Republika francuska: Faworyci wyborów prezydenckich: Hollande i Sarkozy

27 lipca, 2020
Category: inne

Dzieki miesiąc zanim pierwszą turą wyborów prezydenckich we Francji we wtorek rozpoczęła się oficjalna konflikt zbrojny wyborcza. 22 kwietnia po szranki dzieje dziesięcioro kandydatów, w tym faworyci: socjalista Francois Hollande jak i równiez centroprawicowy prezydent Nicolas Sarkozy.

Poniżej przedstawiamy aplikacje rywali, którzy mają największe szanse przejść do pozostalej tury szesc maja.

Francois Hollande:

57 lat; wysoki faworyt tegorocznych wyborów, choć krytycy zarzucają mu, że nigdy nie zaakceptowac był chociazby członkiem rządu i nie ma żadnego doświadczenia w polityce europejskiej, lub międzynarodowej.

Przy ostatnich wyborach prezydenckich przy 2007 r., kiedy lewica we Francji przeżywała kryzys, nawet nie zaakceptowac został petentem swojego ugrupowania; aprobatę Partii Socjalistycznej na kandydata przy wyścigu do Pałacu Elizejskiego uzyskała wówczas długoletnia partnerka życiowa Hollande’a – Segolene Royal, która ostatecznie przegrała z Sarkozym.

Dzisiaj Hollande zapowiada, że „odmieni losy Francji” jak i równiez „da od nowa nadzieję Francuzom”. Jak osobiscie mówi swoim głównym adwersarzem jest „świat finansów”; obiecał ukrócić kazde przestępstwa popełniane przez spekulantów i aferzystów.

Obiecał stworzenie 60 tys. nowych etatów w edukacji publicznej, zastrzegając jednak, że ogólna cyfra pracowników budżetówki nie pozostanie zwiększona wraz z względu na trudną sytuację finansów ogólnych.

Po selekcji na prezydenta obiecuje, że od razu obniży o 30 proc. pensję głowy państwa, premiera jak i równiez ministrów. Zapewnił również, że poprawi sytuację mieszkaniową we Francji jak i równiez że da wszystkim legalnym imigrantom prawo głosowania po wyborach rodzimych.

Chce obłożyć 75-procentowym podatkiem osoby na temat dochodach przynajmniej 1 mln euro na rok, dzięki czemu do skarbu państwa wpłynęłoby 200-300 mln euro.

Wydaje sie byc za zamrożeniem cen materialów na 4 miesiące a takze za tym, aby wysokość podatku nakładanego na producentów paliw, tak zwanym. TIPP, była zmienna i dostosowywana do aktualnej koszta ropy naftowej.

Kolejnym aspektem programowym Hollande’a jest sprzeciw wobec podwyższenia podatku VAT z 19, 6 proc. do 21, 2 proc. Podniesienie VAT obiecał Sarkozy, aby wraz z tej podwyżki pokryć część wydatków socjalnych.

Socjaliści upatrują szansę Hollande’a w tym, że na początku kampanii Sarkozy wyraźnie zajmuje coraz bardziej prawicowe pozycje. Chodzi o swoim niedawne zaskakujące zapowiedzi referendów na temat zastrzezenia nielegalnej imigracji i ukladu zasiłków dla bezrobotnych.

W dziedzinie polityki obcej socjalista zapowiedział, że pierwszą wizytę wedlug wyborze w prezydenta złoży niemieckiej kanclerz Angeli Merkel. Tymczasem po zeszłym tygodniu zarzucił do niej, że pragnie decydować z ramienia wszystkich Europejczyków.

Zapowiedział, że w przypadku zwycięstwa zablokuje ratyfikację paktu fiskalnego, zawartego poprzez 25 krajów UE (bez W. Brytanii i Czech), którego zajeciem jest wymuszenie większej dziedziny finansowej państw strefy euro; pakt jest równocześnie kluczowym elementem planu ratowania wspólnej waluty. Socjaliści uważają, że umowa ta jest niewystarczająca, gdyż nie zaakceptowac przewiduje skoordynowanej walki sposród bezrobociem jak i równiez zahamowaniem wzrostu gospodarczego.

Zapowiedział wycofanie do końca 2012 roku francuskiego kontyngentu sposród Afganistanu, który liczy obecnie 3, piec tys. żołnierzy.

W niedawnych tygodniach swoim przewaga nad najgroźniejszym rywalem maleje. Według niedzielnego sondażu Ifop, Sarkozy może wygrać z Hollande’em w pierwszej turze, uzyskując 27, piec proc. (zaledwie 0, piec pkt. proc. przewagi). Przy drugiej turze jednak socjalista może liczyć na poparcie w granicach 54 proc. głosów, wobec 46 proc. zdobytych przez Sarkozy’ego.

Nicolas Sarkozy:

57 czasów, urodził się w 1955 r. po Paryżu, po rodzinie węgierskiego imigranta. Ukończył prywatną katolicką szkołę średnią, a później prawo w Uniwersytecie Paryskim i politologię w paryskim Instytucie Nauk Politycznych. Karierę polityczną rozpoczął bardzo wcześnie, bo po wieku 19 lat; merem został po wieku czasów 28, deputowanym – 34 lat, po raz 1-wszy ministrem, kiedy miał latek 38, natomiast szefem państwa jako 52-latek.

Jako przywódca rządzącej, centroprawicowej Unii dla Ruchu Ludowego (UMP) szesc maja 2007 r. w drugiej turze wyborów prezydenckich uzyskał 53, 06 proc. głosów.

Tegoroczne wybory są dla faceta testem popularności, zwłaszcza że większość Francuzów negatywnie mierzy jego prezydenturę, zarzucając jemu słabe efekty gospodarcze kraju oraz odczuwając zmęczenie gwiazdorskim stylem prezydentury.

Sarkozy próbuje od jakiegoś czasu zaskarbić sobie głosy skrajnej prawicy. Zagroził, że jeśli układ z Schengen nie pozostanie zreformowany i wzmocniony, to Francja z niego wyjdzie.

Według niego we Francji wydaje sie „zbyt wielu obcokrajowców”, zeby system pierwotnego integracji działał dobrze. Zapewnił, że a mianowicie w razie wygranej – będzie dążył az do zmniejszenia liczebności imigrantów.

Wezwał też az do przyjęcia przepisów skłaniających rządy europejskie do kupowania dóbr wyprodukowanych w UE. Domagał się kroków wzorowanych w przyjętym w 1933 r. przez Kongres USA akcie nakazującym amerykańskiej administracji federalnej preferencyjny nabycie dóbr wyprodukowanych w NA JUKATAN (Buy American Act).

Próbując zmniejszyć dystans dzielący jego w sondażach od socjalistycznego kontrkandydata Sarkozy zadeklarował, że chce formalnego związania obywatelstwa Francji z płaceniem podatków na do niej rzecz. Według niego wnoszenie przez obywateli wkładu przy utrzymanie państwa to „kwestia moralna”. Opodatkowanie obywateli szukających za granicą schronienia przed francuskim opodatkowaniem ich kapitału przyniosłoby a mianowicie zdaniem Sarkozy’ego – skarbowi państwa piecset mln ó rocznie.

Wedlug śmierci w połowie stycznia czterech francuskich żołnierzy służących w Afganistanie Sarkozy zapowiedział wycofanie sił francuskich wraz z tego panstwa do końca 2013 r., podczas gdy dowodzone przez NATO Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) mają go opuścić do końca 2014 r.

Sarkozy zapowiedział, że w przypadku przegranej wycofa się z życia politycznego. (PAP)

cyk/ ro/