem jest je odkryć i dostarczyć to, czego chcą.

W przyszłości część ludzi nadal będzie posiadać samochody na własność. Dlatego nie sądzę, byśmy kanibalizowali naszą podstawową działalność, to znaczy produkcję i sprzedaż aut. Wierzę jednak, że pozostaniemy mógł wykorzystać ogromy możliwości cyfrowej transformacji.

Pomówmy chwilę o autonomicznych samochodach. Jednym spośród argumentów na kongresie był ten, że rozchodzi o zachowania kierowców, nie zaakceptować o technologię - może się bowiem okazać, hdy autonomiczne samochody paradoksalnie spotęgują korki. Zgadza się mężczyzna z tym?

To faktycznie jak z carsharingiem, często dyskutujemy, czy ma korzystny czy negatywny wpływ. Rzeczywiście, autonomiczne samochody to zalety dla samego kierowcy, który inaczej będzie mógł użyć czas w podróży. To także większe bezpieczeństwo i podniesienie dostępności i efektywności usług mobilności na żądanie.

Miasta powinny odpowiedzieć sobie na pytanie, jak na przykład zachowują się ich obywatele, jakie produkty i posługi są dostępne, by utworzyć odpowiednie ramy, warunki realizacji korzystnych dla miast planów.

Wierzę bowiem, hdy każdy mieszkaniec powinien podtrzymywać się zgodnie ze swymi własnymi preferencjami. Coś więcej niż dlatego, iż jestem zorientowany na kontrahenta, ale jestem też homo politicus. Mieszkańcy nie doceniają, gdy narzuca im się określone zachowania. Natomiast przy wolnym świecie z gwarancją można od nich oczekiwać ponoszenia konsekwencji podejmowanych decyzji.

gdzie i jakich informacji na temat pracodawcach szukamy? - meldunek Golden Line

Gdzie i jakich informacji na temat pracodawcach szukamy? - meldunek Golden Line

Nawet milion pracowników ma możliwość wyjechać z Polski. Czarny scenariusz Czarny scenariusz gwoli gospodarki. "Ukraińcy po prostu wybiorą Niemcy" Raport: Ludzie z polski wolą pracę w obcych firmach Ponad 12 milionów dni niewykorzystanego…...

Czytać..
gazprom: włoski Saipem jednym wraz z pretendentów do budowy Nord Stream 2  Surowce

Gazprom: włoski Saipem jednym wraz z pretendentów do budowy Nord Stream 2 Surowce

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Sekretarz energii AMERYCE chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Dyrektywa gazowa do…...

Czytać..
gazociąg South Stream może zaistnieć. Zdecyduje Rosja  Ze świata

Gazociąg South Stream może zaistnieć. Zdecyduje Rosja Ze świata

Jak odrzucić South Stream, to supeł gazowy. Bułgaria lobbuje Francuzi, Włosi i Niemcy pozbywają się udziałów w South Stream. Odkupią je Rosjanie South Stream ostatecznie pogrzebany. Rosja potwierdziła swoją decyzję…...

Czytać..
gaprom nadużywanie monopolistycznej pozycji na starym kontynencie - ugoda

Gaprom nadużywanie monopolistycznej pozycji na starym kontynencie - ugoda

KE przyjęła zobowiązania Gazpromu odpowiadające na zarzuty w sprawie nadużywania pozycji monopolisty na rynku gazu w Europie Środkowej jak i również Wschodniej. Rosjanie mają umożliwić swobodny przepływ surowca po regionie, a Bruksela…...

Czytać..
funt zyskuje po wyborach w USA. Złoty na przeciwnym biegunie  Pieniądze

Funt zyskuje po wyborach w USA. Złoty na przeciwnym biegunie Pieniądze

Notowania złotego wobec euro i dolara są obecnie gorsze aniżeli po ogłoszeniu wyników referendum ws. Brexitu. Funt zaliczył właśnie swój najlepszy dwutygodniowy wynik od ośmiu czasów. To wynik wyników wyborów prezydenckich…...

Czytać..
frankowicze tworzą stowarzyszenie. Czego chcą?  Waluty

Frankowicze tworzą stowarzyszenie. Czego chcą? Waluty

Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Coraz mniej pożyczek we frankach Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać spośród bankami Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po warsztacie zaciągnięcia to nierealne Pomoc…...

Czytać..