Różnica między kodem SWIFT a numerami rozliczeniowymi

17 lutego 2021

27 stycznia 2011 Wysłany przez Admin

Kod SWIFT a numery rozliczeniowe

Znaczenie kodu SWIFT i numerów rozliczeniowych w świecie bankowości sprawia, że ​​chętnie poznajemy różnicę między kodem SWIFT a numerami rozliczeniowymi. Kody SWIFT i numery rozliczeniowe mają jedną wspólną cechę: identyfikację banku. Służą one instytucjom finansowym, aby dowiedzieć się, w jakim banku znajduje się konto. W pewnym sensie są one odciskiem palca banku w świecie finansów. Jednak czym różnią się od siebie kody SWIFT i numery rozliczeniowe? Celem tego artykułu jest jak najdokładniejsze odniesienie się do tej kwestii. Ale zanim poznasz różnice, ważne jest, aby wiedzieć, jakie są te dwie liczby, kod SWIFT i numer rozliczeniowy.

Co to są numery rozliczeniowe?

Numery rozliczeniowe to dziewięciocyfrowe liczby używane w Stanach Zjednoczonych, które są wyświetlane na dole zbywalnych instrumentów, takich jak czeki, w celu identyfikacji instytucji finansowej, z której pochodzą. Został zaprojektowany, aby pomóc w sortowaniu, pakowaniu i wysyłaniu czeków papierowych z powrotem na konto wystawcy czeku. Wraz z wdrożeniem Check 21 w Stanach Zjednoczonych znalazł dodatkowe zastosowanie w przetwarzaniu weksli papierowych, bezpośrednich wpłat i wypłat oraz płatności za rachunki przez Automatyczną Izbę Rozliczeniową. Numer rozliczeniowy jest zwykle określany na podstawie numeru tranzytowego banku, który jest wybierany przez American Bankers Association. (Numer rozliczeniowy na poniższym obrazku to 129 131 673)

Co to jest kod SWIFT lub BIC?

Zatwierdzony przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO), kod SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) to alfanumeryczny identyfikator banków służący do wysyłania lub otrzymywania pieniędzy za granicę za pośrednictwem przelewów bankowych, który jest standardowym formatem kodów identyfikacyjnych firm ( BIC). Składa się z ośmiu do jedenastu znaków alfanumerycznych, a pierwsze cztery litery to kod banku, kolejne dwie litery to kod kraju, kolejne dwie litery lub cyfry to kod lokalizacji, a ostatnie trzy cyfry to kod oddziału.

Jaka jest różnica między kodem SWIFT a numerami rozliczeniowymi?

Numery rozliczeniowe i kody SWIFT są używane jako identyfikatory instytucji finansowych. Są po to, aby upewnić się, że pieniądze trafiają tam, gdzie powinny. Numer rozliczeniowy jest używany tylko do przelewów krajowych, które są realizowane w Stanach Zjednoczonych. Z drugiej strony kod SWIFT jest używany do międzynarodowych przelewów bankowych. Podczas gdy numer rozliczeniowy składa się z dziewięciu cyfr, kod SWIFT jest alfanumeryczny. Na przykład numer rozliczeniowy konta Chase to 021000021, a jego kod SWIFT to CHASUS33. Numer rozliczeniowy identyfikuje bank w Stanach Zjednoczonych, a kod SWIFT identyfikuje bank na arenie międzynarodowej. Numery rozliczeniowe są używane do wielu celów, takich jak elektroniczne przetwarzanie płatności za pośrednictwem ACH, opłacanie rachunków i wersje robocze. Kody SWIFT są używane tylko do międzynarodowych przelewów bankowych. W związku z tym,można wywnioskować, że chociaż zarówno numery rozliczeniowe, jak i kody SWIFT służą do podobnych celów, istnieje wiele różnic, które je wyróżniają, czyniąc je tym samym wyjątkowymi.

Streszczenie:

Kod SWIFT a numery rozliczeniowe

Numery rozliczeniowe i kody SWIFT to niepowtarzalne identyfikatory instytucji finansowych. Numery rozliczeniowe są używane do transakcji w USA, a kody SWIFT są używane do międzynarodowych przelewów bankowych.

Numery rozliczeniowe składają się z dziewięciu cyfr, a kody SWIFT mogą mieć od ośmiu do jedenastu znaków alfanumerycznych.

Numery rozliczeniowe są również wykorzystywane do elektronicznego przetwarzania płatności za pośrednictwem ACH, opłacania rachunków i wersji roboczych. Kody SWIFT są używane tylko do międzynarodowych przelewów bankowych.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy