Czas przywyknąć do drogiego paliwa. Ceny będą rosnąć

  • Dom
  • Surowce
  • Czas przywyknąć do drogiego paliwa. Ceny będą rosnąć
Ceny paliw rosną - szanse nie napawają optymizmem  Surowce

Ceny paliw na stacjach rosną jak i również nic nie wskazuje, by w najbliższym czasie potrafiło się to zmienić. Analitycy przewidują, że w nadchodzącym tygodniu cena benzyny 95 przekroczy 5 złotych. Dodali, że w tle jest polityka światowa i dyskusja nad opłatą paliwową w Polsce.

"Mijający tydzień przyniósł dalsze podwyżki dzięki stacjach i ponownie średnie ceny benzyny i oleju napędowego wzrosły o czterech i 6 groszy dzięki litrze. Popularna '95-tka' kosztuje aktualnie średnio 4, 92 PLN/l. Tankowanie oleju napędowego w Polsce to koszt rzędu 4, 85 PLN/l. O dwa grosze, do poziomu 2, 09 PLN, wzrosła średnia ogólnopolska cena autogazu" - napisali w piątkowym komentarzu analitycy portalu e-petrol.

Dawny wicepremier krytykuje rządowy projekt. "To bardzo nieroztropna polityka"

Analitycy DM Reflex zauważyli, że ceny benzyny zdobyły poziom najwyższy od czerwca 2015 roku, an paliwa napędowego od listopada 2014 roku.

Opłata emisyjna i Trump

"Kierunek odmian na stacjach w najbliższym czasie nie ulegnie prędzej zmianie, a za kwestią nowej politycznej inicjatywy przy postaci proponowanej przez rząd opłaty emisyjnej, na mocniejsze obniżki nie ma także raczej co liczyć przy dłuższej perspektywie. Jeśli nieznany paliwowy podatek wejdzie w życie z początkiem spodziewanego roku, to pomimo uspokajających zapewnień koncernów, można wraz z dużym prawdopodobieństwem zakładać, iż kierowcy odczują jego negatywne skutki" - czytamy przy komentarzu e-petrol.

Analitycy zaznaczyli, że dla sektorze była i jest zasadnicza decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o wprowadzenia sankcji wobec Iranu.

"Donald Trump już przyzwyczaił rynki do mocnych zagrań, zaś decyzja wprowadzenia sankcji wobec Iranu i wycofania spośród układu o współpracy gwoli pokojowego wykorzystania techniki nuklearnej przez władze teherańskie odrzucić była specjalnym zaskoczeniem. Od czasu dawna bowiem Trump sugerował konieczność takiego działania. Mimo to rynek ropy zareagował żywiołowym skokiem, a cena baryłki ropy Brent przekroczyła poziom 77 dol. " - zauważyli.

Dostawy z Iranu

Nowa opłata w paliwach do dalszych prac. Sejm nie zgodził się na odrzucenie pomysłu

Eksperci BM Reflex dodali, że obecnie szacuje się, że w krótkim czasie eksport ropy irańskiej może spaść o około 240 tys. baryłek dziennie, a przewrócenie sankcji - w porównaniu do ich kształtu - ma możliwość docelowo ograniczyć dostawy ropy z Iranu o 0, 5-1 mln baryłek co dziennie.

Iran obecnie eksportuje mniej więcej 2, 6 mln baryłek dziennie ropy. 1, 70 mln baryłek każdego miesiąca trafia na rynki azjatyckie, a pozostała część służące do Europy, gdzie głównymi nabywcami są m. in. Francja, Włochy, Grecja.

W efekcie drożejąca ropa przełożyła się na wzrost opłat na hurtowym rynku materiałów na terytorium polski. Cena 95-oktanowej bezołowiówki zbliżyła się do cztery tys. zł (metr sześcienny tego paliwa kosztuje średnio w rafineriach 3 tys. 992 zł, niemal na temat 100 zł więcej niźli z początku maja).

Niewiele tańszy w ofercie lokalnych producentów jest olej napędzający – jego aktualna wartość to 3 tys. 984, 4 zł za metr sześcienny. W porównaniu spośród początkiem maja to postęp o 111 zł.

ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 21-27 listopada 2016

Ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 21-27 listopada 2016

Benzyna Pb98 zbyt 4, 73-4, 83 zł/l, benzyna Pb95 za czterech, 37-4, 48 zł/l, diesel ON za 4, 28-4, 37 zł/l, autogaz LPG za 1, 99-2, 12 zł/l - to prognozowane…...

Czytać..
ceny mieszkań w Krakowie. Przy jakich dzielnicach są niedrogie lokale?

Ceny mieszkań w Krakowie. Przy jakich dzielnicach są niedrogie lokale?

Trwa dobra passa na krakowskim rynku mieszkaniowym. Popyt utrzymuje się dzięki wysokim poziomie, a programiści odpowiadają na niego rosnącą ofertą nowych lokali w najróżniejszych lokalizacjach. Jednak katalogów ceny również nieprzerwanie…...

Czytać..
centralny Port Komunikacyjny. Wiosną ruszają konsultacje w sprawie budowy

Centralny Port Komunikacyjny. Wiosną ruszają konsultacje w sprawie budowy

Premier o superlotnisku: być może być sercem biznesowym Polski Boom na polskim niebie. "Pokonamy kolejną granicę" "Kilkaset milionów" na spółkę od momentu megalotniska. "Żeby mogła sprawnie działać" "Pajęczyna nowych linii". Pociągiem…...

Czytać..
cCC o zakazie handlu po niedzielę i emisji obligacji

CCC o zakazie handlu po niedzielę i emisji obligacji

Zakaz handlu w niedzielę może mieć negatywny wpływ na zyski CCC - twierdzi wiceprezes CCC Piotr Nowjalis. Jakim sposobem poinformował, handel w niedziele generował około 15 proc. całości przychodów CCC. a mianowicie…...

Czytać..
cBA: kontrola w spółkach skarbu państwa

CBA: kontrola w spółkach skarbu państwa

Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło procedurę kontrolną w grupie Lotos, PKN Orlen, KGHM, Azotach Tarnów oraz Naszej Grupie Zbrojeniowej. Jak dowiedziała się PAP, kontrola odnosi się do wydatków na PR, reklamę…...

Czytać..
bŚ: nowe technologie nie za każdym razem przekładają się na rozwój gospodarczy  Tech

BŚ: nowe technologie nie za każdym razem przekładają się na rozwój gospodarczy Tech

Nowe technologie rozwijają się na świecie bardzo szybko, ale często nie idzie to w parze ze przyrostem gospodarczym i tworzeniem nowych miejsc pracy - powstaje z raportu Banku Światowego. Eksperci są przekonani…...

Czytać..