Stacje benzynowe bez leków, apteki wyjawszy kosmetyków. Ministerstwo szykuje zmiany

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

Ministerstwo stanu zdrowia analizuje różne możliwości zmiany prawa farmaceutycznego. Projekt musi trafić az do konsultacji zewnętrznych do końca roku – powiedział przy czwartek wiceminister Krzysztof Łanda. MZ chce m. in. by sposród aptek znikły kosmetyki, natomiast z obrotu pozaaptecznego niektóre leki.

a mianowicie Apteka powinien mieć wyroby medyczne i leki ważne dla zachowania zdrowia społeczeństwa i dla chorych, zas nie handlować kosmetykami, farbami do włosów i dziwnymi substancjami o nieudowodnionej skuteczności. Nie widzę powodu dla którego, np. parafarmaceutyki, które wprawdzie nikomu nie zaszkodzą, ale także nikomu nie zaakceptowac pomogą, były sprzedawane w aptekach – mówił Łanda.

Wiceminister poinformował, że proponowane zmiany zakładają, iż niektóre leki nie będą mogły trafiać sluzace do obrotu pozaaptecznego czyli np. na stacje paliw lub do sklepów. Zastrzegł jednakze, że pojawią się tutaj także nowe, których aktualnie nie ma. – Będę starał się, by wszedł choć jeden srodek do uzycia w przypadku biegunki – wyjaśnił. Dodał, że część leków dostępnych po obrocie pozaaptecznym zostanie ograniczona do jakich kolwiek opakowań.

a mianowicie Obrót pozaapteczny ma służyć do celów doraźnych, pozwalające choremu przetrwać w perfekcyjnej kondycji sluzace do chwili kontaktu telefonicznego z doktorem – uzasadnił kierunek przemian.

Pytany na temat koncepcję planowanej opieki farmaceutycznej wiceminister podkreślił, że scenariuszy jej sprawowania jest duzo.

– Nie chcę w tej chwili mówić na temat szczegółach, bowiem z pewnością będzie to mieszanka różnych rozwiązań. Zobaczymy trzy możliwości sfinansowania kurateli farmaceutycznej – zmiany marż, wprowadzenie opłaty dyspensyjnej (stałej kwoty zbytnio wydanie leku) i potraktowanie opieki farmaceutycznej jako świadczenia finansowanego poprzez płatnika” – powiedział. a mianowicie Rozważamy różne opcje, możemy wprowadzić pewny mix – dodał.

Łanda podkreślił, że założenie pomyslu są sukcesywnie konsultowane przy resorcie. a mianowicie Chciałbym, żeby niektóre rozstrzygnięcia zapadły wedlug powołaniu Głównego Inspektora Farmaceutycznego; trudno albowiem wyobrazić osobiscie żebyśmy kończyli prace nad zmianą uprawnienia farmaceutycznego wyjawszy GIF, który będzie później to prawo wykonywał a mianowicie powiedział. Dodał, że sluzace do końca roku projekt uprawnienia farmaceutycznego winien trafić sluzace do konsultacji zewnętrznych.

Wiceminister Łanda uczestniczył w stolicy polski w rady „PharmLab 2016 – Jak i równiez ogólnopolskie forum pacjent-lekarz-farmaceuta”. We wlasnym wystąpieniu wskazywał, że są poważne przesłanki systemowe jak i równiez naukowe przemawiające za tym, że „apteka nie winna być sklepem”. – Chcielibyśmy wykorzystać potencjał, który jest w farmaceutach. (… ) Sprowadzenie farmaceuty do sklepikarza jest stratą jego potencjału. Magistrzy farmacji mają ogromną wiedzę jak i równiez ona powinna być wykorzystana – mówił.

Wiceminister przekazał, że modyfikacje prawa farmaceutycznego objąć mają także metrów. in. wzmocnienie mechanizmów uniemożliwiających stosowanie cen dumpingowych w aptekach. Resort chce również np., by Wojewódzkie Inspektoraty Farmaceutyczne podlegały bezpośrednio Głównemu Inspektoratowi Farmaceutycznemu.

O planowanym ograniczeniu sprzedaży leków w hurtowniach i dzieki stacjach benzynowych i odmianie asortymentu aptek wiceminister Łanda mówił w wywiadzie gwoli PAP w sierpniu. a mianowicie W obrocie pozaaptecznym nie może być leków, które są niejako niebezpieczne. Leki nie mogą leżeć na najniższej półce, gdzie najmlodszych mogą mieć do tych propozycji dostęp, oraz na słońcu. Nie mogą też być przechowywane w wysokiej temperaturze – wyjaśniał wówczas. – Chcemy, żeby apteka była szczególnym pomieszczeniem, jednostką pieczy zdrowotnej, dokad można oczekiwać, że rozprowadzane są sprawne leki, a perfumy i szampony i inne kwestii – mówił.

W wydanym w środę komunikacie resort wskazał, że pracach ponad nowelą prawa farmaceutycznego ministerstwo stara się uwzględniać wymogi wszystkich środowisk. – Przy żadnym wypadku nie zostaną zaakceptowane rozwiązania, których wdrożenie wiązałoby się ze zwiększeniem cen leków dla pacjentów – zadeklarowało MZ.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy