Rosja: MAK przekazał Naszym kraju dokumenty dot. kontrolerów lotów

Author:
27 lipca, 2020
Category: odmienne

# MAK przekazał także pliki kontrolerów sposród 7 04 #

07. 09. Moskwa (PAP) – Międzypaństwowy Komitet Aeronautyczny (MAK) po Moskwie przekazał we wtorek stronie polskiej dokumenty dotyczące kontrolerów lotów z lotniska Siewiernyj w Smoleńsku, którzy pracowali w tym miejscu 10 kwietnia – przy dniu katastrofy Tu-154M.

Dokumenty wręczono akredytowanemu przy MAK przedstawicielowi Polski, pułkownikowi Edmundowi Klichowi.

PAP dowiedziała się ze źródła zbliżonego sluzace do MAK, że dokumentacja ocenia około 80 stron. Wśród przekazanych materiałów są dokumenty potwierdzające umiejetnosci zawodowe i poziom wyszkolenia ogólnego jak i równiez specjalistycznego kontrolerów lotów.

Agencja ITAR-TASS poinformowała, że MAK przekazał Polsce także takie dokumenty dotyczące kontrolerów, którzy pracowali w lotnisku po Smoleńsku 7 kwietnia, gdy lądowały w tamtym miejscu samoloty premierów Rosji i Polski, Władimira Putina jak i równiez Donalda Tuska.

Materiały ów zostaną przekazane do Stolicy polski w środę pocztą dyplomatyczną razem sposród wręczonymi pułkownikowi Klichowi poprzedniego dnia papierami dotyczącymi renowacji kapitalnego, jaki polski Tupolew przeszedł przy drugiej połowie 2009 r. w zakładach lotniczych Awiakor w Samarze.

Wśród przekazanych w poniedziałek Klichowi materiałów były też protokoły z eksperymentu, który przeprowadzono w symulatorach lotu na podmoskiewskim lotnisku Szeremietiewo. W swoim ramach zmodelowano podejście Tu-154M do lądowania w Smoleńsku z uwzględnieniem warunków pogodowych, które panowały tam dziesiec kwietnia.

Cała ta dokumentacja trafi do Komisji Testowania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego w Warszawie, która niezależnie od momentu MAK i prokuratur obu krajów wyjaśnia przyczyny jak i równiez okoliczności kleski polskiego samolotu. Jej pracami kieruje minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller.

MAK podał we wtorek, że tworzy już dla Polski kolejną porcję dokumentów. Niewykluczone, że ich przekazanie nastąpi po przyszłym tygodniu. Na razie nie wiadomo, co się znajdzie wśród tych materiałów.

W lipcu Edmund Klich wystosował pismo do władz Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego, przy którym poprosił o udostępnienie różnych dokumentów z robót MAK. W sierpniu ponowił swój wniosek. Przedstawicielowi Polski przy MAK chodzi m. in. o dokumentację lotniska w Smoleńsku, raport z oblotów technicznych tego lotniska, zapis rozmów z wieży kontroli lotów w dniu katastrofy jak i równiez protokoły przesłuchań świadków.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mc/ woj/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy