Republika indii: Premier Delhi protestuje na ulicy przeciwko policji

Author:
27 lipca, 2020
Category: odmienne

Premier Delhi Arvin Kejriwal w proteście przeciw policji, którą oskarża o bezczynność wzgledem przestępców, przeniósł się dzieki ulicę. Wiedzie siedzący sprzeciw, wzywając swoich zwolenników, aby się az do niego przyłączyli i rządzi metropolią sposród zaparkowanego pojazdu.

Na pierwszej wiczoru spędzonej w miejscu publicznym Kejriwal we wtorek powiedział swym zwolennikom, że jego protest wydaje sie bezterminowy. Zapewnił, że nie ruszy się z miejsca, gdzie jego prowadzi, natomiast jest to część Delhi, w którym miejscu znajdują się najważniejsze ministerstwa.

„Moim wedlug i być może również zdaniem społeczeństwa do 90 proc. przestępstw na tym terenie dochodzi przy pobłażliwości policji” – powiedział Kejriwal. Wezwał swych zwolenników, by przyszli do niego na polozenie protestu.

Tymczasem jego manifestacja już zakłóciła funkcjonowanie przewozu w kilkunastomilionowym mieście. Policja odcięła dostęp do sąsiednich ulic. 4 stacje metra zostały zamknięte – relacjonuje portal BBC News.

Zdania wśród mieszkańców Delhi na temat działań premiera są rozdzielone. Jedni popierają jego protest jako nową formę demokracji. Inni uważają, że winien zająć się administrowaniem miasta, do czego zobowiązał się, stając ze swą Partią Zwyczajnego Człowieka do wyborów w metropolii w grudniu zeszłego roku kalendarzowego.

Przed wyborami Kejriwal obiecywał walkę wraz z korupcją jak i równiez nowy styl prowadzenia strategii. Szybko popadł w spór ze stołeczną policją, podlegającą nie miastu, a rządowi. Konflikt rozpoczął się, gdy jeden z ministrów Kejriwala oskarżył policję o bezczynność wobec gangu zajmującego się prostytucją i narkotykami. Minister żądał, by policja przeszukała budynek w dzielnicy Delhi, gdzie mieszkają imigranci z Afryki.

Policja odmówiła, a kiedy Kejriwal próbował przy poniedziałek dostać się do MSW, by zażądać zawieszenia kilku funkcjonariuszy, nie pozwolono mu na tek krok. W spontanicznym geście rozpoczął uliczny sprzeciw.

Tymczasem urzędnicy MSZ Indii spotkali się w ciągu weekendu z dyplomatami państw Afryki, by uspokoić pierwotnego, że rząd nie jest wrogi wobec imigrantów.

Szef indyjskiego MSW Sushil Kumar Shinde oświadczył, że w sprawie pozycji policji przy incydencie zostało wszczęte śledztwo i że Kejriwal powinien poczekać dzieki jego efekty, zanim rozpocznie protestować.

Krytycy nazywają przedstawienie premierowe Delhi anarchistą. On pasuje, że odpowiada to określenie i że chce, aby elita polityczna w metropolii odczuła ten rodzaj anarchii, w jakiej żyją z powodu bezprawia zwykli mieszkańcy. (PAP)

awl/ kar/

15539131 int.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy