Rosja: Sąd oddalił skargę opozycyjnej partii w odmowę zapisu

Rosja: Sąd oddalił skargę opozycyjnej partii w odmowę zapisu
27 lipca, 2020
Category: inne

Sąd rejonowy w Moskwie w poniedziałek oddalił skargę opozycyjnej Partii Wolności Narodowej (Parnas) na decyzję Ministerstwa Sprawiedliwości na temat odmowie wpisania jej sluzace do rejestru partii politycznych. To znaczy, że partia nie będzie mogła startować w typach.

Decyzję Ministerstwo Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej podjęło 22 czerwca. W jej rezultacie Partia Wolności Narodowej nie będzie mogła wystawić swoich kandydatów przy wyborach parlamentarnych w grudniu tego roku i prezydenckich w styczniu 2012 roku.

Orzeczenie sądu rejonowego nie jawi sie byc prawomocne.

Uzasadniając odmowę zapisu, resort sprawiedliwości oświadczył, że statut ugrupowania zawiera zapisy sprzeczne sposród ustawą na temat partiach politycznych i pozostalymi federalnymi aktami prawnymi. W charakterze przykład ministerstwo podało, że statut rzekomo nie prognozuje „rotacji przywódców w kolegialnym, stałym organie kierowniczym”.

Urzędnicy resortu orzekli też, że przedstawione poprzez Parnas pliki zawierają dane 13 osób zmarłych przed jej zjazdem założycielskim 13 grudnia 2010 roku, czterech niepełnoletnich jak i równiez 40 niezameldowanych pod wskazanymi adresami.

Seria Wolności Narodowej oznajmiła, że spełniła kazde wymagania niezbędne do otrzymania rejestracji: do niej oddziały funkcjonują w 53 regionach Rosji, a ilosc członków wykracza 46 tys. (przy koniecznych 45 tys. ).

Przypomniała również, że partii politycznej można odmówić rejestracji wylacznie w trzech przypadkach: jeśli nawołuje az do przemocy, ucieka się az do metod siłowych w swojej działalności lub zagraża integralności terytorialnej państwa.

Partię Wolności Narodowej utworzyli w zeszłym roku kalendarzowego czterej liderzy opozycji demokratycznej: Michaił Kasjanow, Władimir Miłow, Borys Niemcow i Władimir Ryżkow. Pragneli oni, zeby nowa formacja wzięła udział w najbliższych wyborach sluzace do Dumy Państwowej i wystawiła wspólnego aspiranta w typach prezydenckich w 2012 roku.

Kasjanow to były premier, stojący aktualnie na czele partii Rosyjski Sojusz Ludowo-Demokratyczny (RNDS). Z kolei Miłow to były wiceminister energetyki, a teraz przywódca partii Demokratyczny Wybór. Niemcow, były wicepremier, jest liderem obrotu Solidarność. Natomiast Ryżkow, były wiceprzewodniczący Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, przewodził zdelegalizowanej Republikańskiej Partii Rosji (RPR).

Czterej politycy ocenili decyzję ministerstwa jako politycznie umotywowaną. Niemcow zauważył ponadto, że statut Parnasu został skopiowany ze statutu partii Jedna Rosja, na której czele stoi premier Władimir Putin.

Prezydent Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że Partia Wolności Narodowej może zostać zarejestrowana, jeśli z list swoich członków usunie „martwe dusze”. Opozycyjna szyk oznajmiła, że nie ma zamiar niczego zmieniać w swych dokumentach założycielskich i że nie będzie ponownie ubiegać się po Ministerstwie Sprawiedliwości FR na temat rejestrację. Decyzję rosyjskiego ministerstwa skrytykowały Stany Zjednoczone jak i równiez Unia Europejska.

Przy FR prawnie działa wylacznie siedem partii: Jedna Rosja, Komunistyczna Wsad Federacji Rosyjskiej (KPRF), nacjonalistyczna Liberalno-Demokratyczna Wsad Rosji (LDPR), socjalistyczna Sprawiedliwa Rosja, liberalna Słuszna Sprawa, Patrioci Rosji i demokratyczne Jabłoko. Wszystkie w większym lub mniejszym stopniu są lojalne wzgledem Kremla.

Od 2000 r., tj. od momentu objęcia władzy w Rosji przez Władimira Putina, żadne wybory w tym kraju nie zostały potwierdzane przez obserwatorów z Zachodu za wolne i demokratyczne.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ kar/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy