21 grudnia to najkrótszy dzionek w roku. Jak wojować z zimową depresją?

  • Dom
  • Rozwoj osobisty
  • 21 grudnia to najkrótszy dzionek w roku. Jak wojować z zimową depresją?
Depresja sezonowa - co wówczas jest, jak uniknąć, hygge

21 grudnia wówczas najkrótszy dzień w roku kalendarzowego. Słońce zajdzie po prawie 8 godzinach. Zimą dużo osób narzeka na pogorszenie nastroju, to tak zwana depresja sezonowa. Naukowcy posiadają na to wytłumaczenie.

- Tak zwana depresja sezonowa jest konsekwencją niedostatku światła. Jej mechanizmy fizjologiczne są zupełnie odmienne od czasu mechanizmów klasycznej depresji klinicznej - tłumaczy dr Magdalena Nowicka, psycholog różnic poszczególnych z Uniwersytetu SWPS. Jak i również dodaje: - W depresji sezonowej organizm zachowuje się tak, jakby szedł spać, spowalniał funkcjonowanie. Bo uzyskuje taki sygnał: brak oświetlenia to informacja o tym, że jest zimno, że należy się schować jak i również przeczekać. To sygnał uniwersalny, zapisany w naszych mechanizmach ewolucyjnych. Znaczy to samo dla nas i na rzecz zwierząt.

Światło a mianowicie sposób na depresję sezonową

Sposób na radzenie sobie spośród niedoborem światła mają Skandynawowie.

- Staramy się wpuszczać do naszych domów jak najwięcej światła dziennego, jednak ze względu na nastrój przez 6-8 miesięcy przy roku jesteśmy zdani w sztuczne oświetlenie. Dlatego przywiązujemy dużą wagę dodatkowo, jakich żarówek i lamp używamy w naszych domach jak i również biurach - pisze aktorka Marie Tourell Søderberg w swojej książce „Hygge. Duńska sztuka szczęścia”. Przywołuje w niej dwie porady duńskiego architekta światła Asgera Bay’a Christensena:

Zdecyduj się dzięki żarówkę albo lampę LED - tylko taką, jaka daje ciepłe światło

Bay Christensen pisze, że Duńczycy preferują światło o barwie zbliżonej do 2700 stopni kelwina, które ma żółtopomarańczową poświatę a mianowicie to ciepłe światło, budujące rodzinny nastrój i sprzyjające relaksowi.

Twórz małe punkty świetlne w każdym pokoju a mianowicie nawet niewielkim

Zrezygnuj z włączania górnego źródła światła i zamiast faceta skorzystaj z kilku żarówek - nad biurkiem, stolikiem do kawy, na regale z książkami.

Duńczycy, by wprawić się przy nastrój „hyggelig” stosują ochoczo także tzw. łańcuchy świetlne, emitujące subtelne, ciepłe światło.

Charakterystyczne jest także zamiłowanie Duńczyków do zapalania świec. Średnio na łepetynę mieszkańca Danii przypada 5, 79 kg świec rocznie - pod tym w stosunku do są liderem w Starego kontynentu Europejskiej.

Søderberg cytuje w swojej książce Duńczyka Tilde Vengsgaarda:

Pierwsze, jak robię po powrocie spośród pracy do domu, wówczas zapalam świecę. Dla mi to sygnał, że przyszła pora na odpoczynek i chwilę refleksji. Zawsze zabieram ze sobą świeczki po podróż - wtedy dysponuję pewność, że chwile hygge mogę zapewnić sobie w każdym miejscu, niezależnie od tego, dokąd pojadę i w jakim hotelu się zatrzymam.

Duński patent na światło

Rozproszone oświetlenie to nie wyłącznie hygge-patent na depresję przelotną. To też duński strategia na biznes. Meik Wiking, dyrektor kopenhaskiego Instytutu Testowań nad Szczęściem, w swojej księdze "Hygge. Klucz do szczęścia" wymienia trzy duńskie ikonki oświetlenia, których historia liczy kilkadziesiąt lat, a w celu dziś można je spotykać na sklepowych półkach.

W połowie lat 20. Poul Henningsen zaprezentował niezobowiązujący model swojej lampy dającej miękkie, rozproszone światło. Sekret tkwi w schowaniu żarówki i pomalowaniu części lampy na czerwono. Jak pisze Wiking, wyprodukowano już przeszło 1000 modeli lampy PH, a zachowane egzemplarze tych, które zniknęły już spośród rynku na aukcjach osiągają ceny do 40 tys. euro.

Foto: Holger. Ellgaard, Wikipedia / CC-BY-SA 3. 0. Lampa PH

Niewiele krótsza jest historia lampy Le Klint. Reprezentatywne pofałdowane klosze rodzina Klintów zaczęła produkować w latach 40. Wiking pisze, że 10 lat wcześniej lampę tę na własny użytek zaprojektował architekt Peder Vilhelm Jensen-Klint. Potrzebował osłony w celu lampy naftowej, również prywatnego projektu.

Foto: Comrade King / Flickr Lampy Le Klint produkowane istnieją do dziś

Kolejną kultową lampę w 1969 zaprojektował Verner Panton, słynny duński projektant. Ona również przynosi miękkie, rozproszone światło z wnętrza odbudowy. Wiking zaznacza, że na macierzystej uczelni Pantona, czyli w Duńskiej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych, działa dziś "laboratorium światła", zajmujące się badaniami nad światłem dziennym i sztucznym.

Foto: Tjalland, Wikimedia Commons / CC-BY-SA 3. 0. Lampa VP Globe Pantona

Wiking zaznacza, iż lampa Pantona jest dziś warta nawet tysiąc euro.

Foto: materiały prasowe Tagi: Dania światło samopoczucie książki Komentując korzystasz spośród narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem wyobrażenie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy aktywny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu zatrudnionych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

decyzja UNESCO w sprawie Puszczy Białowieskiej, lipiec 2017

Decyzja UNESCO w sprawie Puszczy Białowieskiej, lipiec 2017

Do natychmiastowego zaprzestania wycinki drzew w najstarszej części Puszczy Białowieskiej wezwał polskie władze Komitet Świeckiego Dziedzictwa UNESCO. Polska jak i również Białoruś mają także przyswajać misję ekspertów i przygotowywać…...

Czytać..

Darmowe podręczniki przeszły przez Sejm Informacje

Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o oświacie. Według jej zapisów minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska może zlecić opracowanie i wydanie podręcznika szkolnego. Nowe przepisy otwierają koncepcję do przygotowania bezpłatnych podręczników dla najmłodszych…...

Czytać..
cła na stal, aluminium w USA - możliwa wojna handlowa z UE

Cła na stal, aluminium w USA - możliwa wojna handlowa z UE

Po tymże, jak prezydent USA Donald Trump zapowiedział wprowadzenie ceł na import stali jak i również aluminium, Unia Europejska przygotowuje się do wojny komercyjnej, Kanada jest oburzona, MFW ostrzega przed konsekwencjami…...

Czytać..
czy umowy o dzieło pozostaną oskładkowane ZUS?

Czy umowy o dzieło pozostaną oskładkowane ZUS?

Umowy o dzieło mogą zostać oskładkowane. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej rozważy taką możliwość, o ile będzie ich przybywało – zapowiedziała w piątek minister Elżbieta Rafalska. Zastrzegła jednak…...

Czytać..
czy kryptowaluty zastąpią waluty i pieniądze? Opinia JP Morgan

Czy kryptowaluty zastąpią waluty i pieniądze? Opinia JP Morgan

Kryptowaluty nie znikną, ale mogą znacznie zmienić swoją funkcję i formę a mianowicie twierdzi JP Morgan przy specjalnym raporcie, do którego dotarł Business Insider Nasz kraj. Bank w dokumencie stara się odpowiedzieć…...

Czytać..
czego oczekują pasażerowie od kreski lotniczych?

Czego oczekują pasażerowie od kreski lotniczych?

Czego oczekują pasażerowie? Intuicyjnie na usta ciśnie się odpowiedź: jak najniższych cen biletów. Potwierdzałby to silny rozwój tanich linii lotniczych, które na starym kontynencie zdetronizowały zwykłych przewoźników. Właściwa odpowiedź nie jest jednak taka…...

Czytać..