Raport: choroby układu krążenia i nowotwory to główne problemy kobiet

27 lipca, 2020
Category: inne

Choroby układu krążenia, nowotwory oraz reumatyczne choroby układu ruchu a mianowicie to główne zagrożenia na rzecz zdrowia pan w Polsce a mianowicie wynika wraz z opublikowanego we wtorek referatu, który powstał z inicjatywy m. in. Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Pomysłodawczyni raportu „Polki 2013 – Zdrowie jak i równiez jego zagrożenia” prof. Antonina Ostrowska sposród Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, podkreśliła we wtorek na narady prasowej, że raport powstał, aby pokazać różnice w niniejszym, na co i jak chorują Polki, w odróżnieniu od mężczyzn w Polsce.

Jakim sposobem mówiła, „mężczyźni częściej zapadają na choroby śmiertelne, z kolei kobiety dzieki choroby, które mają wpływ na obniżoną sprawność i gorszą jakość życia”.

Zwróciła także uwagę, że ciagle funkcjonuje schemat, iż głównym zabójcą kobiet jest rak, a tymczasem na pierwotnym miejscu są choroby układu krążenia. „Rocznie z tego powodu umiera ponad 85 tys. Polek” – dodała. Jak mówiła, innym stereotypem jest to, że rak płuc to głównie choroba mężczyzn, natomiast nowotwór ten przy dużej mierze dotyka też kobiet, głównie z powodu palenia papierosów.

Według Ostrowskiej dane na temat stanu zdrowia kobiet są bardzo rozproszone. „Raport, w którym zebrane są wiadomosci o wigorze kobiet zezwoli na nowo spojrzeć na potrzebę tworzenia programów profilaktycznych czy edukacyjnych gwoli pacjentów, natomiast także nauczania personelu medycznego” – oceniła.

„Taki raport przyda się na każdym poziomie; w Ministerstwie Zdrowia, w organizacjach pozarządowych zas także warto, aby przeczytała go każda kobieta” a mianowicie mówiła Ostrowska.

Dyrektor NIZP – PZH prof. Mirosław Wysocki podkreślał, że system ochrony zdrowia musi odpowiedzieć na nieuchronne zmiany demograficzne i starzenie się społeczeństwa. Jak podkreślał, rozpoznanie głównych zagrożeń dla zdrowia umożliwia prowadzenie profilaktyki ukierunkowanej w określone problemy zdrowia ogólnego, jak dolegliwosci układu krążenia wśród dziewczyn.

Według faceta także wysokiej umieralności z przyczyny raka płuc i raka szyjki macicy można skuteczniej zapobiegać poprzez zaniechanie palenia papierosów oraz systematyczne poddawanie się badaniom kontrolnym, aby jak najwcześniej wykryć niebezpieczenstwo choroby.

Wysocki mówił, że w Polsce nazbyt późno wykrywa się nowotwory, co z kolei przekłada się na mniejszą niż w Unii Europejskiej przeżywalność po wykryciu choroby. Jakim sposobem mówił, jedną z okolicznosci jest to, że kobiety nie zgłaszają się na dostępne i bezpłatne badania profilaktyczne.

Małgorzata Stelmach – prezes Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet a mianowicie z inicjatywy której powstał raport zaznaczyła, że publikacja ta „ma być przed chwila początkiem ciężkiej pracy, by do świadomości społecznej przebiło się, że nie tylko nowotwory, ale dolegliwosci układu krążenia czy przewlekłe choroby reumatyczne to główne zagrożenia dla zdrowia kobiet”.

Według niej z przesłankami z referatu trzeba dotrzeć do szerszego grona spoza środowisk lekarskich w związku z tym na początku roku posiada ruszyć konflikt zbrojny społeczna zwracająca uwagę kobiet na zagrożenia dla katalogów zdrowia. Na początku marca 2014 r. zaplanowano debatę poświęconą kondycji zdrowotnej pan w Polsce VITAL FORUM 2014.

Z referatu wynika m. in., że kobiety znacząco częściej niż mężczyźni deklarują występowanie długotrwałych problemów zdrowotnych (46, 9 proc. do 38, 7 proc. ), odczuwanie bólu i dyskomfortu fizycznego (36, 3 proc. do dwudziestu siedmiu, 1 proc. ), częściej też występują wśród tych propozycji ograniczenia sprawności. W Polsce w jedną kobietę przypada przeciętnie 1, 7 schorzeń przewlekłych(wśród mężczyzn – 1, 2). Częściej też pojawiają się u kobiet ograniczenia sprawności (25, 5 proc. sluzace do 21, 8 proc. u mężczyzn).

Damy częściej uskarżają się na występowanie niepomyslnych objawów z zakresu zdrowia psychicznego – stałego zmęczenia i przygnębienia. (PAP)

bpi/ bos/ jra/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy