Republika federalna niemiec: Prasa o irlandzkim „nie”: słabość UE, ale jeszcze nie katastrofa

27 lipca, 2020
Category: inne

*Niemieckie gazety oceniają przy sobotę, że odrzucenie Traktatu Lizbońskiego za posrednictwem Irlandię to znak słabości Unii Europejskiej. *

Część prasy dowodzi jednak, że sytuacja nie jawi sie byc beznadziejna i apeluje do przywódców, by spokojnie szukali wyjścia sposród kłopotów. Część zaś wzywa do utworzenia „Europy dwóch prędkości”.

Jakim sposobem pisze „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, irlandzkie „nie” dla Traktatu Lizbońskiego „jest przykre, jednak to nadal nie skraj świata”.

Dodaje, że poprzednio trzema laty po porażkach referendów we Francji i Holandii koordynacje Unii jakoś funkcjonowały i nie groził im paraliż.

„Być może naprawdę było lepiej poczekać z wielką reformą traktatową do następnego dużego rozszerzenia UE” – ocenia kurier.

Według „FAZ” odrzucenie traktatu przez Irlandię jest ciosem dla europejskich starań na temat większą przejrzystość, skuteczność, demokratyczną kontrolę jak i równiez wzmocni eurosceptyków m. in. w Warszawie.

„UE utknęła znów w zastoju, z którego mogła wyzwolić się przed chwila w zeszłym roku” a mianowicie ocenia dziennik.

Dodaje, że wielu ludzi na kontynencie uznało decyzje Irlandczyków za „brak wdzięczności”. „I to się zgadza: Jedynie nieliczne państwa tak bardzo zyskały na członkostwie w UE, co Zielona wyspa – pisze „FAZ”. – Ale tymze trudniej odpowiedzieć na watpliwosc, jak mogło do tego dojść? „.

„Zachować spokój – to w tej chwili najważniejszy obowiązek polityczny po UE” a mianowicie uważa „Neue Osnabruecker Zeitung”. „Irlandzkie +nie+ stwarza kiepską sytuację, jednak to jeszcze nie katastrofa. Unia nadal oferuje wielkie polityczne i gospodarcze korzyści, którym nie zaakceptowac zaszkodzi sezon frustracji” a mianowicie pisze czasopismo.

„Jeśli pozostałe kraje powiedzą +tak+, to Irlandczycy będą mogli znowu pójść az do urn a mianowicie tym razem swietnie poinformowani poprzez własny rząd albo motywowani politycznymi badz finansowymi zachętami z Brukseli. Taki +manewr+ może nie wydaje sie byc elegancki i godny, jednak zawsze dogodniejszy niż czasy impasu po UE” a mianowicie dodaje „Neue Osnabruecker Zeitung”.

Z kolei „Berliner Morgenpost” pyta, dlaczego zeby nie pozwolić na „dwie prędkości” na starym kontynencie. „Unia wydaje sie dla nas wszystkich zbyt ważna i a mianowicie pomimo krytycznych głosów a mianowicie jest zbyt wielkim triumfem, by była pod presją jednego badz drugiego partnera” – czytamy w berlińskiej gazecie.

Także „Tagesspiegel” wzywa do utworzenia „twardego rdzenia Europy”. „Ale ci, którzy chcą do niego należeć, nie mogą nadal nawzajem się hamować i z wyjadać tylko rodzynki z ciasta” a mianowicie dodaje.

Według „Berliner Zeitung” wydaje się, że zawila Wspólnota straciła zdolność do reform. „Znów okazało się: więzi są słabe, a wola odnowy się wyczerpała” – ocenia dziennik.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ klm/ pz/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy