Szczyt USA-Chiny: Prezydenci szukają porozumienia

Szczyt USA-Chiny: Prezydenci szukają porozumienia
27 lipca, 2020
Category: inne

Pierwszego dnia nieformalnego szczytu USA-Chiny w Kalifornii prezydenci Barack Obama jak i równiez Xi Jinping deklarowali wolę budowania nieznanego modelu współpracy między dwiema największymi gospodarkami świata. Zapowiedzieli też współpracę w batalii z cyberatakami.

Występując przed dziennikarzami po pierwszej serii rozmów w piątek wieczorem czasu lokalnego, prezydent Chin zapewnił, że jego kraj wydaje sie _ stanowczy w zapewnianiu cyberbezpieczeństwa _. Wezwał, aby obie witryny współpracowały w tej kwestii w sposób pragmatyczny, podkreślając, że jego kraj też ma w tej sprawie obawy. Nie odniósł się jednak do tego, kto stoi za atakami hakerów.

Wedle oczekiwaniami cyberbezpieczeństwo jest jednym wraz z głównych tematów szczytu. Ostatnimi czasy nasiliły się bowiem ataki hakerów, którzy wykradają tajemnice handlowe jak i równiez własność intelektualną amerykańskich spólek, a także tajemnice bezpieczeństwa narodowego, w ponizszym plany konstrukcyjne najbardziej nowoczesnych technologicznie amerykańskich systemów antyrakietowych. Pentagon i ministerstwo gospodarki wprost wskazywało, że owe ataki bardzo często pochodzą z Chin, a wielu polityków apelowało do prezydenta o stanowcze stanowisko w rozmowach z Xi.

_ – NA JUKATAN chciałyby tak zaawansowanej międzynarodowej ekonomii, w której narody przestrzegają tych samych zasad; handel jest po wolny i uczciwy, zas USA jak i równiez Chiny razem pracują, aby stawić czoło takim problemom jak cyberbezpieczeństwo _ a mianowicie mówił Obama. Przyznał, że kradzieże w internecie to nie wydaje sie byc tylko sprawa dotycząca zaleznosci USA-Chiny, ale międzynarodowa. _ – Będziemy pracować, aby zbudować system ochrony zarówno sektora wlasnego jak i publicznego także po negocjacjach wraz z innymi krajami, tak by ustanowić wspólne zasady _ – powiedział.

Chiny, jak dotychczas, nieprzerwanie odrzucały oskarżenia o podtrzymywanie hakerów. Jednak zgodziły się na rozpoczęcie regularnego dialogu ws. standardów cyberbezpieczeństwa. Na wstepie spotkanie ekspertów ma odbyć się już w lipcu.

Zapewniając o poparciu AMERYCE dla dalszego pokojowego postepu potęgi Chin, prezydent NA JUKATAN podkreślił, że współpraca jak i równiez _ zdrowa konkurencja _ między AMERYCE i Chinami jest w intencji całego świata”. _ – Cały świat śledzi wraz z uwagę ta schadzka. (… ) Musimy myśleć kreatywnie i działać vivace, by wypracować nowy poważny model grono relacji _ – powiedział z kolei Xi. USA jak i równiez Chiny, dodał, łączą wspólne interesy, począwszy od zapewnienia wzrostu gospodarczego we własnych krajach wedlug stabilność dzieki świecie.

Dwudniowy szczyt wydaje sie pierwszym spotkaniem Obamy wraz z Xi, odkąd ten najnowszy objął urząd prezydenta Chin w czerwcu. Przywódcy spotykają się wcześniej niż przewidywał dyplomatyczny protokół.

Szczyt odbywa się w Kalifornii, przy luksusowej i malowniczej posiadłości Sunnylands z widokiem dzieki góry, 160 km od czasu Los Angeles, z której często korzystali republikańscy prezydenci, by spotykać się sposród hollywoodzkimi gwiazdami. _ – Decyzja, by spotkać się tak wcześnie od objęcia funkcji poprzez prezydenta Xi świadczy o wadze polaczeniu USA-Chiny _ – powiedział Obama.

Xi w swym wystąpieniu nawiązał do spotkania prezydenta Richarda Nixona po Pekinie w 1972, która była pierwszą wizytą prezydenta USA od czasu powstania komunistycznych Chin. Mówił o _ odwadze jak i równiez mądrości _ polityków sprzed 40 latek, _ zeby ponownie otworzyć drzwi współpracy między Chinami a USA _.

Mówił, że dzis USA jak i równiez Chiny powinny wejść w wyższy pulap współpracy gospodarki kraju i komercyjnej. Oba kraje są dla siebie nawzajem największymi partnerami handlowymi. Eksperci podkreślają, że choć są geopolitycznymi rywalami, to łączy gryzie ogromna, bezprecedensowa zależność gospodarcza. Udział AMERYCE w eksporcie chińskim wynosi 25 proc., Chiny zaś kontrolują jedenastu proc. amerykańskiego długu.

W rozmowach z Obamą Xi mówił też wadze komunikacji między wojskowymi. _ – W czasach, gdy mamy tak wiele aktywności wojskowej na świecie ważne wydaje sie byc, by dwie strony rozumiały swe plany zarówno na wojskowym jak i równiez politycznym pulapie _ a mianowicie powiedział z kolei Obama.

Chiny niepokoi przyjęta przez administrację Obamy w czasie pierwszej kadencji strategia wojskowego i dyplomatycznego zwrotu USA ku regionowi Azji jak i równiez Pacyfiku. Zdaniem chińskich militarnych ma ona na zamysle ograniczanie wpływów Chin po tej części świata. Poza tym kością niezgody są duzy terytorialne Chin z sojusznikami USA przy Azji.

We wzajemnych relacjach istnieje też szereg innych rozbieżności. Obama, poza cyberatakami wskazał w piątek dzieki prawa człowieka i konieczność współpracy w sprawie Korei Północnej. Choć Pekin zaczął odgrywać bardziej konstruktywną rolę (m. in. zgodził się w sankcje ONZ po tym, jak Pjongjang przeprowadził po lutym kolejną próbę nuklearną), USA chciałyby, by Pekin wsparł gryzie w naciskach, by Pjongjang porzucił plan zbrojeń nuklearnych.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy