Solorz-Żak spodziewa się opóźnienia decyzji UOKiK ws. Polkomtela

27 lipca, 2020
Category: inne

*Zygmunt Solorz-Żak, który w ostatniego czerwca podpisał umowę kupna Polkomtela, spodziewa się, że rozstrzygniecie UOKiK co do jego przejęcia może opóźnić się przynajmniej o kilkanaście dni patrząc na ilość zadanych poprzez urząd pytań – poinformował PAP Solorz-Żak. *

Biznesmen rozważa współpracę infrastrukturalną z odmiennymi operatorami.

Wedlug prawem postępowanie urzędu powinno zakończyć się w ciągu dwóch miesięcy od wpłynięcia wniosku na temat przejęcie inspekcji, jednak termin ten może ulec wydłużeniu, jeśli funkcjonuje konieczność otrzymania dodatkowych wyjaśnień.

Wniosek spółki Spartan Capital Holdings, należącej do Solorza-Żaka, o przejęcie kontroli nad Polkomtelem, wpłynął do UOKiK 21 czerwca.

„UOKiK prowadzi postępowanie jak i równiez zadaje pytania, staramy się bardzo szybko dzieki nie odpowiadać, tak żeby jak najbardziej skrócić ten czas. Pytań nie jest dużo, sądząc po ich liczbie zdaje mi się, że procedura podjęcia decyzji może się przedłużyć o kilkanaście dni” – powiedział PAP Solorz-Żak.

Powiedział też, że rozważa współpracę infrastrukturalną z innymi operatorami komórkowymi na podobnych zasadach jak zrobiły to PTC i PTK Centertel, jednak biznesmen podkreśla, że rozmowy mogłyby rozpocząć się dopiero wedlug uzyskaniu potwierdzenia UOKiK w przejęcie Polkomtela.

„Czekamy w zgodę UOKiK i przed chwila wtedy być może rozpoczniemy jakieś gadki na temat współpracy infrastrukturalnej pomiędzy operatorami” – powiedział.

Solorz-Żak powiedział także, że swoim grupa telekomunikacyjna jest zainteresowana nie tylko dzierżawą światłowodów, ale też kupnem światłowodów jak i równiez budową infrastruktury. Obecnie Aero2, z ekipy spółek Solorza, dzierżawi od Hawe sieć światłowodową. Sieć Hawe dzierżawi też Polkomtel.

„Jeśli chodzi o światłowody, to jesteśmy zainteresowani zarówno kupnem, jak i dzierżawą, lecz też jak i równiez samą budową infrastruktury. W tej chwili jednak oczekujemy na zgodę UOKiK na przejęcie Polkomtela” – powiedział PAP biznesmen.

30 czerwca akcjonariusze Polkomtela podpisali wraz z Spartan Capital Holdings umowę sprzedaży stu proc. dzialaniu Polkomtela. Całkowita wartość sprawie wyniesie 18, 1 mld zł. Wedlug odjęciu zadłużenia Polkomtela i dywidendy, którą Polkomtel wypłaci na rzecz biezacych akcjonariuszy (czyli sprzedających), całkowita kwota płatności wynosi 15, 1 mld zł.

Umowę ze witryny sprzedających podpisały PGE, PKN Orlen, KGHM, Węglokoks i Vodafone Americas i Vodafone International Holdings. Posiadają te banki łącznie stu proc. akcji Polkomtela.

Transakcja wymaga potwierdzenia UOKiK, która według dokumenty urzedowe, musi zostać pozyskana sluzace do końca 2011 roku, inaczej umowa jest poddawana rozwiązaniu, prawdopodobnie, że strony postanowią w inny sposób.

Transakcja pozostanie sfinansowana środkami własnymi inwestora oraz finansowaniem dłużnym. Po finansowaniu uczestniczy konsorcjum banków koordynowane przez Credit Agricole CIB jak i równiez Deutsche Pula, w którego skład wchodzą Cr, dit Agricole CIB, Deutsche Pula, Royal Bank of Scotland, Societe Generale Corporate and Investment Banking oraz PKO Bank Lokalny SA. (PAP)

bas/ osz/ drag/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy