Sprawa w służbie zdrowia. Jest coraz marniej

Sprawa w służbie zdrowia. Jest coraz marniej
Author:
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Jesteśmy w 27. obszarze wśród 34 europejskich systemów zdrowotnych ujętych w corocznym rankingu Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia, tak zwanym. EHCI. To spadek na temat jedno miejsce w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Najgorzej wypadliśmy w kategoriach: czas oczekiwania na uzdrawianie oraz dostęp do leków, w tym do eksperymentalnych kuracji nowotworowych badz leków stosowanych w leczeniu schizofrenii jak i równiez choroby Alzheimera.

_ a mianowicie Polska zdecydowanie potrzebuje gruntownej reformy służby zdrowia _ – ocenił dr Arne Bjoernberg, przewodniczący zespołu ds. raportu. Wśród koniecznych zmian wskazał reformę systemu ubezpieczeń oraz zaradzenie deficytowi innowacyjnych leków.

Po tegorocznej edytowaniu rankingu EHCI 34 ogólne systemy zdrowotne w Europie zostały ocenione na bazie o ponad 40 wskaźników w kluczowych kategoriach: prawa pacjenta jak i równiez dostęp sluzace do informacji, okres oczekiwania w leczenie, rezultaty leczenia, profilaktyka/zakres i zasięg oferowanych usług oraz dostępność leków.

Nasz kraj zdobyła 577 na tysiac możliwych punktów (dla porównania pierwsza po zestawieniu Królestwo niderlandów ma 872 pkt). Najkorzystniejszy wynik odnotowaliśmy pod względem przestrzegania praw pacjenta i dostępu az do informacji (72 proc. możliwych do uzyskania punktów). W ramach tej firm ocenia się m. in., czy szanowane jest upowaznienie pacjenta az do zasięgnięcia pozostalej opinii leczniczej i możliwość wglądu we własną dokumentację medyczną.

Politycy się tłumaczą

Zdaniem ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, powinno sie zastanowić się, jakie decyzje podjęte ostatnimi czasy spowodowały to, iż przyrost środków przy systemie opieki zdrowia nie zaakceptowac skutkuje poprawą jakości. _ – Jedną z moich ambicji jest to, aby przy sposób bardzo rzetelny wyjaśnić przyczyny tegoz, że system otrzymuje raz za razem większe środki finansowe, zas jakość zostaje na poziomie, który pozostawia jeszcze wiele az do życzenia _ – mówił.

Zdaniem rzeczniczki resortu stanu zdrowia Agnieszki Gołąbek działaniami, które mają poprawić kondycję systemu jest zapoczatkowanie w życie m. in. ustawy refundacyjnej oraz ustawy o działalności leczniczej. _ – Cały czas trwają w resorcie prace nad kolejnymi rozwiązaniami, które zapewnią m. in. lepszy dostęp pacjentów do opieki zdrowotnej oraz lepszą jakość usług medycznych _ – zaznaczyła.

Z kolei specjalista ochrony zdrowia Adam Kozierkiewicz podkreślił, że polski system ochrony stanu zdrowia nie jest sklonny na zadowolenie pacjenta, jednak na zagwarantowanie dostępności prawnej, stabilności finansowej oraz równości dostępu, jakie mozliwosci jest cechą systemów, które mają charakter państwowy. Podkreślił, że ranking ten opracowywany jest pod spodem względem konsumenckim.

_ a mianowicie W rankingu pod względem wskaźników zdrowotnych wypadlibyśmy dobrze niż przy rankingu ponizej względem uciecha konsumenckiego chorego, ponieważ stosowane przez nas wskaźniki zdrowotne są solidniejsze niż po wielu panstwach środkowej Europy, np. pod spodem względem spodziewanej długości życia _ a mianowicie mówił.

Z kolei prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz odnosząc się do rankingu ocenił, że polityka zdrowotna jest wiedziona w niewłaściwy sposób. Zwrócił uwagę, że w rankingu najlepiej wypadła Holandia, w którym miejscu funkcjonują zastepcze ubezpieczenia, które według jego należałoby wprowadzić do Polski jak najszybciej.

Dobrze po Czechach i na Słowacji

W raporcie podkreśla się, że niektóre systemy opieki leczniczej w Europie Zachodniej, szczególnie po Czechach i na Słowacji, _ radzą sobie zaskakująco dobrze _, biorąc pod uwagę, że wydatki dzieki ochronę stanu zdrowia w przeliczeniu na jednego mieszkańca są tam znacznie niższe niż w krajach zachodniej Swiata.

Z danych analizowanych przy tegorocznym rankingu wyłania się również ogólna, _ nieznaczna tendencja _ do większego udziału prywatnych wydatków w ogólnych wydatkach na ochronę zdrowia. To najbardziej wyrazne w panstwach Europy Środkowo-Wschodniej oraz państwach najbardziej pokrzywdzonych przez recesja gospodarczo-finansowy (Portugalia, Grecja, Irlandia).

W czolowej piątce EHCI w tym roku znalazły się: Królestwo niderlandów (872 pkt), Dania (822 pkt), Islandia (799 pkt), Luksemburg (791 pkt) jak i równiez Belgia (783 pkt). Czechy zajęły kolejny. miejsce (694 pkt), Słowacja 16. (675 pkt), Estonia 18. (653 pkt), Litwa 26. (585 pkt), Łotwa 31. (491 pkt). Najgorzej wypadła Serbia (451 pkt).

Ranking EHCI publikowany jest od 2005 roku poprzez instytut bystry Health Consumer Powerhouse (HCP) z siedzibą w Szwecji. Powstaje na bazie o własne badania HCP, powszechnie dostępne dane statystyczne i ankiety wypełniane za posrednictwem pacjentów.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy