Sezon wyborczy rozpoczęty – złoty słabnie

27 lipca, 2020
Category: waluty

RYNEK WLASNY

Skraj wakacji i zbliżające się wielkimi krokami wybory przyniosły w tym tygodniu przedsmak tego, czego możemy oczekiwać przy najbliższym czasie. Co prawda początek tygodnia należał jeszcze sluzace do złotego, który zyskiwał głównie za sprawą tracącego na rynku światowym dolara oraz po reakcji w wypowiedź Dariusza Filara z Rady Strategii Pieniężnej, ale koniec tygodnia przyniósł już zdecydowaną wyprzedaż wlasnej waluty.
Profesor Dariusz Filar, uznawany za „jastrzębia” wśród członków RPP, powiedział w poniedziałek, że wprawdzie w swoim opinii Wskazówka nie musi obniżać stóp procentowych, lecz nie oznacza to, że podejscie w polityce pieniężnej powinien być blyskawicznie zmienione. Jednocześnie rynek dość wybiórczo potraktował słowa członka RPP, bowiem w tym samym wywiadzie, uprzedza on jednocześnie przed wzrostem rentowności długoterminowych obligacji amerykańskich, co w efekcie może zakończyć się odpływem zagranicznego kapitału z Lokalny. Wtorkowe utrwalenie złotego wbrew gorszych niż prognozowane informacji o sprzedaży detalicznej w czerwcu z punktu widzenia czasu można uznać zbytnio „ciszę przed burzą”. Inwestorzy kupowali naszą walutę, głównie z powodu zawetowania przez prezydenta ustawy o zwrocie podatku VAT zbyt zakupione materiały budowlane, spychając kurs EUR/PLN w rejony psychologicznego stopnia 4, 00.
W przypadku, gdy kazdy liczyli w dalsze wzmocnienie naszej waluty i ostateczne pokonanie pomocy przez kurs EUR/PLN, do gry wkroczyli politycy walczący o głosy wyborców. Partie, na co dzień pozostające w ostrym konflikcie, okreslonym głosem zaapelowały do marszałka Sejmu na temat zwołanie równoleglego posiedzenia Sejmu w celu przegłosowania weta prezydenta. Inwestorzy zareagowali natychmiast wyprzedażą polskiej waluty, ponieważ jak wynika z arytmetyki sejmowej posłom uda się odrzucić weto i doprowadzić az do wejścia po życie ustawy, która będzie kolejnym obciążeniem dla budżetu.
Przy czwartek kurs EUR/PLN EUR/PLN łatwo przełamał górne zredukowanie sześciotygodniowego kanału spadkowego wzrastając do poziome 4, 06 w piątek. Przełamanie sprzeciwu na cztery, 07, który jest mianowany prze lokalny szczyt wraz z 15 sierpnia, będzie oznaczać dalsze osłabienie naszej waluty względem ó.

Rekomendacje:
Nadchodzący tydzień może przynieść kolejne osłabienie złotego. Odrzucenie prezydenckiego weta w sprawie zwrotu Vat-u przy budownictwie może doprowadzić do podwyżki akcyzy na benzynę nawet o 20 gr na litrze. W tenze sposób minister finansów planuje wyrównać szkody wynikające z konieczności zwrotu osobom fizycznym części datku VAT zbytnio materiały remontowo-budowlane. Nagły rozwój cen paliwa odbije się bardzo niekorzystnie na całej gospodarce, doprowadzając do widocznego wzrostu wartosci wszystkich towarów i usług.

SEKTOR MIĘDZYNARODOWY
ó odrabia szkody

Na rynku międzynarodowym inwestorom niedostatek zdecydowania. Po zeszłotygodniowym dużym umocnieniu dolara, w tym tygodniu górą było euro. Wspólna waluta obroniła poziom pomocy na jednej, 2150 jak i równiez od początku tygodnia konsekwentnie zyskiwała względem waluty amerykańskiej. Inwestorzy kupowali euro w nadziei w pozytywne wiadomosci z produkcji Niemieckiej, które miały być potwierdzone poprzez indeksy ZEW i IFO. Jeszcze zanim publikacją pierwszego z tych propozycji, kurs EUR/USD pokonał barierę podażową na 1, 2190 – 1-wsza, 22 wzrastając do 1-wsza, 2260. Rozwój indeksu ZEW z 37 do piecdziesiat pkt, obok prognozie 39 pkt potwierdził przewidywania inwestorów, którzy jednakze zamiast kontynuować zakup ó zdecydowali się na realizację zysków. Spowodowało to powtórny spadek kursu EUR/USD po okolice tygodniowego otwarcia.
Osłabienie ó nie trwało jednak długo i kurs EUR/USD odrobił wcześniejsze szkody, wspierany przez opublikowane w środę bardzo słabe dane o lipcowych zamówieniach dzieki dobra trwałego użytku w USA (spadek o 4, 9 proc. ). Dodatkowo inwestorzy, mający świeżo przy pamięci odczyt indeksu ZEW, z nadzieją oczekiwali dzieki publikację kolejnego indeksu sposród Niemiec. Teraz byki mogły czuć się zawiedzone, ponieważ indeks IFO spadł w lipcu sluzace do 94, 6 pkt wraz z 95 pkt w czerwcu, przy prognozowanym wzroście sluzace do 95, dwa pkt. Wedlug publikacji kurs EUR/USD spadł z 1-wsza, 2305 az do 1, 2265.
Upadki się aczkolwiek nie pogłębiały i sposród upływem periodu do głosu ponownie dochodzili inwestorzy kupujący euro. Wysokie ceny ropy na rynkach światowych a takze brak zasadniczych danych makroekonomicznych z USA sprawiły, że na początku piątkowej sesji euro kosztowało 1, 2340 dolara, wylacznie nieznacznie obniżając swoją wartość w trakcie dnia.

Rekomendacje:
W nadchodzącym tygodniu możemy oczekiwać dalszego wzmocnienia ó, ponieważ rynki coraz częściej wracają sluzace do sprawy deficytu handlowego i budżetowego po USA, zas coraz mniejszą wagę przykładają do kryzysu politycznego po UE, który przed wakacjami był przyczyną dużego spadku kursu EUR/USD. Technicznie tylko przełamanie wsparcia na 1, 2150 zas następnie pokonanie psychologicznego stopnia 1, dwadziescia może znowu dać siłę dolarowi.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy