Rząd zawiesza reformy. Do 17 mld wciąż sporo brak

Rząd zawiesza reformy. Do 17 mld wciąż sporo brak
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Premier Donald Tusk poinformował po konsultacjach z ministrami ws. oszczędności w budżetach resortów, że wieloletnie reformy które miały rozpocząć się w roku kalendarzowego 2009 będą – po związku wraz z złą sytuacją gospodarczą – przesuwane co najmniej o rok.

Rząd chce przesunąć _ największe płatności _ wynikające z tych kilkunastoletnich planów przesunąć na rok kalendarzowy 2010, zas w niektórych przypadkach a mianowicie na 2011.

Jako przykład podał _ projekt sześciolatkowie do szkoły _. _ Mieliśmy go rozpocząć po roku 2009, a rozpoczniemy pilotażem i takim przygotowaniem, które zapewni, że rzeczywiście nie braknie pieniędzy, wtedy rzeczywiście sześciolatki do szkół pójdą _ – powiedział premier. _ A więc środek ciężkości przesuniemy najprawdopodobniej na rok 2010 _ – dodał.

Konsultacje sposród ministrami mają potrwać sluzace do późnych godzinek nocnych, Tusk ma rozmawiać jeszcze m. in. z ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem i ministrem sprawiedliwości Andrzejem Czumą.

Koncowy komunikat ws. cięć będzie gotowy we wtorek, na posiedzeniu Rady Ministrów.

Rząd szuka 17 mld zł oszczędności. Szef rządu zaznaczył, że każdy resort zaoszczędzi 10 % swoich wydatków. Jak obliczył, biorąc pod uwagę deklaracje poszczególnych ministrów, tych oszczędności uzbierało się zaledwie ok3 mld zł .

Najwięksi do cięcia na końcu

ZOBACZ TAKŻE: MSWiA obetnie budżet na temat ponad 1-wsza mld 100 mln zł
Dziś do Biurze prawnym Premiera zaproszeni zostaliBogdan Klich, Waldemar Pawlak, Andrzej Czuma, Barbara Kudrycka, Elżbieta BieńkowskaiGrzegorz Schetyna.


Po spotkaniu z szefem MON Bogdanem Klichem, premier mówił na temat bardzo twardej rozmowie. _ Wiodące, jeśli chodzi na temat kwoty jak i równiez to mówimy o rejonach 1 mld zł każde, to wydaje sie byc MSWiA, to jest wiedza i szkolnictwo wyższe, jak i równiez to jest MON _ – powiedział premier podczas konferencji prasowej. Dodał, że w MON _ trwa proces wzajemnego dociskania. Trochę to imadło musiałem dokręcić _ a mianowicie zaznaczył.

Rząd odbierze przywileje mundurowym?

_ – Reforma jest absolutnie potrzebna; zmiany nie dotkną tych, którzy już nabyli uprawnienia _ – powiedział Tusk wedlug spotkaniach sposród ministrami, w tym z szefem MON.

_ – Dłuższy czas pracy, ale wyższe wynagrodzenia i wyższe renty _- za zakupach grupowych według przedstawienie premierowe polega rządowy pomysł przemian.

_ a mianowicie Czego my tak naprawdę chcemy dla mundurowych? Nie, żeby wedlug 15 latach 35-letni emeryt wychodził wraz z służby mundurowej, tylko żeby pracował tak długo jak może pracować za solidniejsze pieniądze i odchodził dzieki dużo wyższą emeryturę _ – powiedział Tusk.

_a mianowicie To kompromitacja rządu Tuska _, tak o gorączkowych cięciach mówi opozycja

_ Zbiórka _ nie zaakceptowac podoba się szefowi biurze prawnym prezydenta Piotrowi Kownackiemu.

Podobnie wypowiada się Ryszard Kalisz z SLD. Decyzje oszczędnościowe premiera oznacza czysto populistycznymi.