Struzik ponownie szefem mazowieckiego PSL; Piechociński apeluje o odnowę

27 lipca, 2020
Category: inne

Adam Struzik będzie za posrednictwem kolejną kadencję szefem mazowieckiego PSL a mianowicie zdecydowali po sobotę działacze partii w czasie wojewódzkiego zjazdu ugrupowania. Janusz Piechociński, rywal Waldemara Pawlaka w typach prezesa partii, apelował o odnowę Stronnictwa.

Decyzje szefa PSL odbędą się na listopadowym krajowym kongresie ugrupowania. Wojewódzkie zjazdy, w czasie których wybierani są delegaci i regionalne kierownictwo partii, odbywają się już od czerwca. Struzik otrzymał przy sobotę 250 głosów, jego rywal Adam Orliński 78.

W swoim przemówieniu szef mazowieckiego PSL nie pozostawił wątpliwości po czyjej stronie się opowiada w wyborach prezesa partii. Chwalił Pawlaka mówiąc, że gra on bardzo dużą rolę podczas trudnych momentów w polsce. „Doświadczenie, cierpliwość, umiejętność kompromisów, jednocześnie wraz z twardą obroną naszych poglądów, to wlasnosci, dzięki którym nasz prowadzacy, nasze Stronnictwo współodpowiada i współdecyduje na temat Polsce” a mianowicie przekonywał.

Zwracając uwagę dzieki niepewną sytuację gospodarczą przy najbliższych miesiącach powiedział, że nie czas na doswiadczenia. „Potrzeba nam światłego, doświadczonego, zaprawionego przy bojach kierownictwa” – oświadczył.

Działacze dobrze przyjęli przemówienie kontrkandydata Pawlaka, Janusza Piechocińskiego, który dostał gromkie owacja. Polityk apelował o odnowę Stronnictwa. „Nie będzie lepszego PSL, jeśli każdy nas nie będzie lepszy, jeśli nie będą lepsze nasze koła, struktury gminne, powiatowe i wojewódzkie. Nie będzie lepszej polityki, jeśli nie zaakceptowac będzie milszego PSL” a mianowicie podkreślił.

Zaznaczył, że przedstawiając swoją kandydaturę ma odwagę i honor stanąć sluzace do rywalizacji o prezesurę partii nie fajnego, ale na rzecz polskiej demokracji, dla PSL, by dać szanse spoleczenstwom „normalnego, demokratycznego centrum”.

Dowodził, że wylacznie odrodzone, mądre, roztropne, ludowe i chrześcijańskie PSL może odmienić polską demokrację, zeby przestała działać w taki sposób, że Donald Tusk i Jarosław Kaczyński wskazują na wlasnej osoby nawzajem w charakterze na zagrożenie i mają po trzydziestu proc. poparcia, a reszta ma na 5 proc.

Piechociński mówił działaczom, że w PSL potrzebne są trzy „drużyny”: parlamentarna, obudowana zespołem ekspertów, rządowa z Waldemarem Pawlakiem jako wicepremierem, i polityczna z dopiero co wybranym prezesem, który dzień po kongresie ruszy przy Polskę jak i równiez „przeora obecną rzeczywistość polityczną”.

Pawlak pytany przez dziennikarzy o te postulaty odparł, że odniesie się do nich podczas listopadowego kongresu krajowego. „Widzą państwo, że tylko przy PSL wydaje sie prawdziwa wladza ludu wewnątrzpartyjna. Calosc się w tym miejscu dzieje obok otwartej kurtynie” – podkreślił.

Zapewniał, że bardzo się cieszy, że wewnętrzna konflikt zbrojny ma koleżeński i życzliwy charakter. „Na propozycje Janusza Piechocińskiego odpowiem na kongresie. Mam już pewien pomysł, ale w wszystko przyjdzie czas” a mianowicie zaznaczył.

Wicepremier był również pytany o marsz „Obudź się Polsko” i zapowiedz szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że po poniedziałek przedstawi kandydata na premiera. Pawlak zaznaczył, że w Polsce, wzgledem kryzysu koniecznosc dziś konstruktywnej współpracy koalicji i opozycji. „Dobrze, że się odbywają dyskusje, trochę mniej jeśli zaczyna się to przekładać na niepokoje i takie bardzo ostre wystąpienia” a mianowicie powiedział. Zwrócił uwagę, że wybory są dosyć odległą perspektywą, zas konfrontacje nie zaakceptowac są na terytorium polski potrzebne.

Pawlak zapowiedział, że wystąpi sluzace do liderów klubów parlamentarnych, by porozumieć się w sytuacjach dotyczących gospodarki, spraw społecznych i rolnictwa. Jego zdaniem można znaleźć dwunastu punktów, które by pomagały polskiej gospodarce krajowej. Jak przykład podał sugestie kasowego rozliczania podatku VAT (by przedsiebiorstwa miałby płacić go przed chwila po otrzymaniu zapłaty, zas nie wedlug wystawieniu faktury).

Również Piechociński odniósł się do marszu środowisk prawicowych, który obywał się w tym samym czasie co zlot PSL w stolicy polski. „My tutaj obradujemy w zakresie ludowego, demokratycznego porządku, natomiast obok nas w Warszawie zgromadzili się wam, którzy mówią, że więcej tak być nie może” – wskazywał. Pytał, która jest Polska, że dwanascie miesiecy po typach trzeba wyprowadzać na ulice ludzi.

Kongres krajowy Stronnictwa zaplanowany wydaje sie na 17 listopada w Pruszkowie. Do tej pory podczas zjazdów wojewódzkich regionalnymi prezesami PSL zostali: Leszek Grala (Dolnośląskie), Mieczysław Łuczak (Łódzkie), Andrzej Grzyb (Wielkopolskie), Stanisław Dąbrowa (Śląskie), Jolanta Fedak (Lubuskie), Jarosław Rzepa (Zachodniopomorskie), Krzysztof Trawicki (Pomorskie) oraz Jan Bury (Podkarpackie). (PAP)

stk/ jra/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy