Temat: Motoryzacja

Afera spalinowa zatacza szersze kręgi  Tech

  • Duży czyn w autosalonach. Te firmy wybierano najczęściej
  • Zmiany po egzaminach na prawo podróży. Jest propozycja ministerstwa
  • GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3
  • Surowe sankcje za cofanie licznika. Prezydent podpisał ustawę
  • Z Trójmiasta do granicy z Czechami w pięć godzin. Wydaje się umowa na ostatni odcinek A1

Afera manipulowania w systemie pomiaru spalin może dotyczyć nie jedynie Volkswagena. Okazuje się, że również auta innych marek o wiele przekraczają normy. Chodzi m. in. o BMW X3, Opla Zafirę Tourera bądź Citroëna C4 - przekazuje "Financial Times". Producenci zaprzeczają tym oskarżeniom.

Volkswagen przyznał już, że manipulował systemem pomiaru spalin przy silnikach diesla. Dziś niemiecki minister transportu potwierdził, iż do oszustw dochodziło także w Europie.

Samar: problem dotyczy też Naszego kraju i marek VW, Audi, Seat, Skoda

Wcześniej VW ujawnił, że przy skali światowej dotyczy wówczas ok. 11 milionów jego pojazdów. Według federalnej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) wozy VW przekroczyły amerykańskie normy emisji spalin aż czterdzieści krotnie.

Nie tylko VW?

Jeśli do niej zarzuty potwierdzą się, to Volkswagenowi grozi ogromna wyrok finansowa: nawet 18 mld dolarów. Prawdopodobne są także roszczenia cywilnoprawne klientów i akcjonariuszy, co tylko zwiększy straty niemieckiego giganta. Bo część klientów już szykuje się do złożenia pozwów zbiorowych.

Teraz jednakże okazuje się, że wozy Volkswagena mogą nie być jedynymi, które znacznie przekraczają normy emisji spalin.

Z badania firmy Transport & Environment wynika, że rozbieżności w poziomie emisji spalin między wynikami badań laboratoryjnych natomiast rzeczywistą emisją dotyczą również silników aut innych marek.

Jak podaje "Financial Times" mowa takich pojazdach, jak BMW X3, Opel Zafira Tourer oraz Citroen C4 Picasso. Pierwsze 2 modele mają przekraczać europejskie normy dotyczące emisji spalin dziesięciokrotnie. Natomiast Citroen C4 miał znalazł się pięciokrotnie powyżej dopuszczalnych poziomów. a mianowicie Wszystkie te pojazdy przeszły testy laboratoryjne - mówi "FT" Greg Archer spośród Transport & Environment.

Jest odpowiedź

Koncern BMW zaprzeczył tym zarzutom jak i również zażądał, aby firma podała szczegóły swoich badań. Jednakże ta odmówiła udzielenia spółce szczegółowych informacji.

"Financial Times" zapytał również o komentarz przedstawicieli Opla. Przy odpowiedzi uzyskali tylko zagwarantowanie, że wszystkie pojazdy Opla spełniają wymagania dotyczące emisji. Natomiast Citroen twierdzi, iż przestrzega wszystkich procedur jak i również wymogów dotyczących emisji.

Rosnące rozbieżności

Jak przekazuje "FT" rozbieżności w pułapie emisji spalin między badaniami w laboratorium a realnością producenci tłumaczą zwykle przestarzałymi testami, które używane są w Europie. "Producenci stali się mistrzami w wykorzystywaniu luk w obecnym programie testowania samochodów" - pisze brytyjski dziennik.

Przytacza też brytyjskie dane, wraz z których wynika, że dywergencje między badaniem w laboratorium i "na drodze" współwystępują wśród wszystkich marek aut. Na dodatek od 2002 roku do 2014 poziom niezgodności powiększył się średnio spośród 10 do 35 proc.

bernard Banks - rady na rzecz managerów i przedsiębiorców

Bernard Banks - rady na rzecz managerów i przedsiębiorców

Przywództwo w wojsku, wbrew pozorom, nie różni się tak dalece od tego biznesowego. Dowódcy wojskowi to doskonałe podłoże inspiracji dla managerów jak i również przedsiębiorców. Tak też wydaje się być w przypadku…...

Czytać..

Aerofłot znów lata do Gruzji. Po sześciu latach Informacje

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto tworzenie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują nowe narzędzie nacisku na Gazprom Moskwa chce…...

Czytać..
aCJ319neo - nowy prywatny luksusowy odrzutowiec Airbusa

ACJ319neo - nowy prywatny luksusowy odrzutowiec Airbusa

Koncern Airbus zaprezentował najnowsze wnętrze prywatnego odrzutowca ACJ319neo. Stworzyli je kreślarze luksusowego samochodu sportowego Pagani Huayra. Nowe wnętrze samolotu zaprezentowano po jednego razu pierwszy na targach EBACE 2017 w Genewie.…...

Czytać..
63 procent Polaków jest nieszczęśliwa w pracy

63 procent Polaków jest nieszczęśliwa w pracy

Nawet milion pracowników może wyjechać z Polski. Czarny scenariusz Czarny scenariusz dla gospodarki. "Ukraińcy zwyczajnie wybiorą Niemcy" Raport: Polacy wolą pracę przy zagranicznych firmach Ponad 12 tysięcy dni niewykorzystanego wypoczynku. Samorządowcy…...

Czytać..
500 zł na dziecko. «Wypłata w gotówce»

500 zł na dziecko. «Wypłata w gotówce»

300 dodatkowo w nowej odsłonie. "Większa pewność co do tej ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego projektu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad jednej, 6 miliarda. "Wzmocnią doniośle nasze…...

Czytać..
500 mln zł kredytu na rzecz SK Banku od NBP. Prokuratura prowadzi śledztwo

500 mln zł kredytu na rzecz SK Banku od NBP. Prokuratura prowadzi śledztwo

Prokuratura Regionalna w Stolicy prowadzi postępowanie, w obrębie którego bada możliwość przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez członków zarządu NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO w związku z kredytem udzielonym SK Bankowi po 2015…...

Czytać..