Bank Światowy: Nowe technologie to nie wszystko. Nie zlikwidują nierówności

  • Dom
  • Tech
  • Bank Światowy: Nowe technologie to nie wszystko. Nie zlikwidują nierówności
BŚ: nowe technologie nie za każdym razem przekładają się na rozwój gospodarczy  Tech

Nowe technologie rozwijają się na świecie bardzo szybko, ale często nie idzie to w parze ze przyrostem gospodarczym i tworzeniem nowych miejsc pracy - powstaje z raportu Banku Światowego. Eksperci są przekonani, iż sam rozwój cyfryzacji nie zaakceptować zlikwiduje globalnych nierówności.

Raport na temat cyfryzacji w kontekście dalszego postępu oszczędnego na świecie i w Naszym kraju zostanie przedstawiony w poniedziałek w Warszawie. "Internet, telefonia komórkowa i inne urządzenia ochronne cyfrowe szybko rozwijają się w krajach wschodzących. Jakkolwiek wpływ tego procesu na wzrost gospodarczy, rynek pracy i jakość usług globalnych nie spełnia pokładanych po nim oczekiwań. Rozwój produkcji cyfrowej odbywa się wyjąwszy udziału aż 60 proc. populacji świata" - podkreślono w dokumencie.

Młodociani, kreatywni i wreszcie z brakiem kompleksów. Polacy tworzą start-upy i chcą podbijać świat

Koszt utraconych możliwości

Z raportu "World Development Report 2016: Digital Dividends" ("Raport Światowego Rozwoju 2016: Korzyści z Cyfryzacji") wynika, że korzyści z szybkiego rozpowszechnienia technologii cyfrowych dzięki świecie dotyczą w większym stopniu osób zamożnych, o wysokich kwalifikacjach i więcej wpływowych. "Takie osoby istnieją w lepszej pozycji, aby w pełni korzystać z nowych technologii. Chociaż od momentu 2005 r. liczba użytkowników internetu na świecie potroiła się, to cztery miliardy ludzi nadal nie mają dostępu do sieci" - zaznaczono.

Prezes Grupy Banku Światowego Jim Yong Kim uważa, że "technologie cyfrowe zmieniają biznes, zbyt pracy i sposoby rządzenia państwami".

- Musimy nadal rozwijać technologie cyfrowe, aby nie zostawiać nikogo w tyle, ponieważ koszt utraconych możliwości jest ogromny. Jednak by korzyści wraz z cyfryzacji mogły być szeroko rozpowszechnione w całych społeczeństwach, konieczna jest poprawa środowiska gospodarczego w różnych państwach, inwestycje w edukację jak i również zdrowie oraz promowanie dobrego zarządzania – dodaje.

Ogromny sukces polskiej spółki. Stawia na "inteligentne miasta"

Nie pozostać po tyle

Zdaniem BŚ urządzenia ochronne sprzyjają poprawie produktywności, powiększają możliwości rozwoju mniej zamożnym osobom oraz przyczyniają się do poprawy zarządzania.

- Jednak postęp technologiczny nie spełnia wszystkich pokładanych tutaj nadziei. Technologie cyfrowe rozpowszechniają się szybko, ale korzyści z cyfryzacji lub to w postaci wzrostu gospodarczego, rozwoju rynków pracy i usług, pozostają w tyle - stwierdza BŚ w raporcie.

- Fakt, że 40 proc. ludności świata ma dojście do internetu, to nienaturalne osiągnięcie. Choć należy się z tego cieszyć, wówczas trzeba również uważać, by nie powstała na ziemi świeża klasa niższa. Niemal dwadzieścia proc. ludności świata odrzucić umie pisać ani czytać. Samo dalsze rozpowszechnianie się technologii cyfrowych prawdopodobnie nie zaakceptować doprowadzi do zlikwidowania publicznych nierówności w zakresie dostępu do wiedzy – ocenia główny ekonomista BŚ Kaushik Bas.

Dwa wyzwania działań

Bank Światowy proponuje w raporcie dwa podstawowe kierunki działań. "Po na wstępie, zapewnienie powszechnego, taniego, otwartego i bezpiecznego dostępu do odwiedzenia internetu. Po drugie, wzmocnienie regulacji zapewniających konkurencję pomiędzy firmami, dostosowywanie umiejętności zatrudnionych do potrzeb nowej produkcji, oraz poprawianie jakości przedsiębiorstw publicznych" - podkreślono.

