Rosja: 3 dni Obamy w Moskwie

Rosja: 3 dni Obamy w Moskwie
27 lipca, 2020
Category: inne

*Barack Obama rozpoczyna w poniedziałek oficjalną wizytę po Moskwie, pierwszą w charakterze prezydenta Stanów Zjednoczonych. *

Gospodarz Białego Domu spędzi w stolicy Rosji 3 dni. W trakcie pierwszego spotykania z rosyjskim prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem – 1 kwietnia w Londynie, przy okazji szczytu G-20 a mianowicie Obama zażartował, że sluzace do Rosji najpomyslniej przyjeżdżać podczas lata, dlatego wizytacja prezydenta USA została zaplanowana na lipiec.

Obama przyleci do Moskwy przed południem. Pierwszy dzień pobytu w rosyjskiej metropolii wypełnią mu rozmowy wraz z Miedwiediewem – prezydenci będą konferowali w Kremlu. Tam też na rozmowach spotkają się sposród dziennikarzami. Również na Kremlu wieczorem Miedwiediew podejmie Obamę kolacją. Poprzednio przyjęciem az do prezydentów dołączą małżonki – Swietłana jak i równiez Michelle.

We wtorek rano Obama zje śniadanie wraz z premierem Rosji Władimirem Putinem, po czymze spotka się z byłym prezydentem ZSRR Michaiłem Gorbaczowem.

Następnie amerykański prezydent zaszczyci swoją obecnością uroczystość wręczenia dyplomów ukończenia studiów absolwentom moskiewskiej Rosyjskiej Szkoły Gospodarki (ros. RESz). Jest to jedna z w najwiekszym stopniu znanych niepaństwowych uczelni w Rosji. Ceremonia odbędzie się w reprezentacyjnym centrum wystawowym – Gostinyj Dwor, nieopodal Placu Czerwonego.

Prezydent NA JUKATAN wygłosi w tym miejscu przemówienie, po którym a mianowicie jak się oczekuje – poruszy problemy stosunków amerykańsko-rosyjskich, nierozprzestrzeniania broni jądrowej, globalnego bezpieczeństwa jak i równiez kryzysu gospodarczego. Oprócz studentów i profesorów RESz Obamy słuchać będzie około 1000 zaproszonych gości.

Przy drugim dniu wizyty mistrz Białego Mieszkaniu weźmie też udział w forum biznesowym, zorganizowanym za posrednictwem Rosyjski Związek Przemysłowców i Przedsiębiorców i Amerykańską Izbę Handlową. ów pierwsza struktura nazywana jest w Rosji „związkiem fachowym oligarchów”.

Także we wtorek Obama spotyka się z aktywistami rosyjskich organizacji pozarządowych (NGOs) jak i równiez przedstawicielami niezależnych mediów.

W trakcie pobytu po Moskwie prezydent USA ma również po planie odwiedzanie Kremla i Galerii Trietiakowskiej.

Planowane wydaje sie też odsłonięcie pomnika najwybitniejszego poety amerykańskiego Walta Whitmana (1819-92). Stanie on na terytorium Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego (MGU) im. Michaiła Łomonosowa w Worobiowych Gorach.

Monument, będący darem władz Waszyngtonu (rewanż za pomnik Aleksandra Puszkina podarowany Uniwersytetowi Georgetown poprzez władze Moskwy), mieli odsłonić szefowie dyplomacji USA jak i równiez Rosji, Hillary Clinton i Siergiej Ławrow, jednak amerykańska sekretarz stanu z powodów zdrowotnych nie zaakceptowac przyleci az do Moskwy.

Pezydent USA prawdopodobnie zatrzyma się w ostatnio otwartym hotelu flora „Ritz-Carlton” przy ulicy Twerskiej, tuż obok Kremla. Mieszkanie prezydencki kosztuje tam 500 tys. rubli za dobę (16 tys. dolarów). Amerykańska delegacja zarezerwowała także sasiedni „Marriot Grand”.

Według nieoficjalnych informacji, Obama może też odwiedzić w najwyzszym stopniu znaną restaurację gruzińską po Moskwie – „U Pirosmaniego”. Znajduje się ona po pobliżu słynnego Klasztoru Nowodiewiczego. Bywali w tamtym miejscu już m. in. były prezydent AMERYCE Bill Clinton i były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder.

Amerykański prezydent przyleci az do Moskwy na rządowe lotnisko Wnukowo-2, gdzie będzie glównym gościem przy nowo wybudowanym terminalu gwoli VIP-ów. Gospodarze zapewniają, że zbieżność wizyty Obamy z otwarciem terminalu jest przypadkowa.

Obama a mianowicie to zaledwie szósty prezydent Stanów Zjednoczonych odwiedzający Rosję (lub ZSRR). Przed zanim gościli w tamtym miejscu tylko Franklin D. Roosevelt (w 1945 roku), Richard Nixon (1972), Ronald Reagan (1988), Bill Clinton (1998) oraz George W. Bush.

Ten kolejny bawił po Rosji aż cztery razy – po 2002 (wizyta w Moskwie i Petersburgu), 2005 (udział w obchodach 60. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami w Moskwie), 2006 (uczestnictwo w szczycie G-8 po Petersburgu) jak i równiez 2008 roku (spotkanie z Putinem w Soczi).

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ap/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy