Rekomendacja T pozytywna gwoli rynku kredytowego

Rekomendacja T pozytywna gwoli rynku kredytowego
27 lipca, 2020
Category: bazy

Przedstawione w ostatnim czasie modyfikacje Rekomendacji T przez Komisję Nadzoru Finansowego mogą spowodować, że klienci zaczną zaciągać kredyty o niższych wartościach w instytucjach finansowych, zamiast po firmach pożyczkowych – przewidują eksperci Lokum Informacji Kredytowania.

Z opublikowanych w konferencji prasowej danych BIK wynika, że wartość umów na kredyty gotówkowe zawartych w 2012 r. wyniosła 40, cztery mld zł i była o szesc, 4 proc. wyższa niż rok wcześniej. Podkreślono jednak, że w tym momencie liczba nowych umów kredytowych zmniejszyła się o czterech proc. W sytuacji kredytów ratalnych banki udzieliły ich w minionym roku kalendarzowego o dziesiec proc. mniej, a ich wartość była o 32 proc. niższa niż po 2011 r.

– _ Spadki ilosci udzielanych kredytów gotówkowych rozpoczęły się nadal zanim wprowadzono (obecną) Rekomendację T, natomiast liczba kredytów ratalnych przy latach 2009-2011 rosła. Z naszych informacji wynika, że ubiegłoroczne spadki akcji kredytowej w segmencie kredytów konsumpcyjnych są podyktowane coraz mniejszą liczbą kredytów udzielanych na małe kwoty, zwłaszcza ratalnych. Średnia suma kredytu ratalnego jest trzykrotnie nisza niż gotówkowego _ – wskazał główny ekonomista BIK Andrzej Topiński.

Poinformował, że spadki liczby dawanym kredytów konsumpcyjnych wynikają głównie z katalogów migracji w rynek nieregulowany. Dodał, że w 2012 r. bazy i SKOK-i udzieliły 5, 9 mln kredytów ratalnych i gotówkowych – to o 21 proc. mniej niż przy 2011 r.

Ekspert BIK przypomniał, że obecne zmiany Rekomendacji T pozwalają w stosowanie uproszczonej procedury tuz przy badaniu zdolności kredytowej gwoli kredytów gotówkowych do wysokości jednokrotności średniej płacy (32 proc. kazdego udzielonych kredytów w ub. r. ). W przypadku kredytów ratalnych taka procedura może być wykorzystywana dla kredytów do wysokości czterokrotności średniej płacy. Po minionym roku udział tego rodzaju kredytów we wszystkich kredytach wyniósł 89, 5 proc.

Czytaj więcej [ ( http://static1./i/h/55/m96311.jpg ) ] (http://www./banki/wiadomosci/artykul/swietne;wyniki;najwiekszych;bankow;na;czym;tak;duzo;zarobily,90,0,1272666.html)*Świetne rezultaty największych banków. Na czym tak dużo zarobiły *Nabywcy nie będą płacić w mniejszym stopniu, a kredyty nie staną się bardziej dostępne. Po opinii Topińskiego, jeśli przyczyną migracji kredytów ratalnych na rynek nieregulowany było stosowanie pełnej strategie badania zdolności kredytowej, to po zmianach _ nie ma przeszkód az do powrotu kredytów ratalnych do banków _.

Podkreślił jednakze, że przedsiebiorstwa pożyczkowe mogą pozostać ważnym graczem na rynku kredytów gotówkowych, przede wszystkim tych udzielanych w mniejsze kwoty. – _ Zainteresowanie banków tym segmentem rynku zdaje się być ograniczone, nie tylko ze względów regulacyjnych _ – powiedział ekonomista BIK.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy