Rozliczamy Sejm. Rekordzista wydawał na telefony ponad 2, 2 tys. zł miesięcznie. Zobacz który

Rozliczamy Sejm. Rekordzista wydawał na telefony ponad 2, 2 tys. zł miesięcznie. Zobacz który
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

dotarł do polaczenia wydatków w prowadzenie biur poselskich zbyt lata 2007-2010. Od początku kadencji posłowie wydali krótko mówiac 183 miliony 624 tysiące 583 złote, co zapewnia w przeliczeniu około 400 tysięcy _ na głowę _. Choć rekordziści wydali ponad pół miliona złotych. Sprawdziliśmy, na co poszły te pieniądze.

Każdy poseł uzyskuje pensję po wysokości około 12 tysięcy złotych miesięcznie, na to składa się uposażenie i dieta. W sumie zbytnio lata 2007-2010 do posłów trafiło z tego tytułu około 206 milionów złotych. Ale to tylko zadbana pensja.

Miesięcznie, dodatkowo, każdy poseł w prowadzenie swego biura otrzymuje kolejne 11 tysięcy 650 złotych. Z tych pieniędzy opłaca między innymi koszty, telefony, benzyna, książki, gazety i wyposażenie biura. Pieniądze te może także wykorzystać na wykonanie ekspertyz i pomoc prawną dla obywateli, ale akurat na to posłowie wydają stosunkowo mało.

źródło: Wyliczenia na bazie danych wraz z Kancelarii Sejmu

Koszty badań, opinii sadowych czy tłumaczeń _ pochłonęły _ w sumie ponad milion złotych wraz z prawie 184 milionów złotych wydanych. Gwoli porównania a mianowicie na telefony posłowie wydali prawie 14, 5 miliona złotych.

Niepodwazalnym rekordzistą jeżeli chodzi o wydatki od czasu początku kadencji w 2007 roku az do końca 2010 roku, okazał się poseł Marek Plura z NA. Wydał w swoje koniecznosci ponad 513 tysięcy zł. Pierwsza piątkę rekordzistów zdominowali politycy Platformy Obywatelskiej oraz Prawa jak i równiez Sprawiedliwości.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy