Sariusz-Skąpska: przetopiony wrak, może stać się elementem pomnika

27 lipca, 2020
Category: rózne

*Wrak samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem nie może być eksponatem muzealnym, choć może być elementem pomnika – uważa prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska. *

„Nie spodziewałam, że po trzech czasach będę musiała się codziennie rano zastanawiać, czy dzieki pasku wiadomości nie zobaczę Smoleńska, a panowie dziennikarze o ósmej nie spytają mnie na temat komentarz przy jakiejś oryginalnej odsłonie makabry. Rzadko są to argumenty, zazwyczaj jest to po prostu nowa porcja bólu” – powiedziała Izabella Sariusz-Skąpska, prezes Federacji Rodzin Katyńskich we wtorek w RMF FM.

„Wobec ciągłego powoływania się w katastrofę smoleńską, mówienia na temat czczeniu ofiar – chciałabym zapytać głównych liderów tego rodzaju czy innych manifestacji, takich czy pozostalych przedsięwzięć, lub potrafią z pamięci wymienić nazwiska 96 ofiar – mówiła Sariusz-Skąpska. I dodała „Jestem zmęczona, jesteśmy prawdopodobnie wszyscy zmęczeni, 96 rodzin, tym mówieniem, że zginął +ktoś jak i równiez inni+. Ja nie mówię, że w katastrofie zginął +Andrzej Sariusz-Skąpski i inni+, ja potrafię wymienić 96 nazwisk”.

Odnosząc się az do sprawy powrotów wraku powiedziała: „Różnica pomiędzy nami, natomiast osobami powrzaskującymi na temat wraku jest taka, że myśmy ten wrak widzieli. I teraz przeraża mnie perspektywa, że nawołuje się do jak najszybszego powrotu wraku i, że natychmiast objawia się ogólnopolska, ogólnonarodowa jak i równiez inne +ogólne+ – po których oraz słowo narodowy, ani Polska nie mialo się znaleźć – debata, co zrobić z wrakiem? „.

„Przede wszystkim proszę pamiętać, że to jest wrak. I jeśli ktoś nie pozna znaczenia tego słowa a mianowicie odsyłam az do słownika. Lub ktoś czyni pomniki, a raczej muzea, gdzie wystawia się samochody, w których zginęli jednostki? Czy autobus z Grenoble został wystawiony na widok publiczny? Lub ktoś pomyślał, co dla nas, rodzin, znaczy ten wrak? – pytała prezes Fundacji Rodzin Katyńskich.

Skrytykowała pomysł, aby pokazywać, gdzie który siedział przy samolocie. „Może idę za daleko, lecz proszę pamiętać, że to jest niemal otwarty grób” – mówiła.

„Jeśli politycy – jak i równiez co mnie przeraża, politycy, ze kazdego stron sceny politycznej a mianowicie mówią, że będzie można to oglądać, to czemu? Czy doszliśmy już az do takiego etapu, że nie ma żadnego tabu? Ja nie zaakceptowac chodzę w cmentarz, zeby zaglądać przy otwarte groby, chodzę, by złożyć je na uporządkowanych grobowcach jak i równiez mogiłach” a mianowicie pytała Sariusz-Skąpska.

Wrak a mianowicie zdaniem Sariusz-Skąpskiej – nie może być eksponatem muzealnym, ale a mianowicie jak zaznaczyła – może być elementem pomnika. „Element pomnika, to co odmiennego. Wrak tupolewa przetopiony, może stać się elementem pomnika. Ale nie stawiałabym fita przy Krakowskim Przedmieściu ani w tychze miejscach, dokad byłby obiektem okołopolitycznych afer” – podkreśliła.

Sariusz-Skąpska powiedziała, że przeraża ją pomysł jednego sposród komentatorów politycznych „że należy wrak zachować na ilosc lat wieków, bowiem na przykład za dziesieciu lat będą nowe strategie badań”.

Jedyne, co może się stać z wrakiem – to jak podkreśla Sariusz-Skąpska: „huta, przetopienie, element pomnika, jednak nie okaz w muzeum, aby nie narażać rodzin i naszych bliskich na tek krok, że zmienią się kolejne władze i będzie istotnie nowo wygrzebywana katastrofa smoleńska. Na to nie jesteśmy przygotowani. Nikt na to nie jest przygotowany” – zaznaczyła.

Izabella Sariusz-Skąpska, prezes Federacji Rodzin Katyńskich jest córką, Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, byłego prezesa Federacji Rodzin Katyńskich, który zginął dziesiec kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. (PAP)

abe/ ls/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy