Rogalski: Dolar może rozegrać chociazby trzytygodniowe refleks

27 lipca, 2020
Category: waluty

NA JUKATAN: Podczas wczorajszych zeznań zanim Komisją ds. Usług Pienieznych Izby Reprezentantów szef FED stwierdził, że opowiada się za dalszymi stopniowymi podwyżkami stóp procentowych, a inflacja w tym roku może przyspieszyć i w średnim terminie ustabilizować się wokół celu na poziomie 2 proc. Podczas sesji pytań jak i równiez odpowiedzi Jerome Powell dał do zrozumienia, że ostatnie dane pozwalają mu sposród większym przekonaniem patrzeć dzieki perspektywy powrotu inflacji w stronę zamysle, co natychmiast podbiło oczekiwania związane sposród trzema podwyżkami stóp w tym roku, które są traktowane dzis jako minimum.

Szef FED nadmienił też, że suplementarnymi argumentami mogą być też: wpływ reformy podatkowej, i większe nakłady inwestycyjne przy gospodarce. Powell zwrócił jednakze uwagę, że przeszkodą po szybszym wzroście wynagrodzeń może być utrzymujące się wciąż niskie tempo wzrostu wydajności pracy.

Wczoraj po południu rynek zwrócił też uwagę na świetne dane nt. indeksu zaufania konsumentów, który sporządzany wydaje sie przez Conference Board. Po lutym wyniósł on 130, 8 pkt. wobec oczekiwanych 126, 6 pkt.

CHINY: Rządowy indeks PMI dla przemysłu wypadł w lutym nagorzej od dwóch latek spadając do 50, 3 pkt. (szacowano 51, 1-wsza pkt. ). Indeks gwoli usług zszedł do 4-miesięcznego minimum przy 54, cztery pkt. Te informacje zaważyło dzieki przecenie indeksu PMI Composite do 52, 9 pkt. z 54, 6 pkt. w kwietniu. Wskazuje się jednak, że słabe wiadomosci mogły zostać spowodowane obchodami chińskiego 1 stycznia.

JAPONIA: Dynamika produkcji przemysłowej, oraz sprzedaży detalicznej po styczniu wypadły poniżej oczekiwań. Produkcja spadła o szesc, 6 proc. m/m, natomiast w ujęciu rocznym wyhamowała do dwóch, 7 proc. r/r. Z kolei sprzedaż detaliczna zniżkowała na temat 1, 8 proc. m/m, co dało wyhamowanie w ujęciu r/r do 1, 6 proc.

Tymczasem w czasie dzisiejszego przetargu obligacji Bank Japonii ograniczył o dziesiec bln JPY do 70 bln JPY w porównaniu z przetargiem z piątku swoja ofertę zakupu długoterminowych papierów wraz z zapadalnością od 25 sluzace do 40 latek. Przedstawiciele tejze instytucji dali jednak sluzace do zrozumienia, że jest to tylko techniczne posunięcie i nie ma związku sposród ewentualnymi pomysłami zmian po podejściu BOJ w długim okresie.

SZWECJA: Sprzedaż detaliczna w kwietniu wzrosła jedynie o 0, 1 proc. m/m i 1, 2 proc. r/r (szacowano 0, 5 proc. m/m i 2, 9 proc. r/r). Rozczarowała też dynamika postepu PKB w IV trymestrze, która wyniosła 0, dziewiec proc. k/k i trzech, 3 proc. r/r (szacowano 1, 0 proc. k/k i trzy, 4 proc. r/r).

Wyrok: W ostatnich wpisach zwracałem uwagę, że Powell może być lub neutralny dla dolara, lub dać pretekst do swoim umocnienia mówiąc o,, kilkanascie zdań zbytnio dużo” w trakcie sesji pytań i reakcji. I tak stało się wczoraj, o ile odczytane wystąpienie było w zasadzie zgodne z tym, czego można by było oczekiwać, to później szef FED przyznając, że od czasu grudnia wiadomosci poprawiły się na tyle, zeby dać jemu większą pewność, co do owego, że inflacja będzie zmierzać w stronę celu, podbił oczekiwania związane z liczbą ewentualnych posunięć w tym roku.

W efekcie trzy podwyżki to teraz minimum, natomiast rynek rozpoczyna spekulować o możliwości czwartego ruchu. Kluczowe w tym względzie będą nadchodzące dane (jutrzejszy ISM dla przemysłu będzie miał mniejszą wagę, niż zaplanowane w 9 marca dane Departamentu Pracy), zas zwłaszcza oczekiwane 21 marca posiedzenie FED. I nie chodzi tu o podwyżkę stóp, która jest autorytatywna, a o tzw. wykres dot-plot, to znaczy oczekiwań członków FED odnośnie kształtowania się stóp procentowych w przyszłości.

Ewentualne przesunięcie się w górę krzywej oczekiwań, dałoby mocną legitymizację do spekulacji nt. czwartej podwyżki. Czy do tego rzeczywiście dojdzie ciezko ocenić, ale rynek dolara dostał porzadny pretekst az do rozegrania wyraźniejszej korekty wzrostowej przez najbliższe 3 tygodnie.

Ciekawy układ techniczny prezentuje koszyk BOSSA USD, który w lutym zdołał wybronić 7-letnią linię trendu wzrostowego. Teraz, jeżeli udałoby się wybić przeszlo szczyt sprzed 3 tygodni przy 76, 87 pkt. (zbieżny wraz z minimum z września ub. r. ) to zainteresowanie miałby łatwiejszą drogę do testowania linii spadkowej trendu rysowanej od grudnia 2016 r.

Na głównej parze walutowej, tj. EUR/USD oczekujemy na nowoczesne szacunki nt. inflacji HICP za luty (o godz. 11: 00). Niemniej na ostatnich danych z Niemiec, a także opublikowanych rano szacunkach z Francji, okazje na dobre zaskoczenie są niewielkie (rynek spodziewa się wyhamowania przy lutym az do 1, 2 proc. r/r z 1-wsza, 3 proc. r/r).

Skutkiem tego szanse dzieki utrzymanie pomocy przy 1, 2204 będzie trudne, zwłaszcza, że rano już doszło do jego chwilowego naruszenia. Złamanie 1, 2204 jak mówia niektórzy aktywuje koncepcję podwójnego szczytu, co dawałoby możliwość spadku EUR/USD chociazby poniżej jednej, 19 przy nadchodzących tygodniach, a więc wyraźnie poniżej linii trendu rysowanej od listopada ub. r. (obecnie 1, 2075), ale i też poniżej ważnego szczytu wraz z września ub. r. tuz przy 1, 2092. I w zadnym razie kluczowe nie będą wydarzenia z czterech marca (wybory we Włoszech i referendum w niemieckiej SPD), gdyż polityka będzie tylko jednym wraz z elementów. Nadrzedne jest to, na ile Europejski Bank Kierowniczy będzie gotów do mozliwych zmian w przekazie w czasie posiedzenia zaplanowanego na 12 marca i na jak duzo rynki zinterpretują taki gest, jako zapowiedź możliwego szybszego zacieśnienia polityki monetarnej po strefie euro. Na razie wydaje się, że decydenci w ECB zdaja się postępować dość ostrożnie.

Dzisiaj rano w czasie sesji europejskiej w centrum uwagi wydaje sie byc też korona szwedzka. Słabe dane makro nie poprawiają sentymentu wokół tej waluty, który po ostatnich tygodniach uległ pogorszeniu, gdyż inwestorzy zaczęli mieć wątpliwości dzieki ile Riksbank będzie zdeterminowany do podwyżki stóp procentowych w II połowie tego roku.

Teoretycznie, jeżeli presja inflacyjna nie zaakceptowac będzie znacząca, decydenci w Szwecji mogliby poczekać nawet do momentu, kiedy dzieki zacieśnienie polityki zdecyduje się ECB, to znaczy na I półrocze 2019 r. Dzieki układzie USD/SEK widać, że korona jest w defensywie i w ponizszym zestawieniu (z dolarem) predzej nie ulegnie to odmianie w nadchodzących tygodniach. Rośnie prawdopodobieństwo wyłamania się górą z widocznego kanału wzrostowego, co zwiększyłoby szanse na ruch nawet w stronę szczytów z jesieni ub. r przy 8. 50.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy