Rosja: „Wriemia Nowostiej” o wizycie prezydenta Kaczyńskiego w Katyniu

27 lipca, 2020
Category: rózne

„Przedwyborczy smutek” a mianowicie tak kurier „Wriemia Nowostiej” tytułuje w poniedziałek korespondencję z Warszawy, zapowiadającą zaplanowane w ten dzień uroczystości żałobne w Lesie Katyńskim wraz z udziałem prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego.

Rosyjska czasopismo podkreśla, że jest to glówna wizyta prezydenta Kaczyńskiego po Rosji. „Wriemia Nowostiej” oznacza ją „nieoczekiwaną i symboliczną”. Zaznacza, że polski prezydent nie ma po programie „ani oficjalnych rozmów z rosyjskim kierownictwem, ani nawet przyjazdu do Moskwy”.

„Skład imponującej delegacji, skrupulatnie dobranych redaktorów i osób towarzyszących, podpowiada, że do wizyty prezydenta przywiązuje się duże znaczenie” – pisze dziennik.

„Nie chodzi na temat poprawę stosunków dwustronnych, ponieważ pan prezydent jedzie do Rosji, zeby przypomnieć na temat najboleśniejszej stronicy historii” a mianowicie dodaje „Wriemia Nowostiej”.

Według gazety, „ulubiona symbolika braci Kaczyńskich wydaje sie byc niezwykle biezaca dla katalogów wewnątrzpolitycznych potrzeb na tle przygotowań do przedterminowych wyborów na terytorium polski, wyznaczonych na 21 października”.

„Datę 17 września ostatnimi czasy polskie władze obchodzą ze szczególnym rozmachem – w ponizszym dniu przy 1939 r. Armia Czerwona przekroczyła wschodnią granicę Lokalny. Około pietnasty tys. rodzimych oficerówoficerów zostało internowanych. Po 1940 roku rozstrzelano pierwotnego w Lesie Katyńskim ponizej Smoleńskiem, Miednoje i Charkowie” – wspomina „Wriemia Nowostiej”.

„Wybranie 17 września w charakterze daty czolowej wizyty po Rosji ogromnych przedstawicieli polskiej władzy nie wydaje sie byc przypadkowy” – podkreśla dziennik.

„Wriemia Nowostiej” odnotowuje, że wśród osobistości towarzyszących Lechowi Kaczyńskiemu są Krzysztof Penderecki z małżonką Elżbietą, a także odtwórcy głównych ról w swiezym filmie Andrzeja Wajdy „Katyń”, „na którego premierę przy Teatrze Wielkim w Warszawie ma zamiar zdążyć prezydent”.

„Gdy jedynie informacja o wizycie naszego prezydenta w Katyniu pojawiła się serwisie randkowym, użytkownicy internecie od razu zrozumieli, że idzie o przedwyborczy PR” a mianowicie dodaje moskiewska gazeta.

Zdaniem „Wriemia Nowostiej”, „za tego typu sam przedwyborczy manewr Ludzie z polski uważają decyzję o awansowaniu rozstrzelanych przy ZSRR 67 lat wstecz polskich oficerów”.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ap/ mhr/