Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

ac”>fot: PAP/EPA[ ( http://static1./i/glass.gif align=absmiddle ) ] zobacz całą galerię(http://www./galeria/ceremonia;zakonczenia;igrzysk;olimpijskich;pekin;2008,galeria,1377,0.html)Przy Pekinie zakończyły się 29. Letnie Igrzyska Olimpijskie. Ich uroczystego zamknięcia dokonał przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Jacques Rogge.

Polscy sportowcy zakończyli udział przy Igrzyskach sposród dziesięcioma medalami – trzema złotymi, sześcioma srebrnymi i jednym brązowym.

Nasi reprezentanci zdobyli więc tyle samo medali jak cztery czasy temu przy Atenach. Wówczas było jednak mniej srebrnych – 2, a więcej brązowych – pięć.

Biorąc pod uwagę liczbę medali, najkorzystniej przy Pekinie zaprezentowali się lekkoatleci i wioślarze. Spośród czlonków _ królowej sportu _ najlepiej spisali się kulomiot Tomasz Majewski, który bez uprzedzenia stanął w najwyższym poziomie podium a takze Piotr Małachowski – srebrny medalista przy rzucie dyskiem. Lekkoatleci zajęli też kilka miejsc po ścisłej czołówce – piąte lokaty wywalczyli tyczkarka Monika Pyrek, płotkarka (na czterysta metrów) Anna Jesień oraz płotkarz (na 110 m) Artur Noga.

Wioślarze najpomyslniej wypadli po czwórkach. Złoty medal przywiozła do panstwa czwórka podwójna: Adam Korol, Marek Kolbowicz, Konrad Wasielewski i Michał Jeliński, która pewnie zwyciężyła w swoim finale. Srebro wywalczyła czwórka bez sternika wagi lekkiej przy składzie: Paweł Rańda, Miłosz Bernatajtys, Bartłomiej Pawełczak, Łukasz Pawłowski. Poza tym, piąte polozenie zajęła ósemka, a szóste – nasza jedyna wioślarka na igrzyskach – Julia Michalska.

Trzecia czesc złoty odznaczenie to zasługa gimnastyka Leszka Blanika, który mistrzostwo olimpijskie wywalczył w konkurencji skoku przez konia. Blanik zdobył swój inny medal dzieki igrzyskach – pierwszym był brąz przy Sydney przy 2000 r..

• Maja Włoszczowska i kajakarki mają srebro!
  • Pekin: Amerykanie mają już 100 medali
  • Ludzie z polski w Pekinie muszą gonić za szczęściem
  • Polskie drużyny nie zagrają o medale
  • TVP pozwie do sądu za wspólzaleznosci z olimpiady
  • Mamy ósmy medal. Srebro Małachowskiego
  • Czarny rynek olimpijskich biletów

Drugie polozenie na olimpijskim podium zdobyła drużyna szpadzistów, w składzie: Robert Andrzejuk, Radosław Zawrotniak, Tomasz Motyka, Adam Wiercioch. Polscy szermierze wywalczyli 1 medal, choć – zwłaszcza w konkurencjach drużynowych pan – należeli do skupiska faworytów. Słabe wyniki zanotowaliśmy indywidualnie a mianowicie najlepsze, szóste miejsce, zajął Radosław Zawrotniak.

Pierwszy od momentu 16 czasów medal olimpijski mamy przy kolarstwie. Na drugim stopniu podium stanęła Maja Włoszczowska, która bez problemu rywalizowała wśród najlepszych zawodniczek w kolarstwie górskim. Niedosyt pozostał na występie kolarzy torowych, a w konkurencjach szosowych najlepiej wypadła Paulina Brzeźna a mianowicie 8. po wyścigu wraz z startu wspólnego.

Ze srebrzystym medalem z Pekinu wraca także ekipa ciężarowców. Szymon Kołecki walczył w sektora 94 kg do końca o złoty medal, ale ostatecznie zdobył drugi po karierze srebrny krążek olimpijski. Blisko medalu był Marcin Dołęga, jeden z faworytów w firm 105 kg, jednak calkowicie zajął czterech. miejsce. Spośród kobiet najkorzystniejszy występ zaliczyła Aleksandra Klejnowska, która była siódma.

Srebrny medal to także dorobek kajakarzy. Polskie osady startowały aż przy ośmiu finałach, jednak po pierwszej trójce do mety dopłynęła wylacznie kobieca dwójka: Aneta Nieodzowna i Beata Mikołajczyk. O kilkadziesiąt setnych sekundy brązowe medale przegrała kobieca czwórka oraz męska dwójka Adam Seroczyński jak i równiez Mariusz Kujawski.

Polscy atleci zdobyli tym razem tylko jeden brązowy medal, a wywalczyła go zapaśniczka w stylu wolnym Agnieszka Wieszczek. To jednocześnie jedyny medal naszych reprezentantów przy sportach batalii. Bardzo słabo – prócz drużyna kobiecą – spisali się zapaśnicy, w judo najbliżej medalu był Przemysław Matyjaszek, który przegrał walkę o brąz, a spośród dwóch bokserów jeden przegrał już pierwszą walkę, a drugi – Łukasz Maszczyk – odpadł w ćwierćfinale.

Duży zawód sprawili kibicom pływacy. W Atenach przy tej dyscyplinie mieliśmy trzy medale, przy Pekinie żadnego, a ponadto tylko trzy finały jak i równiez jedynie 4. miejsce Otylii Jędrzejczak w 200 metrów motylkiem.

Bez medalu wracają do Naszego kraju także żeglarze, choć kilkoro z tych propozycji wymienianych było jako murowani faworyci sluzace do podium. Najistotniejsze, 4. miejsce, zajęli Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki w kategorii Star.

Niedosyt pozostał także po występach naszych drużyn. Siatkarze i piłkarze ręczni, mimo iż bez problemu awansowali do ćwierćfinałów, nie potrafili w tejze fazie rywalizacji sprostać rywalom, pozostającym w ich zasięgu. Obydwa zespoły rozegrały w grupie po kilka dobrych spotkań – piłkarze ręczni (ostatecznie sklasyfikowani dzieki 5. miejscu) pokonali obrońców tytułu mistrzów olimpijskich a mianowicie Chorwatów, a siatkarze – Rosjan. Słabiej spisały się siatkarki, które potrafiły wygrać jedynie wraz z słabą Wenezuelą.

Polscy sportowcy wywalczyli łącznie 60 pomieszczen tzw. punktowanych, a więc w ósemce najlepszych po swoich konkurencjach. W atenach było ich mniej a mianowicie 42.