"Strategie rozwoju cyfrowego muszą być znacznie szersze aniżeli strategie w zakresie tylko technologii informatycznych i telekomunikacyjnych (ICT). Aby osiągnąć jak największe korzyści, konieczne wydaje się być stworzenie odpowiedniego środowiska dla technologii: regulacji ułatwiających rywalizację i wchodzenie na rynek młodym firmom, umiejętności umożliwiających pracownikom użytkowanie gospodarki cyfrowej oraz instytucji odpowiedzialnych zanim społeczeństwem" - dodano.

Polacy poznali tajemnicę "zielonego złota". Innowacyjny pomysł

Dalej inwestować

Raport stwierdza też, że sposobem dzięki zapewnienie większej produktywności jak i również innowacyjności biznesu są "inwestycje w podstawową infrastrukturę, zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, niższe bariery dla handlu, ułatwienia dla nowych przedsiębiorstw czy wzmacnianie instytucji sterczących na straży konkurencji". "Choć podstawowe umiejętności czytania jak i również pisania pozostają w sytuacji dzieci nieodzowne, to po miarę rozpowszechniania się dostępu do internetu kluczowe zostanie również nauczanie zaawansowanych zdolności poznawczych i umiejętności krytycznego myślenia, a także podstawowe szkolenia w zakresie systemów informatycznych" - podkreślono.

"Kraje, które inwestują także w technologie cyfrowe, jakim sposobem i ich analogowe programy wsparcia odniosą korzyści wraz z rozwoju gospodarki cyfrowej. Różne zaś pozostaną z tyłu. Technologia pozbawiona silnych fundamentów wówczas zaś ryzyko powstawania nierówności gospodarczych i społecznych" - podsumowuje BŚ.

bZ WBK wypłaci klientom rekompensaty do 12 stycznia 2019 roku  Pieniądze

BZ WBK wypłaci klientom rekompensaty do 12 stycznia 2019 roku Pieniądze

Nawet 379 złotych rekompensaty otrzymają niektórzy klienci Banku Zachodniego WBK. Nie trzeba jednak składać żadnego wniosku. Bank wypłaci rekompensaty automatycznie do dwunastu stycznia 2019 roku na rachunek bankowy lub rachunek karty kredytowej…...

Czytać..
business Insider Polska ze statuetką «Luksusowej Marki Roku 2017»

Business Insider Polska ze statuetką «Luksusowej Marki Roku 2017»

Busisness Insider Polska nagrodzony podczas VIII edycji Wielkiej Gali "Luksusowa Marka Roku 2017". DWUPŁCIOWY Polska na podium nasilniejszych stron internetowych w Naszym narodzie. Polska edycja tego internacjonalnego serwisu została uruchomiona…...

Czytać..
budżet na 2017 rok a mianowicie rząd przyjął projekt MF

Budżet na 2017 rok a mianowicie rząd przyjął projekt MF

Rząd przyjął wstępny projekt ustawy budżetowej na 2017 r. z deficytem nie większym niż 59 mld 300 mln zł a mianowicie poinformował po czwartkowym posiedzeniu rządu minister finansów Ryszard Szałamacha. Przyszłoroczne…...

Czytać..
budowa Centralnego Portu Lotniczego

Budowa Centralnego Portu Lotniczego

- To jest pomysł przy moim odczuciu surrealistyczny - tak prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz odniosła się do odwiedzenia koncepcji budowy Centralnego Portu Lotniczego między Warszawą natomiast Łodzią i zamknięcia Lotniska Chopina.…...

Czytać..

Bruksela zdusi polski przemysł? «Pakiet klimatyczny to wielki dramat» Informacje

Na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej 23-24 października państwa wspólnoty zdecydują na temat przyjęciu tzw. drugiego pakietu klimatycznego. Polskie związki fachowe chcą, aby polski rząd w całości odrzucił plan nazywany też Pakietem…...

Czytać..
bruksela proponuje dyrektywę ws. zatrudnionych. Zyskać mają najsłabsi  Ze świata

Bruksela proponuje dyrektywę ws. zatrudnionych. Zyskać mają najsłabsi Ze świata

Komisja Europejska zaproponowała po czwartek dyrektywę w sprawie bardziej przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej. Przepisy mają objąć też 2-3 miliony podwładnych, którzy teraz nie istnieją chronieni. Bruksela zapewnia, że…...

Czytać..