Sejm zbyt zmianami przy emeryturach; teraz trafią do Senatu, nastepnie do prezydenta

27 lipca, 2020
Category: inne

Sejm uchwalił w piątek zmiany w systemie emerytalnym zakładające m. in. wydłużenie wieku emerytalnego dla pan i mężczyzn do 67 lat. Ustawa trafi teraz do Senatu, a pózniej do prezydenta. PiS już zapowiedział skierowanie reformy emerytalnej do TK.

Sejm znowelizował także ustawę o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych.

Najbliższe posiedzenie Senatu zaplanowano w dniach 30-31 maja. Senatorowie mogą przyjąć ustawy emerytalne bez zmian, uchwalić poprawki lub zaproponować odrzucenie ustaw w całości.

Jeśli senatorowie nie zaakceptowac wprowadzą do ustaw emerytalnych żadnych modyfikacyj trafią one do prezydenta, który będzie miał trzy tygodnie na podjęcie wyborów.

Bronisław Komorowski, który niejednokrotnie podkreślał potrzebę zmian przy systemie emerytalnym, pod koniec 04 deklarował, że nie patrzy powodu, zeby w sprawie reformy emerytalnej odrobine opóźniać.

PiS zapowiedział już skierowanie rządowej reformy emerytalnej do Trybunału Konstytucyjnego. Kwestionuje m. in. skandaliczny a mianowicie jak twierdzi – zwyczaj prac ponad projektem. NA przekonywała, że ani projekt, ani modus prac morzem nim nie naruszają konstytucji.

Uchwalone w piątek za posrednictwem Sejm zmiany w systemie emerytalnym zakładają wydłużenie jak i równiez zrównanie stulecia emerytalnego pan i mężczyzn do 67 lat a takze możliwość przejścia na wcześniejszą, tzw. częściową emeryturę.

Wiek emerytalny dzierzy być podwyższany co 4 miesiące na temat jeden miesiąc. Oznaczałoby to, że wraz z każdym rokiem na emeryturę przechodzić będziemy o 4 miesiące później. Docelowe 67 lat kobiety osiągną po 2040 r., a mężczyźni w 2020 r.

Ustawa przygotowana przez rząd zakłada możliwość przejścia na wcześniejszą, częściową emeryturę. Prawo do takiego świadczenia miałyby dziewczyny 62-letnie, które mają co najmniej 35-letni staż ubezpieczeniowy (uwzględniający okresy składkowe i nieskładkowe) oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 czasów z co najmniej 40-letnim stażem ubezpieczeniowym.

Prawo do tego rodzaju świadczenia miałyby kobiety po wieku 62 lat wraz z co najmniej 35-letnim stażem ubezpieczeniowym (obejmującym okresy składkowe jak i równiez nieskładkowe) oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat i mają co najmniej 40 lat stażu ubezpieczeniowego. Częściowa emerytura stanowiłaby piecdziesiat proc. pełnej kwoty emerytury z FUS.

Posłowie przyjęli też w piątek ustawę o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych, który zakłada wydłużenie aktywności zawodowej m. in. policjantów jak i równiez żołnierzy profesjonalnych. Funkcjonariusze mają nabywać upowaznienia emerytalne wedlug 55. r. życia i 25 latach służby. Aktualnie, by przejść na emeryturę, muszą – niezależnie od wieku – przepracować 15 lat.

Pertraktacje koalicyjne między PO natomiast PSL ws. reformy emerytalnej, ostatecznie zakończone porozumieniem osiągniętym 29 marca, miały namietny przebieg; komentatorzy mówili na temat największym sporze podczas wspólnych rządów PO-PSL.

Nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która podwyższa wiek emerytalny kobiet jak i równiez mężczyzn do 67. roku kalendarzowego życia, poparło 455 posłów, za było 268, przeciwko 185, natomiast dwóch wstrzymało się od głosu.

Zbyt zmianami po emeryturach mundurowych było 272 posłów, 177 było przeciwko, jedna jednostka wstrzymała się od głosu. (PAP)

hgt/ par/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy