Przy Pałacu Prezydenckim symboliczna koniczynka w Dniach św. Patryka

Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

Ambasador Irlandii w Polsce Declan O’Donovan przekazał w środę symboliczną trójlistną koniczynkę szefowi Kancelarii Prezydenta Władysławowi Stasiakowi. Uroczystość miała związek sposród przypadającym w środę Dniem Świętego Patryka – panstwowym świętem Irlandii.

„Otrzymaliśmy bardzo piękny prezent od momentu pana ambasadora Irlandii, tj. piękną, wspaniałą i zieloną trójlistną koniczynkę. Pan oredownik przyniósł nam trochę natury, podczas gdy posiadamy tyle śniegu dookoła, więc to ten optymistyczny sygnał wiosny” a mianowicie powiedział po spotkaniu dziennikarzom Stasiak.

Podkreślił, że takie momenty są wyrazem porzadnej polsko-irlandzkiej współpracy nie tylko w stopniu rządowym, jednak także na poziomie relacji międzyludzkich.

Szef Kancelarii Prezydenta poinformował także, że rozmawiał sposród ambasadorem m. in. odnosnie tematu sytuacji Polaków mieszkających i pracujących przy Irlandii. „Mówiliśmy o tym, że Irlandczycy doskonale przyjęli Polaków, którzy stanowią tak naprawdę część nowoczesnej Irlandii. Wyraziłem wdzięczność zbytnio tak dobre podejście sluzace do naszych rodaków, za otwartość wobec nasza firme i współpracę” – mówił Stasiak.

Dzień patrona Zielonej Wyspy, św. Patryka, obchodzony jest kazdego roku 17 marca poza Irlandią i Irlandią Północną także w odmiennych krajach, metrów. in. przy Stanach Zjednoczonych. Mieszkańcy Irlandii nie idą w dzisiejszym dniu do robocie, uczestniczą w paradach, noszą się w zielono, piją piwo z dodatkiem zielonego barwnika i uczestniczą we mszach św. w intencji misjonarzy. To właśnie św. Patrykowi Zielona wyspa zawdzięcza swój symbol – koniczynę. Według legendy za jej pomocą święty tłumaczył istnienie Trójcy Świętej. Zatem też w Dniu św. Patryka koniczynę można spotkać niemalże wszędzie.

Święty Patryk żył dzieki przełomie IV i V wieku (ok. 389-461), pochodził z Brytanii – wraz z Szkocji lub Walii. W wieku szesnascie lat został porwany za posrednictwem piratów i przewieziony dzieki Zieloną Wyspę jako niewolnik. Według legendy Patryk zbiegł z niewoli i powrócił do Brytanii. Przebywając już w rodzinnym domu, miał proroczy sen, w którym Bóg nakazał mu powrócić do Irlandii i rozpocząć chrystianizację tego pogańskiego kraju.

Patryk został duchownym, zas w 432 r. przyjął święcenia biskupie. Wyruszył po swoją powtórną podróż az do Irlandii, teraz mając na celu szkolenie o Bogu. Św. Patryk nie był pierwszym chrześcijańskim misjonarzem w Irlandii. Wiadomo, że zanim nim działał m. in. biskup św. Palladiusz lub św. Declan. To jednakze Patrykowi udało się schrystianizować wyspę. Ze św. Patrykiem wiąże się również legendę, że wygnał z Irlandii wszystkie węże. Wydarzenie to miało zwrócenie do Biblii, gdyż w ten sposób Patryk miał wygnać zło z Irlandii. Irlandczycy przekonują, że pierwotnego patron był też wytrawnym piwoszem, ponieważ pastorał, który nosił, przypomina łopatkę sluzace do mieszania słodu.

Dzień św. Patryka obchodzony jest także w Polsce. Przy wielu klubach można napić się zielonego piwa jak i równiez posłuchać irlandzkiej muzyki. (PAP)

agy/ par/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy