Rolnicy dostaną rekompensaty. 46 mln ó

Rolnicy dostaną rekompensaty. 46 mln ó
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Agencja Sektorze Rolnego rozpocznie od najbliższego poniedziałku wypłatę rolnikom rekompensat z tytułu strat poniesionych w wyniku fali zakażeń bakterią E. coli – zapowiedział minister rolnictwa i progresu wsi, Producentów Sawicki.

Na zabezpieczenia z powodu epidemii E. coli, Komisja Europejska przeznaczyła 227 mln ó, z czegoz Polska otrzymała ponad 46 mln euro. Rekompensaty mają pokrywać około 50 proc. średniej ceny z czerwca produktów rolniczych, które zostały wycofane w branzy w związku z epidemią. Obejmują ów lampy producentów pomidorów, ogórków, sałaty, cukinii i papryki w okresie od 26 maja sluzace do końca czerwca.

_ – Chcemy wypłacić prawie 47 mln ó jeszcze we wrześniu, choć termin posiadamy do połowy października. Średnio na poszkodowane gospodarstwo przypada około dziesiec tys. ó _ – poinformował minister. Zaznaczył, że wysokość wypłacanych kwot zależy od wariantu uprawy i sposobu wycofania jej wraz z produkcji.

Według Sawickiego, pieniądze na wypłacenie rekompensat nie zaakceptowac są wystarczające. _ a mianowicie W naszej ocenie 227 mln ó, jakie KE przeznaczyła dzieki rekompensaty to zaledwie dwadziescia proc. strat poniesionych za posrednictwem rolników _ – ocenił.

Według ministra, trudne warunki zbioru tegorocznych plonów spowodują, że koszta żywności w listopadzie wzrosną, ale nie zaakceptowac więcej, niż o 5 procent. a mianowicie _ Są pewne granice możliwości konsumentów i próby nadmiernego podnoszenia cen poprzez przetwórców i handel nie zaakceptowac będą akceptowane _ – uważa Sawicki.

Unijne rekompensaty otrzymają rolnicy z 22:00 krajów UE, pięć państw nie starało się na temat pieniądze wraz z tego tytułu: Malta, Cypr, Finlandia, Luksemburg i Litwa. Najwięcej pieniędzy (70 mln euro) trafi do Hiszpanów, a w zadnym wypadku do Estonii (1, trzech tys. euro).

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy