Rosja: „NG”: Polska albo Ukraina „przeciwnikiem” na rosyjsko- białoruskich manewrach

Rosja: „NG”: Polska albo Ukraina „przeciwnikiem” na rosyjsko- białoruskich manewrach
27 lipca, 2020
Category: inne

„Niezawisimaja Gazieta” pisze w poniedziałek, że Polska badz Ukraina wydaje sie hipotetycznym przeciwnikiem na odbywających się od czasu soboty w Białorusi rosyjsko-białoruskich manewrach pod spodem kryptonimem „Tarcza Związku-2006”.

„Najważniejszą składową scenariusza manewrów jest opracowanie programu działań mających uniemozliwic aneksji terytoriów, które zostały przyłączone do Białorusi na koniec lat 30. ubiegłego wieku na mocy znanego sowiecko-niemieckiego paktu Ribbentrop- Mołotow” – pisze rosyjski dziennik w artykule „Moskwa jak i równiez Mińsk bronią paktu Ribbentrop-Mołotow”.

„Niezawisimaja Gazieta” powołuje się na słowa szefa sztabu białoruskich sił zbrojnych jak i równiez wiceministra obrony, generała Siarhieja Huruloua, który w ostatnim numerze białoruskiego pisma resortowego „Armia” dokładnie opisał ideę ćwiczeń. Wraz z propozycją scenariusza manewrów wystąpiła białoruska armia – twierdzi rosyjski kurier.

Hurulou a mianowicie jak pisze „Niezawisimaja Gazieta” – poinformował, że w trakcie manewrów zostanie przeprowadzona czynnosc obronna mająca udaremnić próby oderwania przez kraj nazwany „Bugia” od czasu państwa „Dwinia” „Niziny Szczarskiej”.

„Wystarczy spojrzeć na mapę, żeby zrozumieć, że +Bugią+ jest albo należąca sluzace do NATO Polska, albo Ukraina” – pisze dziennik dodając, że „Dwinia” to Białoruś, a „Nizina Szczarska” – obwód brzeski.

„Niezawisimaja Gazieta” cytuje generała Huruloua: „+Bugia+ w ostatnich latach podejmowała szereg działań politycznych, zmierzających do przyłączenia +Niziny Szczarskiej+ do swojego terytorium”, zas w lutym 2006 roku w postaci ultimatum zażądała od +Dwinii+, by uznała prawo +Niziny Szczarskiej+ az do samostanowienia i przyłączenia się do +Bugii+. W razie odrzucenia ultimatum +Bugia+ pozostawiła samemu prawo użycia siły jak i równiez w czerwcu zaczęła stawiać swoje siły zbrojne po stan podwyższonej gotowości bojowej, a nawet przeprowadziła manewry w pobliżu granicy z +Dwinią+”.

Według generała, w odpowiedzi „Dwinia” zdecydowała się dzieki „kompleks posunięć w celu ustabilizowania sytuacji w rejonie +Niziny Szczarskiej+” i wystąpiła na temat pomoc zbrojną do państwa „Dnieprowia”, czyli – jakim sposobem pisze „Niezawisimaja Gazieta” a mianowicie do Rosji. Ta zaś, zgodnie z „przyjętymi porozumieniami dwustronnymi, wysłała w obrebie +Dwinii+ obnizony kontyngent swoich wojsk”.

Białorusko-rosyjskie manewry wojskowe odbywają się na zachodzie Białorusi, w poligonach po obwodzie brzeskim i grodzieńskim, a więc niedaleko od momentu granicy sposród Polską.

Ćwiczenia, których naklad pieniezny sięgnie dwóch mln dolarów, potrwają az do 25 czerwca. Bierze przy nich udział blisko 9 tys. żołnierzy, w tym 1-wsza, 8 tys. z Rosji.

Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ ap/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy