Temat: Gazprom

Gazprom: włoski Saipem jednym wraz z pretendentów do budowy Nord Stream 2  Surowce

  • Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach
  • Sekretarz energii AMERYCE chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • Dyrektywa gazowa do poprawy. "Żaden nowy gazociąg nie będzie funkcjonował w próżni"
  • Jubileuszowa dostawa gazu do Świnoujścia. "Tyle, ile zużywamy średnio w jeden dzień zimą"

Włoski koncern Saipem, kontrolowany przez Eni, inny koncern z Włoch, wydaje się jednym z pretendentów do otrzymania kontraktu na rozkład morskiego odcinka gazociągu Nord Stream 2 - poinformował w środę prezes rosyjskiego Gazpromu Aleksiej Miller.

Miller mówił o naszym w Moskwie po spotkaniu z szefem austriackiego OMV Rainerem Seele. Tematem konwersacyj była budowa Nord Stream 2, nowej dwunitkowej magistrali gazowej o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie.

Rosja wyszukuje głównego wykonawcy Nord Stream 2

Realizacja projektu

- Podczas spotkania skonsultowano problemy związane z adaptacją projektu Nord Stream 2. Wskazano, że włoski Saipem jest jednym z pretendentów do otrzymania kontraktu w ułożenie morskiego odcinka owego gazociągu - przekazał Miller, cytowany przez rosyjską filię TASS.

Szef Gazpromu oznajmił też, że "wzrost popytu na rosyjski gaz w Europie potwierdza istota budowy Nord Stream 2".

Według środowego "Kommiersanta" oprócz Saipem o ów warty 4 mld dolarów kontrakt walczą również język francuski Technip, szwajcarski Allseas jak i również holenderski Royal IHC. W ocenie rosyjskiej gazety najbardziej znaczne szanse na wygranie przetargu ma włoski koncern, wieloletni partner Gazpromu.

"Kommiersant" przypomniał, że to Saipem w latach 2011-12 ułożył pierwszy dwunitkowy Nord Stream (także o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześc. ), a wcześniej uczestniczył w trakcie budowy magistrali Blue Stream z Rosji do Turcji przez Morze Czarne. Aukcja na ułożenie Nord Stream 2 ma być rozstrzygnięty do oporu stycznia.

Jest porozumienie

Na początku września 2015 roku przedstawiciele Gazpromu, niemieckich E. On jak i również BASF-Wintershall, brytyjsko-holenderskiego Royal Dutch Shell, francuskiego Engie (dawniej GdF Suez) i OMV podpisali prawnie obowiązujące układ akcjonariuszy w sprawie wybudowania Nord Stream 2.

Przeciwnicy tego projektu pokazują, że może on podwyższyć zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz sprawić, hdy Ukraina straci znacznie w charakterze kraj tranzytowy. Natomiast zwolennicy Nord Stream 2 argumentują, że nowy rurociąg powiększy bezpieczeństwo dostaw surowca, an ewentualne zakazanie przez Komisję Europejską jego układania a mianowicie czego domagają się poniektóre kraje Ue - definiują jako ingerencję w gospodarkę wolnorynkową.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz ocenił, że budowa Nord Stream dwa nie leży w biznesie UE. Wśród krajów sprzeciwiających się projektowi jest Polska.

Jakie zagrożenia?

W grudniu ministrowie energii siedmiu państw UE wysłali do Szefczovicza list, przy którym wskazali na wypadku związane z tą inwestycją, takie jak ominięcie Ukrainy, utrata pozycji tranzytowej za pośrednictwem kraje wschodnioeuropejskie, a też zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego przez ukierunkowanie wszystkich przepływów gazu z Niemiec dzięki zachód Europy.

W miniony piątek o udziale włoskich firm w budowie Nord Stream 2 spośród prezydentem Rosji Władimirem Putinem rozmawiał premier Włoch Matteo Renzi.

Gazprom poinformował w środę, że przy 2015 roku zwiększył eksport gazu ziemnego do Europy o 8 proc. względem 2014 roku - do 159, 4 mld metrów sześc. surowca. Koncern podał, że dostawy do Francji wzrosły o 36, 8 proc., Niemiec - o 17, 1 proc., Włoch - o 12, 6 proc., Austrii - o 11, 5 proc. jak i również W. Brytanii - o 10, 2 proc.

gazociąg South Stream może zaistnieć. Zdecyduje Rosja  Ze świata

Gazociąg South Stream może zaistnieć. Zdecyduje Rosja Ze świata

Jak odrzucić South Stream, to supeł gazowy. Bułgaria lobbuje Francuzi, Włosi i Niemcy pozbywają się udziałów w South Stream. Odkupią je Rosjanie South Stream ostatecznie pogrzebany. Rosja potwierdziła swoją decyzję…...

Czytać..
gaprom nadużywanie monopolistycznej pozycji na starym kontynencie - ugoda

Gaprom nadużywanie monopolistycznej pozycji na starym kontynencie - ugoda

KE przyjęła zobowiązania Gazpromu odpowiadające na zarzuty w sprawie nadużywania pozycji monopolisty na rynku gazu w Europie Środkowej jak i również Wschodniej. Rosjanie mają umożliwić swobodny przepływ surowca po regionie, a Bruksela…...

Czytać..
funt zyskuje po wyborach w USA. Złoty na przeciwnym biegunie  Pieniądze

Funt zyskuje po wyborach w USA. Złoty na przeciwnym biegunie Pieniądze

Notowania złotego wobec euro i dolara są obecnie gorsze aniżeli po ogłoszeniu wyników referendum ws. Brexitu. Funt zaliczył właśnie swój najlepszy dwutygodniowy wynik od ośmiu czasów. To wynik wyników wyborów prezydenckich…...

Czytać..
frankowicze tworzą stowarzyszenie. Czego chcą?  Waluty

Frankowicze tworzą stowarzyszenie. Czego chcą? Waluty

Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Coraz mniej pożyczek we frankach Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać spośród bankami Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po warsztacie zaciągnięcia to nierealne Pomoc…...

Czytać..

Francuski rząd interweniuje, ceny materiałów spadają Informacje

Eurogrupa naciska na Ateny Portugalczyk nowym szefem eurogrupy Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek EBC jak i również KE: Polska nie jest gotowa do przyjęcia wspólnej…...

Czytać..
franciszek krytykuje modele rozwoju opierajacego sie na kulcie pieniądza  Ze świata

Franciszek krytykuje modele rozwoju opierajacego sie na kulcie pieniądza Ze świata

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać..