Sejm przyjął nowelę z podniesieniem sumy wolnej od podatku sluzace do 6, 6 tys. zł

Sejm przyjął nowelę z podniesieniem sumy wolnej od podatku sluzace do 6, 6 tys. zł
27 lipca, 2020
Category: gielda

Sejm przyjął poprawki Senatu dotyczące noweli ustawy zwiększającej kwotę wolną od podatku do 6, szesc tys. zł dla najmniej zarabiających. Ustawa trafi sluzace do podpisu az do Prezydenta.

Posłowie przyjęli przeróbki Senatu przy bloku głosowań.

Podczas dyskusji w Sejmie, Tadeusz Cymański jako poseł sprawozdawca komisji finansów ogólnych powiedział, że komisja obradowała dzisiaj rano nad uchwałą Senatu ws. kilku ustaw, po skrócie nazywanej nowelizacją ws. kwoty wolnej od datku. Przypomniał, że Sejm wcześniej nie wprowadził żadnych poprawek do tejze ustawy. „Senat wprowadził wiele zmian, modyfikacyj, bardzo istotnych w zakresie sumy wolnej od podatku. Wyraz, jaki dał Trybunał mija jutro, stąd ten pośpiech” – powiedział Cymański.

Według niego, nastąpi uszczuplenie dochodów budżetowych na temat ok. 1 mld zł. Wcześniej na temat takiej kwocie mówił wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

„Podniesienie sumy wolnej od czasu podatku do 6 600 zł będzie miało znaczenie dla około 3 mln obywateli, ludzi najbiedniejszych. Mamy obecnie wpływy podatkowe wyższe o czternascie mld zł i to co wprowadzamy działa. Budżet na 2017 r. to nasz 1-wszy autorski budżet. Po przeliczeniu wszystkiego możemy podnieść kwotę wolną od podatku niż do tej pory. Opowiadamy się zbyt przyjęciem poprawek Senatu” – powiedział Sylwester Tułajew wraz z PiS.

„W tej ustawie likwidujecie kwotę wolną od momentu podatku. Wszyscy podatnicy są równi wzgledem prawa. Tą ustawą komplikujecie cały uklad. 4, piec mln podatników najuboższych po ogóle nie płaci podatku dochodowego. Oryginalny powód przedlozenia tej ustawy to przerazenie, że Polacy by poszli do sądu, aby domagać się wlasnych pieniędzy zgodnie z decyzją Trybunału. Tą ustawą tego zrobić nie będą mogli” – powiedziała Izabela Leszczyna wraz z PO.

Pozostali posłowie wraz z opozycji stwierdzali, że właściwie nie wiadomo, który będzie mógł faktycznie skorzystać z tej kwoty wolnej od datku w wysokości 6 600 zł, zas dla większości będzie to raczej oznaczać podwyżkę podatków.

„Zarówno premier, jak i prezydent kłamali podczas wyborów. Ponizsza kwota wolna 6 600 zł ma trafić sluzace do osób dorabiających lub na niepełnych etatach, a to nie jest dokładnie to o czym mówił Trybunał. Kwota wolna powinna być równa dla wszystkich” – zwrócił uwagę Ryszard Petru z Wspólczesnej.

Zdaniem Genowefy Tokarskiej z PSL, modyfikacje zaproponowane przez Senat komplikują m. in. wyliczanie sumy wolnej od momentu podatku. „Zmniejszenie podatku zawiera wyłącznie ludzie raczej dorabiające, bo osoby na zasiłkach ich nie obejmie, także emerytów jak i równiez rencistów. Wyniki finansowe tychze poprawek nie zaakceptowac zostały po ogóle określone. Na posiedzeniu Komisji Finansów przedstawiciel MF stwierdził, że skutki gwoli budżetu będą ujemne przy wysokości ok. 1 mld zł i to wydaje sie byc kwota również wątpliwa. Nie uwzględniono również żadnych rekompensat dla placówek samorządu terytorialnego” – powiedziała Tokarska.

Paulina Hennig-Kloska sposród Nowoczesnej zwróciła uwagę, że są rozbiezne liczby dotyczące osób, które skorzystają na podniesieniu wolnej kwoty od momentu podatku az do wysokości 6 600 zł.

„Prowadzimy szczegółowe wyliczenia gwoli tej przeróbki. Na tej propozycji 3, 5 mln osób zyska, około dwadziescia mln ani nie zyska, ani nie zaakceptowac straci. ów wyliczenia wynikają z twierdzenia, że dysponujemy bardzo skomplikowany system podatkowy” – powiedział wiceminister finansów Paweł Gruza.

Według niego, od 1-wsza, 5 az do 2, piec mln rencistów zyska w zmianie. „Maksymalny skutek dla budżetu to jest jednej mld zł i będzie kompensowany innymi działaniami uszczelniającymi” – powiedział Gruza.

Senat przyjął wczoraj wieczorem nowelę zwiększającą kwotę wolną od momentu podatku do 6, szesc tys. zł dla najmniej zarabiających. Poprawkę zgłoszono jako projekt poselski. W efekcie ludzie, których jednoroczne dochody nie przekroczą naszej kwoty nie zaakceptowac zapłacą podatku. Następnie suma wolna będzie maleć. Po przedziale dochodów pomiędzy jedenascie 000 zł rocznie, zas 85 528 zł (pierwszy przedział objetosci podatkowej) wyniesie tyle, co obecnie. Powyżej dochodu 85 528 zł rocznie kwota wolna będzie ulegać stopniowemu zmniejszaniu. Podatnicy zarabiający więcej niż 127 tys. zł rocznie nie będą dysponowali kwoty wolnej od datku.

W październiku 2015 r. Trybunał Ustrojowy orzekł, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób cielesnych ustalające kwotę wolną od momentu podatku w wysokości trzech 089 zł są niezgodne z konstytucją ze względu na niedostatek waloryzacji tejze kwoty jak i równiez tracą potega 30 listopada 2016 r.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy