Sejmowa komitet kultury potępiła TVP zbyt zatrudnienie „Nergala”

Sejmowa komitet kultury potępiła TVP zbyt zatrudnienie „Nergala”
27 lipca, 2020
Category: inne

Sejmowa Komisja Zwiazanych z kultura i Środków Przekazu głosami PiS przyjęła w czwartek uchwałę potępiającą zarząd TVP m. in. za najecie w jednym z programów Adama Darskiego „Nergala”. Podczas głosowania większość zasiadających w komisji posłów PO była nieobecna.

W uchwale przeszkolonej przez PiS czytamy, że komisja „z głębokim niepokojem” przyjęła zgodę zarządu TVP na udział w programie „The Voice of Poland” emitowanym po TVP2 „satanisty publicznie obrażającego chrześcijańskie wartości”. W weryfikacji posłów to „zaprzeczeniem jednostki misji publicznej oraz rażącym naruszeniem uprawnienia godzącym w fundament wspólnoty narodowej”.

Po ocenie komisji „obecna sprawa w Tv Polskiej SA stwarza poważne zagrożenie na rzecz ładu demokratycznego w Polsce”.

W uchwale zaznaczono, że zgodnie z ustawą o rtv programy radiofoniczne i telewizyjne „nie mogą propagować działań sprzecznych sposród prawem, z polską racją stanu a takze postaw jak i równiez poglądów sprzecznych z moralnością i swietnym społecznym, natomiast audycje musza szanować uczucia religijne odbiorców, a zwłaszcza respektować chrześcijański system wartości”.

Rozpatrzenia planu uchwały posłów PiS nie zaakceptowac było po porządku obrad posiedzenia komisji, jednak – głosami PiS – został on rozszerzony. Posłowie zdecydowali też, że będzie mezczyzna rozpatrywany jak pierwszy. Wedlug wprowadzeniu projektu do porządku przewodnicząca komisji Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) oddała prowadzenie obrad wiceprzewodniczącej Elżbiecie Kruk (PiS) i wyszła z lokalu.

Formalnie komisja zebrała się w czwartek po to, by przyjąć sprawozdania ze swojej działalności w tejze kadencji Sejmu (przewiduje to Regulamin Sejmu). Po przyjęciu uchwały ws. TVP posłowie PiS odrzucili dokument przygotowany przez Śledzińską-Katarasińską. Ta powiedziała później PAP, że po zaistniałej sytuacji komisja będzie musiała zebrać się ponownie, prawdopodobnie po piątek. Pytana o to, dlaczego większości posłów NA nie było na posiedzeniu, powiedziała, że ci pewnie „potraktowali halasuje rutynowo”, wraz z względu na to, że miało być w nim przyjęte tylko sprawozdanie.

PiS wciaz przed posiedzeniem komisji zorganizował konferencję prasową, na której posłowie PiS podkreślali, że nie zgadzają się w promowanie za posrednictwem telewizję publiczną „Nergala”, który – jak mówili – „otwarcie deklaruje wrogość, agresję wobec środowisk chrześcijańskich, wobec ludzi wierzących”.

„Nie może być naprawde, żeby w katolickim panstwie można było obrażać, dyskryminować chrześcijan” – mówił poseł PiS Jan Dziedziczak. „Nie wolno obrażać w Polsce Żydów – i bardzo dobrze. Nie wolno obrażać w Polsce wyznawców islamu – i swietnie. Prosimy i żądamy owego, by na terytorium polski nie było przyzwolenia dzieki obrażanie chrześcijan, zwłaszcza zbytnio nasze pieniądze, za pieniądze z abonamentu” – dodał.

„Ciekawe, badz władze TVP zatrudniłyby również osobę, która analogicznie a mianowicie +chrześcijanie do lwów, dzieki śmierć+, wzywałaby na przykład, żeby że tak opowiem: +Żydzi szli do gazu+. Według nasza firme jest to najzwyczajniej w swiecie niedopuszczalne” – oświadczył poseł. Jak mówił, PiS nie zaakceptowac zgadza się z tym, by na terytorium polski było przyzwolenie mediów publicznych na dyskryminowanie, obrażanie chrześcijan.

Z kolei Kruk mówiła o zwolnieniu z TVP większości dziennikarzy kojarzonych z poglądami konserwatywnymi. Według niej „najwyższy czas”, zeby Sejm zajął stanowisko przy tej sprawie. W tej samej uchwale, przy której potępiono zatrudnienie w TVP „Nergala”, napisano też, że „wielomilionowe audytorium o światopoglądzie konserwatywnym zostało pozbawione oferty programowej, a wyrok publiczna dostępu do pełnego spektrum poglądów”.

W czwartek komisja krytycznie oceniła też „brak działań Krajowej Rady Radiofonii jak i równiez Telewizji wzgledem jawnego łamania prawa przez zarząd TVP”. Jak podkreślono, „brak reakcji sankcjonuje nieprzestrzeganie prawa i sam wydaje sie jego łamaniem”.

Posłowie PiS podkreślili, że KRRiT po zgodzie sposród konstytucją winna stać w straży prawa do wiadomosci oraz biznesu publicznego po w radiofonii i tele-wizji, a ustawa o rtv nakazuje jej obronę interesów odbiorców. Po związku sposród powyższym uchwała wzywa KRRiT do wypełniania jej obowiązków.

Rzeczniczka KRRiT Katarzyna Twardowska powiedziała PAP, że podpowiedz nie odniesie się po czwartek sluzace do uchwały komisji. Jak dodała, KRRiT wystąpiła do TVP o wyjaśnienia w sprawie systemu z Darskim i na nie czeka. Przypomniała, że KRRiT dyskutowała o obecności „Nergala” w mediach publicznych na środowym posiedzeniu, jednak swoje stanowisko zajmie dopiero po zdobyciu wyjaśnień od czasu władz TVP.

W środę Rada Programowa TVP nie zaakceptowac poparła projektu uchwały, która także miała potępić zarząd TVP zbyt zatrudnienie Darskiego. Projekt tego typu zgłosiły: posłanka PiS Anna Sobecka, Bożena Walewska i Barbara Bubula. Za jej przyjęciem, oprócz wnioskodawczyń, głosował także prezes Katolickiej Filii Informacyjnej Marcin Przeciszewski. Głosy przeciw oddali: przewodniczący rady Marek Krawczyk, wiceprzewodniczący Jan Wygnański, poseł PO Producentów Wójcik, Piotr Gadzinowski a takze Elżbieta Misiak-Bremer. (PAP)

mca/ bos/ bk/